Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı

Tank Sandalye

Tank Sandalye

Make It Extreme, engelli bireylerin zorlu arazilerde rahatça ilerleyebilmesi için tasarladıkları Tank Chair ile ekstrem araçlarına bir yenisini ekledi.

Her insanın potansiyel engelli olması ve yaşa bağlı olarak bile engelli hale gelebileceği gerçeği ne yazık ki hala göz ardı ediliyor. Yalnızca ülkemizde değil, dünyanın pek çok yerinde durum böyle. Hatta göz ardı etmenin ötesine geçiliyor ve magandalığa varan davranışlarla karşılaşıyoruz. Engelli bireylere ayrılan park yerlerinin ve asansörlerin işgal edilmesi en yaygın örneklerden. Diğer yandan engelli insanların yaşamını kolaylaştırmak için canla başla çalışan tasarımcılar, uzmanlar ve iletişimciler de yok değil. Desiree Riny’nin sağlık hizmetlerine erişemeyen ampute bireyler için hazırladığı kendin yap protez tasarım kılavuzu, her yüzeyde gidebilen tekerlekli sandalye Freedom Chair ve merdiven inip çıkabilen tekerlekli sandalye Scewo şimdiye kadar rastladığımız etkileyici örneklerden. Make It Extreme de tekerlekli sandalye konseptini tank sandalye konseptine dönüştürerek engelli bireylerin her türlü arazi şartında ilerleyebilmesini kolaylaştıran Tank Chair ile çıkageliyor.

Belki de en zorlu arazilerden biri kentlerdir

İnşa ettikleri çılgın makinelerle ve araçlarla tanınan Make It Extreme ekibi, YouTube kanalında 1,5 milyonu aşkın takipçi hitap ediyor. Tank Chair, ekibin en yeni çalışması. Make It Extreme ekibi, bu proje için metal bir iskelet inşa etmiş. Yine kendilerinin özel olarak yaptıkları ve daha önceki bir videoda paylaştıkları diferansiyel fren transmisyon sistemini ve 110 cc’lik dört zamanlı bir motoru bu iskelete yerleştirmişler. Ayrıca aracın her iki tarafa da aracın kontrol etmeyi sağlayan birer kol bulunuyor. Araç sol kol çekildiğinde sola, sağ kol çekildiğinde sağa dönüyor. İskeletin merkezine ise araca özel olarak modifiye edilmiş bir sandalye monte etmişler.

Ekip ağırlığına ve nispeten küçük motoruna rağmen, sürücüsüne çok iyi deneyim sunan hızlı bir araç yapabildiklerine inanıyor. Bu anlamda koleksiyonlarına eklemekten gurur duydukları bir parça olduğunu belirtiyorlar. Ayrıca kauçuk paletler, sürüş sırasında oluşabilecek sarsıntıyı azaltarak sessizce hareket etmesini sağlıyor. Aracın yapımının oldukça masraflı ve zorlu olduğunun da altını çiziyorlar.

Make It Extreme ekibi, Tank Chair’i inşa ederken bunun engelli insanların zorlu arazilerde özgürce hareket edebilecekleri bir araç olmasını hedeflemiş. İkincil olarak da tarım alanında çeşitli görevler için de kullanılabilecek bir araç olduğunu düşünüyorlar. Aslına bakarsanız belediyeciliğin ve denetimin iyi olmadığı kentsel alanlarda da böylesi bir araç fena olmazdı.

Görsel: Make It Extreme