Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı

Efekt Yok Binlerce Çocuk Gelin Var!

Efekt Yok Binlerce Çocuk Gelin Var!

VMLY&R İstanbul tarafından hazırlanan proje çocuk gelin sorununa Snapchat filtresinde yer alan çocuk efekti üzerinden dikkat çekiyor.

Erken evlilik, Türkiye’deki en önemli toplumsal sorunları arasından bulunuyor. Kız çocuklarının yaşıtlarıyla oyunlar oynayıp eğitim hayatını sürdürmesi gereken yaşlarda zorla evlendirilmeleri çocuk istismarı, kadına yönelik şiddet, kadın erkek arasındaki güç eşitsizliği gibi diğer toplumsal sorunlarında temelini oluşturuyor. Sadece aile rızası olduğu için çocuk yaşta evlendirilen bu çocuklar cinselliğin ve hatta kadınlığın daha ne olduğunu kavrayamadan kendisinden yaşça oldukça büyük erkeklerle evlendiriliyor. Açıkça bir insan hakları ihlali olan bu konu BM sözleşmeleri gibi uluslararası çok sayıda sözleşmede yer alan konuların arasında bulunuyor.

Dünya genelinde her 5 çocuktan biri 18 yaşından önce anne oluyor

Türkiye gibi dünyanın genelinde de çocuk evlilikleri büyük bir sorun oluşturuyor. BM Çocuklara Yardım Fonu’na (UNICEF) göre, dünya genelinde her yıl 12 milyon kız çocuğu 18 yaşından önce evlendiriliyor. Çocuk yaşta zorla gerçekleştirilen bu evlilikler sonunca her 5 kız çocuğundan biri 18 yaşını doldurmadan önce anne oluyor. Bu durumun önüne geçmek ve dünya genelinde genç kadınları desteklemek amacıyla 11 Ekim Birleşmiş Milletler tarafından Dünya Kız Çocukları Günü olarak ilan edildi. 2012 yılından bu yana devam eden bu girişim kız çocuklarına karşı yapılan ayrımcılığın önüne geçmek ve insan haklarının etkili bir şekilde uygulanmasını sağlanmak açısından oldukça önemli.

Çocuk gelin sorununa sessiz kalma!

Snapchat Türkiye ve Goodroll ortaklığıyla gerçekleştirilen proje de çocuk gelinler konusunda dikkat çekmeyi amaçlıyor. VMLY&R İstanbul tarafından hazırlanan ve Norr Film prodüksiyon şirketinin yapımını üstlendiği proje Snapchat uygulamasında yer alan çocuk efektini Türkiye’deki çocuk gelinlerin sesi olmak için kullanılıyor. Reşit olmayan bir kız çocuğu ile evlenen adamın kurmaca düğün videosuyla tanıtılan proje Türkiye’de yaşanan erken yaşta evlilik sorununa dikkat çekiyor.

“#efektyok Türkiye’de binlerce çocuk gelin var. #SessizKalma” mesajı ile paylaşılan video 24 saat boyunca Snapchat’te yayınlanarak tüm kullanıcılara ulaştırıldı.

Künye

Müşteri: Snapchat Türkiye
Reklam Ajansı: VMLY&R İSANBUL
Yönetici Kreatif Direktör: Ayşe Aydın Erdoğan
Kreatif Direktörler: Erkan Kaya, İlker Dağlı
Art Direktör: Kaan Duygu
Reklam Yazarı: Burcu Tatari Aslan
Müşteri İlişkileri: Deniz Atalay
Ajans Prodüktörü: Gamze Bayındır
Prodüksiyon Şirketi: Norr Film

Görsel: Twitter