Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı

Bigumigu Pazar Gazetesi[24 Temmuz]

Bigumigu Pazar Gazetesi[24 Temmuz]

Dijital nesil için haftanın gündemi.

Popüler-Kültür

Game of Thrones önümüzdeki Yaz 7 bölümlüğüne geri dönecek

Bir Bahar dizisi olan ve Nisan ayında yeni sezonuna başlayan Game of Thrones’un önümüzdeki sezonu Yaz döneminde başlayacak ve 10 bölüm yerine 7 bölüm olacak. Dizinin yapımcıları D.B. Weiss ve David Benioff tarafından yapılan açıklamada dizide kışın gelmesiyle birlikte çekimlerin de de gerçek kar ile gerçekleşmesini istediklerini söylendi. Ve dizinin finaline sadece 15 bölüm kalmış. Hikaye böylece ikiye bölünecek ve gelecek sezon 7, final sezonu 8 bölümden oluşacak.


Nickelodeon’dan cinsel tercih ve ırk gözetmeyen çizgi film

Küresel çapta çocuklara içerik üreten yayın kanalı Nickelodeon, The Loud House isimli yeni çizgi filmiyle ilk kez farklı ırklardan olan eşcinsel iki bireyin evliliğine yer veriyor.


San Diego Comic-Con ve Haftanın Fragmanları

21 – 24 Temmuz arasında gerçekleşen ve geek kültürünün en büyük etkinliklerinden olan, bu kültürün büyük isimlerinin önemli gelişmelerini açıkladığı San Diego Comic-Con‘da ilk gösterimi yapılan veya etkinlikten bağımsız olarak yayınlanan yeni fragmanları derledik. Bu bölümü atlamak için buraya tıklayabilirsiniz.


Game of Thrones 6. sezon kamera arkası görüntüleri


Netflix’in Marvel kahramanları aksiyon figürüne dönüşüyor

Netflix’in orijinal yapımı olan Marvel hikayeleri Daredevil, Jessica Jones karakterlerinin aksiyon figürleri yayınlanacak. Comic-Con’da tanıtılan figürler şimdilik Punisher ve Jessica Jones’dan oluşuyor. Ayrıca gelecek dönemde bu ikiliye Iron Fist, Luke Cage ve The Defenders isimli üç yeni yapım eklenecek.

Görsel: Cheryl Eddy

Jessica Jones’dan tanıdığımız Luke Cage kendi dizisine kavuşuyor


Hell’s Kitchen’ın yeni sakini Iron Fist


4 kahraman güçlerini birleştiriyor


Joker’e özel Suicide Squad fragmanı


Sıra Harley Quinn’de


Justice League, Batman v Superman’de yaşadıklarımızı telafi edecek mi?


Wonder Woman’ın bağımsız filminden ilk görüntüler


Joseph Gorden-Lewitt başrolünde Edward Snowden belgeseli


Diziye dönüşen Neil Gaiman’ın American Gods’ının ilk fragmanı


Doctor Strange’den ikinci fragman


Pablo Escobar geri dönüyor


Kanlı canlı insanlarla ilk Pokémon filminde kahramanımız Dedektif Pikachu

https://www.youtube.com/watch?v=Y9j9RWkPstc


Pokémon GO gündemi

Pokémon GO ikinci haftasını da geride bırakırken gündemi küçük ölçekli gelişmelerden dijital dünyanın yaratıcılığa gebe olduğu noktalara doğru kaydırıyor. Pokémon GO oynamaya çıkmayı bir flört uygulamasına dönüştüren PokéDates‘ten ABD’nin İŞİD konusunda atacağı yeni adımların açıklandığı basın toplantısında muhabirlerden birinin Pokémon GO oynadığı ortaya çıktı.

Pokémon GO nihayet anavatanına döndü ve Japonya’da yayınlandı. Bununla birlikte McDonald’s ile yapılan anlaşmayla birlikte binlerce restoran PokéStop’a dönüştü. Öte yandan My Mini Factory’de Jon Cleaver tarafından yapılan ve 3B basılabilen bir iPhone kılıfı kusursuz Pokéball atışı yapmanızı sağlıyor.

Görsel: My Mini Factory

Yelp, arama motoruna PokéStop’ları da ekleyerek gitmeyi düşüdüğünüz yere yakın bir PokéStop olup olmadığını söylemeye başladı. Aynı zamanda Pokémon GO, AppStore tarihinin ilk haftasında en çok indirilen uygulama oldu.

TRNDlabs tarafından geliştirilen minik drone ile Pokémon kovalarken bir şeylere çarpma veya takılıp yere düşme ihtimali ortadan kalkıyor. O geziyor, siz topu fırlatıyorsunuz.


Snapchat CEO’sundan Miranda Kerr’e filtreli evlilik tekflifi

Bir süredir birlikte olan Snapchat’in CEO’su Evan Spiegel ve model Miranda Kerr evleniyor. Ve Spiegel bu teklifi yapmak için özel bir Snapchat filresi hazırladı. “Benimle evlenir misin?” yazan filtrenin ekran görüntüsünü Kerr, Instagram’da paylaşarak evliliklerini müjdeledi.

Görsel: Instagram

Twitch, ABD’deki Cumhuriyetçilerin tartışmasını canlı yayınladı.

Video oyunların canlı yayını olarak başlayan Twitch, yaratıcı bireylere özel kanal gibi yeniliklerle içerik kategorilerini genişletiyordu. Geçtiğimi hafta ise ABD’de devam eden seçim süreci içinde Cumhuriyetçi partinin tartışma oturumunu canlı yayınladı.


Donald Trump’ın Hollywood yıldızı duvarla çevrildi

Eğer başkan olursa Meksika sınırına duvar öreceği vaadinde bulunan Donald Trump’ın Hollywood’daki yıldızının etrafı, kimliği bilinmeyen vatandaşlar tarafından duvarla çevrildi.

Görsel: Imgur

Tasarım-Sanat

Hindistan’da 24 saatte 50 milyon ağaç dikildi

Ormansızlaşma ve doğal tahribat hakkında farkındalık yaratmak için düzenlenen etkinlik geçtiğimiz Pazartesi Uttar Pradesh’te gerçekleşti. 800 bin kişinin katıldığı ve 49.3 milyon ağacın dikildiği etkinlikle birlikte bir rekor da kırılmış oldu. Önceki rekor ise 847,275 ağaç ile Pakistan’daydı.

Görsel: Rajesh Kumar Singh / AP

Zengin ile yoksulun ayrımını ispatlayan kuş bakışı fotoğraflar

Güney Afrikalı fotoğrafçı Johnny Miller, yaşadığı şehirde olan Cape Town’da 200 metre arayla gözlemlenebilen bu durumu kuş bakışı fotoğraflarla belgelemiş. Unequal Scenes isimli projesinde Güney Afrika’nın başkentindeki bir caddeyle, otobanla, duvarla ayrılan yaşamları görüyoruz.


Görsel: Unequal Scenes


Nilay Emek’in Keçe İnadı ve Doğal Yünden Heykeller

Keçe İnadı, 1985 doğumlu Hacettepe Üniversitesi Sosyal Hizmet bölümü mezunu Nilay Emek’in sosyal medya, e-ticaret, içerik yöneticiliği gibi pek çok görev üstlenmesinin ardından 2013 yılında hobi olarak başladığı ve bir süre sonra işi gücü bırakıp kendini yalnızca bu işe adamasıyla ortaya çıkan bir marka.

Görsel: Keçe İnadı

Viking Müzesine dairesel eklenti

Norveç’in başkenti Oslo’daki yarımadalardan birisi olan Bygdøy’da bulunan Viking Gemisi Müzesi başlatılan bir yarışmayla yeni bir binaya kavuşacak. Mimar Arnstein Arneberg tarafından tasarlanan 1926’da inşa edilen artı şeklindeki binaya ek olarak yapının iki ucundan daire şeklinde bir bina daha yapılacak. Nordik mimarlık stüdyosu AART tarafından tasarlanan proje birlikte müzenin alanı yaklaşık olarak üç katına çıkacak.

Görsel: AART

Geleceği günümüze taşıyan bisiklet: Cyclotron

Cyclotron, kullanılabilirliği ön plana çıkaran; market alışverişi yapmak, çocuklarınızı parka götürmek için ya da yalnızca bisiklete binmeyi sevdiğiniz için gezintiye çıktığınızda beklentilerinizi fazlasıyla karşılayabilecek bir elektrikli bisiklet.


Baştan sona emojilerle hazırlanmış restoran menüsü

Londra’da bulunan The Little Yellow Door isimli restoran, emoji kütüphanesine yeni eklenen emojilerle birlikte baştan yeni bir menü hazırladı. Ve menünün tüm içeriği emojilerden oluşuyor.

Görsel: The Little Yellow Door


Retro elektronik aletlerin GIF’leri

Fransız illüstratör ve animasyon sanatçısı Guillaume Kurkdjian, 1990’larda hayatımıza giren ve artık bir anı olarak yaşayan elektronik cihazları GIF’e dönüştürdü. Mat renk paleti ve yalın animasyonlarla geçen yılların değiştirdiği yaşam biçimimizi gözlemleyebiliyoruz.

Görsel: Guillaume Kurkdjian

Star Wars drone’ları geliyor

Drone geliştirici Propel, Star Wars’un ikonik hava taşıtlarını drone’a dönüştürdü. Şu anda ön sipariş ve talep toplama aşamasında olan projede 74-Z Speeder Bike, Millennium Falcon, T-65 X-Wing Starfighter, Tie Advanced X1 yer alıyor.

Görsel: Star Wars Propel

Anlık sanat eseri üreten Prisma sanal gerçeklik ve video destekleyecek

Bu ay başında yayınlanan ve yapay sinirlerin görsel tarz aktarma algoritmasından paydalanan Prisma, video ve sanal gerçeklik içeriklerinde de yer almaya hazırlanıyor. Konu hakkındaki gelişmelerle ilgili bir demo videosu da yayınlandı.


Her Yüzeyi Ölçebileceğiniz Akıllı Mezura

Bagel Labs tarafından geliştirilen Bagel, cetvelin ve bildiğimiz mezuraların eksik kaldığı yerlerde devreye giren, aslında her zaman ihtiyacınız olan akıllı bir mezura. 3 farklı mod sayesinde Bagel’la aklınıza gelebilecek her şeyi ve her yüzeyi ölçebiliyorsunuz.

https://www.kickstarter.com/projects/bagel-labs/bagel-the-worlds-smartest-tape-measure/


Hem Sırt Çantası Hem Hoparlör: BeatBringer

Kaliteli ses çıkışı ve taşınabilirliği birleştiren BeatBringer, hafif sayılabilecek ağırlığı, kabuğu andıran korunaklı ve su geçirmez yapısıyla kullanıcılara piyasadaki Bluetooth hoparlörlerden çok daha fazlasını vadediyor.

https://www.kickstarter.com/projects/1643722640/the-speaker-backpack/


Cennet ile Cehennem arasında geçen video oyun tadında müzik videosu

İngiliz elektronik müzik ikilisi Delta Heavy, Paradise Lost isimli albümünde yer alan White Flag isimli parçası için hazırladığı müzik videosuyla 16-Bit renkleri ve döneminin estetik detaylarını günümüze taşıyor. Toy Story 3 ve Monsters Inc. gibi yapımlarda Pixar ile birlikte çalışan Najeeb Tarazi tarafından yönetilen müzik videosu, Nintendo’nun efsanevi oyun konsolu SNES içinde geçen bir video oyunu andırıyor.


A$AP Mob’dan canlı yayında Glitch dolu performans

A$AP Mob’un 2 ay önce Yamborghini High parçası için yayınladığı müzik videosu baştan sona glitch, datamoshing ve piksel dizme gibi tekniklerle hazırlanmıştı. Grup bu hafta içi konuk olduğu Jimmy Fallon’daki performansında müzik videosunu yeniden yarattı. Canlı yayında doku ve ışık oyunlarıyla bunu yaratmaları da performansın etkileyici noktasını oluşturuyor.

https://www.youtube.com/watch?v=b3myWcp6Jq0


Bir Avrupalının gözünden Türk olmak

Hollandalı illüstratör Milou van Montfort, Drawing The Times için hazırladığı çizgi romanda da kendi anılarıyla bu ayrışmayı işliyor. Milou, ülkesinden göçen bir Türk olan Ahmet ile olan arkadaşlığını ve yabancı olduğu coğrafyalara ait oluşan önyargıları işliyor.

Görsel: Turkish Coffee

İdeal Reklamcı Figür Oldu

MediaCat, Berat Pekmezci’ye hayalindeki reklamcıyı sorduğunda ortaya Ad-Man çıkmış. Her işi halleden, on parmağında on marifet Ad-Man, oyuncak figür görünümlü bir süper kahraman. Rumble’dan Can İnceler de Berat’ın illüstrasyon olarak yarattığı Ad-Man’i 3B modelleyerek ete kemiğe bürüdü. Karakterin geliştirme sürecinde ise tipik figür görüntüsüne sadık kalınmış.

Görsel: Rumble

Reklam-Pazarlama

JWT London işe alımlarda daha eşitlikçi bir yöntem uygulayacak

JWT London, işe alım sürecindeki boy, kilo, cinsiyet, ırk gibi faktörlere bağlı ayrımcılığı ortadan kaldırmak için insanları CV’sine ve görünüşe göre yargılamayan bir model olan JWT Pioneers ile bu süreci yeniden şekillendiriyor. Şirket içindeki çeşitliliği artırmak ve farklı yetkinliklere sahip bireylere eşit şans tanımak için CV’leri incelemek yerine 6 standart soru ile işe alımları yönetecek.


Trafik kazalarından yaralanmadan kurtulabilen Süper İnsan: Graham

Avustralya Ulaşım Kazaları Komisyonu, insanları trafik kazaları sırasında meydana gelebilecek yaralanmalar konusunda uyarmak için alışılmışın dışında bir yol tercih etti ve insan vücudunu yeniden tasarladı. Clemenger BBDO Melbourne imzası bulunan kampanya için Graham adı verilen, birebir olarak insan boyutlarında bir heykel yaratıldı.


Nintendo’dan efsanevi konsolunun geri dönüşü için retro reklam filmi

Nintendo, geçmişinde büyük yer tutan NES’i yeniden üretmeye hazırlanıyor. Mini NES isimli bu yeni konsol için bizi yıllar öncesine götüren bir reklam filmi yayınladı. Mini NES ile oynanabilecek 30 oyun olacak ve 11 Kasım’da 60 dolardan satışa çıkacak.


Visa, Rio 2016’da yarışacak mülteci ekibini destekliyor

Koşu, yüzme ve judo dallarında yarışacak olan mülteci sporcular, dünya çapındaki Olimpiyat resmi sponsoru ve Rio 2016 ödeme sağlayıcısı Visa sayesinde büyük moral bulmuş oldu. Visa, #TeamRefugees etiketiyle Twitter’dan takip edebileceğiniz atletleri Team Visa’ya (Visa Ekibi) eklediğini ve şimdiye kadar desteklediği en geniş Olimpiyat ve Paralimpik atlet grubuyla karşımıza çıkacağını duyurdu.

Görsel: Visa

NBC’nin Olimpiyatlara özel Snapchat kanalını BuzzFeed yönetecek

NBC, bu yıl Rio Yaz Olimpiyatları için Snapchat’in Discover bölümünde özel bir kanal hazırlayacak. Kanalın amaçlarından birisi bu küresel etkinliği doğrudan genç izleyicilere de ulaştırmak için bu yöntemi seçen NBC, BuzzFeed ve mecranın etkili isimleri olan Amanda Cerny ve The Fine Brothers birlikte çalışacak.


Fruit Of The Loom paketteki iç çamaşırı sıradandır algısını değiştirdi

Kaliteli tekstil ürünleriyle ve 160 yıllık tecrübesiyle dünyanın en tanınmış giyim markalarından biri olan Fruit Of The Loom, normalde 3’lü veya 4’lü setler halinde paketler içerisinde satılan kadın iç çamaşırlarını Fruit adı verilen yeni fakat sahte bir koleksiyonla ve mağazada paketlerden çıkardı. Fruie Unpackaged isimli kampanyada bu koleksiyon daha pahalı fiyat etiketleriyle birlikte seçkin tasarımcılar tarafından hazırlandıkları iddiasıyla tezgahların üzerine yerleştirdi.


Boş park yerlerini sahaya çeviren mobil basketbol potası

Massachusetts Institute of Technology’le (MIT) bir araya gelen Volkswagen, DDB Brussels’ın da işbirliğiyle birlikte boş park yerlerine yerleştirilen “Volksparking” adındaki mobil basketbol potasını geliştirdi. Bu proje ile birlikte geliştirilen otomatik bir sistem sayesinde boş park yerini algılayan ve otoparkın içinde hareket ederek boşluklara yerleşen seyyar basket potası, basketbol maçı yapmak isteyen ancak, yer sıkıntısı çeken gençlerin rahatlıkla oyun oynamasını sağlıyor.


Kişisel Bilgilerin İnternette Paylaşımı Üzerine Bir Deney

İnternet dolandırıcılığını önlemeyi kendisine misyon edinen Cifas şirketi, internette sıkça meydana gelen kimlik avı yöntemiyle hırsızlık olaylarına maruz kalmamak için gizlilik ayarlarınızı gözden geçirmeniz gerektiğini söylüyor. Şirketin BBH London’la birlikte yaptığı “Data to Go” adındaki sosyal deney için bir kahve dükkanı tercih edildi ve müşterilere kahveyle birlikte kimlik bilgileri de servis edildi.

Teknoloji-Dijital

Tesla, dünyaya Güneş enerjisi sunmaya hazırlanıyor

Elon Musk, Tesla ile çıktığı yolculukta önüne koyduğu büyük planın son bölümüne geldiğini açıkladı. 10 yıl önce yayınladığı bu plan dört aşamadan oluşuyordu ve kacaba bu planın aşamaları; düşük seviye ve görece pahalı otomobil geliştirmek, kazanılan parayla orta sınıf bir otomobil geliştirmek, kazanılan parayla üst sınıf ve satın alınabilir bir otomobil geliştirmek ve son olarak Güneş enerjisi sağlamak idi. Elon Musk, 20 Temmuz’da yayınladığı blog yazısıyla artık şirketinin son aşamada olduğunu açıkladı.


Ed Snowden ve Andrew “bunnie” Huang dinlenen iPhone’ları koruyan telefon kılıfı geliştirdi

NSA’den sürgün edilen internet aktivisti Snowden ve donanım hacker’ı Huang güçlerini birleştirerek üzerinde zararlı yazılım bulunan iPhone tespit eden ve bu tip yazılımladan koruyan bir iPhone kılıfı geliştirdi. MIT Media Lab Forbidden Research tarafından yapılan yayının tamamına buradan erişebilirsiniz.

Görsel: Snowden, Huang

Final Fantasy’nin yapımcıları Apple Watch’a özel oyun geliştiriyor

Square Enix, sadece Apple Watch üzerinden oynanabilecek bir mobil oyun geliştiriyor. RYO türüne ait olan Cosmos Rings isimli oyun Apple Watch’un minik ekranı üzerinden tüm etkileşimi gerçekleştirebileceğiniz arayüz tasarımı sunacak.

Görsel: Cosmos Rings

Google’ın yeni uygulamasıyla yüzlerce müze cebinizde

Google, görsel algılama algoritmasındaki gelişmeleri kullanarak Arts & Culture isimli yeni mobil uygulamasını tanıttı. Tarih, renk, sanatçı, sanat akımı gibi metriklerle arama yapılabilen uygulamada Google Cardboard kullanarak mekanlarda 360 derece gezinmek mümkün. Arts & Culture iOS ve Android için yayınlandı.


Google DeepMind algoritmasıyla veri merkezlerinde enerji tasarrufu yapıyor

Google’ın tüm işlemleri ve dijital aktivitesi bir araya gelince muazzam bir veri işleme hızı ve enerji ihtiyacı doğuyor. Ve bunu sağlamak için de Google yenilenebilir enerji kaynaklarına her sene daha fazla yatırım yaparak verimliliği artırmaya çalışyıor. Son olarak da DeepMind yapay zekasına veri merkezini emanet ederek tasarruf yöntemleri geliştirmesini istedi. Sonuç ise soğutma için harcanan enerjide %40 tasarruf edilmesi oldu.


Google Maps kullanıcıları artık konumlar üzerinde düzenleme yapabilecek

Google Maps, ağı üzerinde bulunan kullanıcılarını bir editöre dönüştürerek Maps üzerindeki bilgi doğruluğunu kitle kaynak yöntemine dönüştürüyor. Onaylandıktan ve doğrulandıktan sonra artık çevrenizdeki her nokta ile ilgili detaylı bilgiyi paylaşabilirsiniz.


Görsel: Google

Tinder sosyal hayatınızı işin içine katıyor

Tinder’ın yeni özelliği Social ile artık iki hayatınızı birleştirebileceksiniz. Gece dışarı çıkarken Tinder kullanan arkadaşlarınızın da sizinle dışarı çıkacağını belirtebiliyor ve çiftli veya üçlü buluşmalar organize edebiliyorsunuz. Bu özelliğin tepki çektiği nokta ise çevrenizde biriyle birlikte olmasına rağmen Tinder kullanan arkadaşlarınızdan haberdar olmanızı sağlaması oldu.

https://www.youtube.com/watch?v=yUxmPl2_sUM


Merak ettiğiniz çiçeğin cinsini Blippar söylesin

Artırılmış gerçeklik platformu Blippar, yeni özelliği Visual Discovery ile ismini ve cinsini merak ettiğiniz çiçekleri tanımlayabiliyor. Tek yapmanız gereken çiçeği telefonunuzun kamerasıyla Blippar’a göstermek.

Görsel: Blippar

Editör: Mert Serim
Katkıda bulunanlar: Aygül Pembecioğlu, Yalçın Pembecioğlu
Manşet görseli: Nintendo