Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı

Çocuklar İçin Rock Alfabesi

Çocuklar İçin Rock Alfabesi

Andrew Morgan, yeni nesli efsane müzisyenlerle tanıştırmanın eğlenceli bir yolu olarak The Rock Alphabet adlı çocuk kitabını tasarladı.

Marka alfabesi, LGBTQ alfabesi, moda alfabesi gibi çalışmalarda harflerin belli bir temaya göre nasıl yeniden şekillenebildiğini gördük. Yine Piet Mondrian stilinde, çöplerden yapılmış, marka logolarından yapılmış  ve müzik efsanelerinin el yazılarından oluşturulmuş birbirinden ilginç font tasarımını da burada anmadan geçmek olmaz. The Rock Alphabet de çocuklara özel rengarenk bir alfabe ile bu unutulmaz çalışmalar arasındaki yerini alıyor.

Rock efsaneleri harflere dönüştü: The Rock Alphabet  

Andrew Morgan’ın tasarladığı The Rock Alphabet, okul öncesi dönemdeki çocuklara harfleri ve aynı zamanda da müzik tarihinin temellerini öğreten bir kitap. Belki de minik birer rock tutkunu hatta rock yıldızı olma yolunda, bu türle onları tanıştıracak ilk şey.

The Rock Alphabet’de A’dan Z’ye her harf, o harfe benzer pozda duran ünlü bir rock figürüyle temsil ediliyor. Her harfte, ismi o harfle başlayan bir rock yıldızı görüyoruz. Mikrofonu tutan koluyla D harfi şeklini alan David Bowie, kabarık saçlarıyla T olan Tina Turner, sahnedeki kıvrak hareketlerini anımsatır şekilde Q gibi duran Freddie Mercury bu alfabedeki yerini almış. Morgan gerçekten her figürün duruşunu bir harfe benzetmenin yolunu bulmuş.

80’lerde Memphis ve ve 90’lı yıllarda Tennessee’de büyüyen Andrew Morgan için müzik ve sanat hayatında her zaman büyük bir rol oynamış. Bu geçmişi, Rap ABC adlı ilk kitaptaki alfabeyi tasarlaması için ona itici güç olmuş. Ardından Rock ’N’ Roll’un doğduğu yer olan Memphis’e adanmış 2. Projesi The Rock Alphabet’i tasarlamış. Kitapta Rock’ın doğumuna öncülük eden müzisyenlerle beraber bu türü geliştiren yenilikçi müzisyenlere de yer vermiş. Kitap şu an tasarımcının internet mağazasında satışta.

Tasarımcının çalışmalarını Facebook sayfası ve Instagram’ı üzerinden takip edebilirsiniz.

 

Görsel: Facebook
Manşet görseli düzenlenmiştir.