Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı

Engelli Bireylerin Yaşamını Kolaylaştıran Giyim Koleksiyonu

Engelli Bireylerin Yaşamını Kolaylaştıran Giyim Koleksiyonu

Lili Pázmány tekerlekli sandalye kullanan insanların ihtiyaçlarını karşılayacak "Unobstructed" koleksiyonuyla, bu alanda yapılması gereken çok şey olduğuna çekti.

Nike, Londra’daki mağazasının kadın giyim katını yeniden tasarladı, büyük beden ve engelli mankenler yerleştirerek geçtiğimiz ay büyük dikkat çekti. Adidas’ın paralimpik atletlerin spor ayakkabıların yalnızca sağ ya da sol tekini satın almasını sağladığı Odds adlı kampanyası da engelli tüketiciler için gerçekleştirilen etkili çalışmalardan biriydi. Moda ve kostüm tasarımcısı Lili Pázmány ise tekerlekli sandalye kullanan insanların ihtiyaçlarını karşılayacak Unobstructed (engelsiz) adlı bir koleksiyon hazırlayarak tüm moda tasarımcılarına örnek olacak bir adım attı.

Lili Pázmány, Unobstructed için annesinden ilham aldı

Lili Pázmány, erişilebilir giyim koleksiyonu Unobstructed için kendi annesinden -yukarıdaki fotoğrafta gördüğünüz model annesi- ilham almış. Multipl skleroz (MS) hastalığı nedeniyle annesi tekerlekli sandalye kullanıyor. Tasarımcı, annesinin yaşadıklarına yakından şahit olduğu için piyasadaki standart giysilerin fiziksel engelli kişilerin özel giyim ihtiyaçlarını karşılamaya yetmediğini gözlemleme imkanı bulmuş. Yalnızca bir koleksiyon tasarlamayı değil; tüm tasarımcıların dikkatini engelli bireylerin giyinirken yaşadığı zorluklara ve özel kıyafet ihtiyaçlarına çekmeyi hedeflemiş.

Pázmány’nin koleksiyonundaki giysiler kolayca giyilip çıkarılabiliyor. Giysilerde, yerleşik destekleme elemanları bulunuyor ve bunlar da cilde zarar vermeyen malzemeden yapılmış. Ayrıca bu elemanlar görünümün şık bir parçası olarak sunulmuş. Örneğin pantolonların üzerine bacakları elle hareket ettirebilmek için şeritler eklenmiş. Cepler yan taraftan öne alınmış. Önden çıkarılabilen önlük tarzı gömleklere yer verilmiş. Hepsi de çok akıllıca, havalı ve “Neden daha önce yapılmadı?” dedirtiyor insana.

Lili Pázmány’nin çalışmalarını buradan, Unobstructed koleksiyonunu ise buradan takip edebilirsiniz.

Görsel: Facebook
Manşet görseli düzenlenmiştir.