Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı

2019’un En Popüler Reklamları [Bigumigu’da 2019]

2019’un En Popüler Reklamları [Bigumigu’da 2019]

Bigumigu’da geçtiğimiz yılı özetliyoruz: Sene boyunca en dikkat çeken, en çok konuşulan çalışmalar, yaratıcı yaklaşımlarıyla sivrilen reklam kampanyaları.

Geride bırakmaya hazırlandığımız yılın en çarpıcı haberlerini inceledik ve ele aldığımız konular arasında bazılarının öne çıktığını gördük. Bigumigu’da 2019’un öne çıkan konularını da tek tek derledik.

Bigumigu’da sene boyunca yazdığımız reklam kampanyaları arasında bazı temalar ve kampanyalar sıyrılıyor. Ünlü kullanımı ve markalar arasındaki atışmalar yine gündem yaratmayı başarmış. Aynı zamanda toplumsal cinsiyet eşitliği, çocuk gelinler gibi hassas konular da sene boyunca markaların sahiplendiği başlıklar arasındaydı. Bu seçkiyle yıl boyunca en çok okunan 10 reklam kampanyası haberimizi listeledik.

Pegasus Hava Yolları’nın Gizlediği İpuçlarını 37 Bin Kişi Keşfetti

10- Pegasus Hava Yolları’nın Gizlediği İpuçlarını 37 Bin Kişi Keşfetti

Rafineri, Pegasus Hava Yolları için dijital dönüşümünü ele alan bir reklam hazırlamış. Tüm bu yeniliklerin ve etkilerinin anlatıldığı reklam filminde de telefon, tablet ve bilgisayar gibi cihazlardan QR kod ile biletini alan, gittiği yer hakkında bilgi araştıran, hava durumuna bakan insanlar yer almış. Gerçek insanların, gerçek gönderileri kullanılan film içinde 15 easter egg yerleştirilmiş. Bu anları yakalayıp internette arayanlar da bilet çekilişine katılmaya hak kazanmış.


Emniyet Kemeri Sayesinde Hayatta Kalan İnsanların Portreleri

9- Emniyet Kemeri Sayesinde Hayatta Kalan İnsanların Portreleri

NZ Transport Agency (NZTA) için Clemenger BBDO tarafından hazırlanan Belted Survivor kampanyası, trafik kazalarından kurtulan 10 kişinin şok edici portreleriyle emniyet kemeri takmanın önemini vurguluyor. Amaç Yeni Zelanda’da trafik kazaları nedeniyle yaşanan can kayıplarının önüne geçmek. NZTA verilerine göre, emniyet kemeri kullanımının ihmal edilmesi nedeniyle her yıl 90 kişinin hayatını kaybediyor. Bu ihmalin kurbanları da çoğunlukla kırsal kesimde yaşayan genç erkekler. Kampanyada portrelerine ve hikayelerine yer verilen erkekler ise emniyet kemeri sayesinde gerçek kazalardan kurtulanlar.


Bugün Emekli Olan Mercedes CEO’suna BMW’den Esprili Teşekkür Reklamı

8- Bugün Emekli Olan Mercedes CEO’suna BMW’den Esprili Teşekkür Reklamı

2016 yılında yaptığımız haberde Mercedes-Benz, BMW’nin 100. yılı için kinayeli bir kutlama yapmıştı. 100 yıllık rekabet için teşekkür eden şirket, BMW’den 30 yıl daha eski olduklarını da “ilk 30 yıl oldukça renksizdi” sözleriyle vurgulamıştı. İkili atışmalı reklamlarına bir yenisini ekledi. BMW emekliliğe ayrılan CEO Dieter Zetsche’yi reklamının ana karakteri yaptı.

Mercedes-Benz’in en büyük rakibi BMW gerçekleşen bu vedayı akılda kalıcı bir reklam projesine dönüştürdü. İşindeki son gün Daimler bünyesindeki tüm çalışanlarla tek tek veda eden ve el sallayan CEO, merkezden ayrılırken son bir kez arkasına bakıyor ve şirkete veda ediyor. Mercedes-Benz S serisi otomobiliyle evine bırakılan Zetsche, çalışma hayatı boyunca bindiği S serisi otomobili gittikten sonra garajına yöneliyor. Garajda bulunan BMW i8’i ile hızlı bir çıkış yapan Zetsche hem emekliliğin hem özgürlüğün tadını çıkarıyor.


CHP Yerel Seçimlerde Büyükşehirleri Nasıl Kazandı? Kampanyanın Ardındaki İsimle Konuştuk

7- CHP Yerel Seçimlerde Büyükşehirleri Nasıl Kazandı? Kampanyanın Ardındaki İsimle Konuştuk

Hepimiz sade vatandaşlar olarak 2019 yerel seçimlerinde ne olduğunu kendimizce analiz etmeye çalıştık. Yıllardır seçimlerin kaybedeni olarak zihinlere kazınan CHP’nin bu defaki başarıları ise en çok konuşulan konu oldu. Oysa ne kadar analiz edersek edelim, CHP’nin bu seçimdeki iletişim kampanyasını incelemeden büyük resmi tam olarak kavramamız mümkün görünmüyor. O halde, haberi olmayanları ilk önce bu kampanyanın mimarı ile tanıştıralım; bu yıl CHP’nin seçim kampanyasını, reklamcı ve yazar Ateş İlyas Başsoy yönetti. Biz de kendisine kampanya hakkında sorular sorduk. Röportajı okuduğunuzda zihninizde, bu seçimde neler olduğuna dair taşlar yerine oturacak.


Yetişkinler İçin Mizah ve Korku Dolu Animasyonlar

6- Yetişkinler İçin Mizah ve Korku Dolu Animasyonlar

Rus çizer Lazy Square, YouTube üzerinden tanınmaya başlayan ve YouTube kanalında 50 bini aşkın takipçiye seslenen bir isim. Instagram’da da 30 bini aşkın takipçisi olmuş ve hızla daha fazla insan tarafından keşfedilmekte. Kendisi hakkında, gerçek isminin Alex olması dışında pek fazla bir detay vermemiş. Serious About adlı bir Rus aksesuar markasının yaratıcı ekibinde yer alan Lazy Square, markayı tanıtma amaçlı animasyonlar üretmeye başlamış. Ancak bu reklam serisinde uyguladığı kara mizah ve korku unsurlarından oldukça keyif almış. Dolayısıyla reklam amaçlı başladığı bu seriye, sırf kendisi yapmaktan keyif aldığı için fazladan kişisel filmler de eklemiş. Markanın logosu olan kızgın palyaço ise zamanla filmlerin baş karakterinden biri haline gelmiş. Tüm filmleri tek başına kendisi çiziyor.


70 Yaşınıza Geldiğinizde Yürüyüp Yürüyemeyeceğinizi 40’ınızda Öğrenmek İster Misiniz?

5- 70 Yaşınıza Geldiğinizde Yürüyüp Yürüyemeyeceğinizi 40’ınızda Öğrenmek İster Misiniz?

Locomo Challenge, Hakuhodo’nun Japon Ortopedi Derneği (The Japanese Orthopaedic Association) için gerçekleştirdiği bir bilinçlendirme kampanyası. Dünya Sağlık Örgütü‘nün (WHO) yöneticisi Dr. John Beard’ın da belirttiği üzere, bu kampanya dünya üzerinde başka hiçbir yerde görülmemiş bir gelişmiş sağlık hizmeti insiyatifi olmayı başardı. Peki, en güvenilir Japon sözlüklerinden biri olan Kojien’e bile girmeyi başaran bu “Locomotive Sendromu” nedir?


Doritos Logosunu Reklamlarından ve Sosyal Medya Hesaplarından Kaldırdı

4- Doritos Logosunu Reklamlarından ve Sosyal Medya Hesaplarından Kaldırdı

Doritos değişim sürecinde olan ürün tanıtım kampanyalarına ayak uydurarak 26 Ağustos’tan itibaren logosunu tüm reklam ve sosyal içeriklerden kaldıracağını duyurdu. Şirket bunun yerine ikonik üçgen tasarımını ve “Logo Goes Here” (Logo Buraya Gelecek) yazısını kullanacak. Marka bununla birlikte cips severlerin klasikleşmiş Doritos renklerine bakarak hangi ürünü aldıklarını bileceklerini umuyor.

Goodby Silverstein & Partners tarafından hazırlanan kampanyanın konusu “Another Level” (Başka Bir Seviye) oldu. Z jenerasyonunu hedef alan kampanyada markanın kırmızı ve mavi renk paletlerinin yanı sıra üçgen şekillerin içinde cipslerin neler içeriğini belli eden motifler yer alacak. Z jenerasyonunun markanın göz önüne sokulmadığı ve daha esprili reklamlardan hoşlandığı düşünüldüğünde kampanyanın bu kuşak için etkileyici olabileceği gözüküyor.


Norm Ender Mekanın Sahibi’ni Defacto için Yeniden Yorumladı

3- Norm Ender Mekanın Sahibi’ni Defacto için Yeniden Yorumladı

Rap kültürü Türkiye’de son dönemlerde yükselişe geçmiş durumda. Dijital müzik platformlarında zirvede yer alan tür dizilerde ve reklam kampanyalarında da sık sık kullanılıyor. DeFacto da yükselişte olan bu akımı görerek ve yeni sezonun tanıtımının yapıldığı Mekanın Sahibi Defacto başlıklı reklam filmi için Norm Ender ile anlaştı.

Markanın reklam yüzü Aslı Enver’in kalabalık bir genç oyuncu kadrosu ile yer aldığı reklam filmi Karbonat tarafından hazırlandı. Reklam, şirketin 2019-2020 sonbahar kış sezonu ürünlerinin tanıtımın içeriyor. Kazak, mont gibi önümüzdeki sezonun ürünlerini giyen Aslı Enver girdiği her mekanda dikkatleri üzerine çekiyor. Reklam filminin müziği ise DeFacto’nun önceki paylaşımda belirttiği gibi Norm Ender’in çıktığı günden bu yana oldukça konuşulan ve listelerde üst sıralarda yer alan parçası oldu.


Efekt Yok Binlerce Çocuk Gelin Var!

2- Efekt Yok Binlerce Çocuk Gelin Var!

Türkiye gibi dünyanın genelinde de çocuk evlilikleri büyük bir sorun oluşturuyor. BM Çocuklara Yardım Fonu’na (UNICEF) göre, dünya genelinde her yıl 12 milyon kız çocuğu 18 yaşından önce evlendiriliyor. Çocuk yaşta zorla gerçekleştirilen bu evlilikler sonunca her 5 kız çocuğundan biri 18 yaşını doldurmadan önce anne oluyor. Bu durumun önüne geçmek ve dünya genelinde genç kadınları desteklemek amacıyla 11 Ekim Birleşmiş Milletler tarafından Dünya Kız Çocukları Günü olarak ilan edildi. 2012 yılından bu yana devam eden bu girişim kız çocuklarına karşı yapılan ayrımcılığın önüne geçmek ve insan haklarının etkili bir şekilde uygulanmasını sağlanmak açısından oldukça önemli.

Snapchat Türkiye ve Goodroll ortaklığıyla gerçekleştirilen proje de çocuk gelinler konusunda dikkat çekmeyi amaçlıyor. VMLY&R İstanbul tarafından hazırlanan ve Norr Film prodüksiyon şirketinin yapımını üstlendiği proje Snapchat uygulamasında yer alan çocuk efektini Türkiye’deki çocuk gelinlerin sesi olmak için kullanılıyor. Reşit olmayan bir kız çocuğu ile evlenen adamın kurmaca düğün videosuyla tanıtılan proje Türkiye’de yaşanan erken yaşta evlilik sorununa dikkat çekiyor.


Orkid’in Ödül Kazanan Utanç Paketleri Kampanyası Tartışma Yarattı

1- Orkid’in Ödül Kazanan Utanç Paketleri Kampanyası Tartışma Yarattı

P&G’nin ped markası Orkid için yapılan Uncover the Shame (Utanç Paketleri) kampanyası ile gündem oldu. Herhangi bir kişisel hijyen ürününden farklı olarak ped alırken ürünün siyah poşete konulması veya gazeteye sarılmasına tepki olarak hazırlanan başvuru filmi (case study videosu) ped üzerinden kadınların regl dönemini gizleme sorumluluğu yaratılıyor oluşuna dikkat çekti.

4129Grey tarafından hazırlanan kampanya gazetelerde yer alan kadına karşı şiddet, ayrımcılık ve eşitsizlik haberlerinin bu kadar fazla olduğu bir dönemde utanılacak son şeyin hijyenik pedler olduğunu vurguluyor. Utanç Paketleri kampanyası özellikle daha ufak yerleşim yerleri başta olmak üzere halk arasında yerleşmiş olan bu duruma tepki gösteriyor.

Kampanya kapsamında ürünlerin ambalajı gazete kağıdı formunda yeniden tasarladı. Ambalajlarda kullanılan gazete haberlerinde kadına karşı uygulanan şiddet, ayrımcılık ve cinsiyet eşitsizliği konuları seçildi. Hazırlanan gazete sayfaları markanın ürünlerinin yeni ambalajı oldu.

Görsel: Golden Drum Case Video