Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı

Nurbanu Asena’nın Karantinada Doğan Artırılmış Gerçeklik İllüstrasyonları

Nurbanu Asena’nın Karantinada Doğan Artırılmış Gerçeklik İllüstrasyonları

Karantina dönemini kendini geliştirmeye adayan illüstratör ve animasyon sanatçısı Nurbanu Asena, Adobe Aero kullanarak illüstrasyonlarını artırılmış gerçekliğe taşıdı.

Karantina bizleri eve kapatmakla kalmadı, insanların içindeki yaratıcılığın da dışa vurmasına neden oldu. Özellikle sanatçılar hem kendi üretimleri için hem de diğer insanları üretmeye teşvik etmek için çeşitli fikirlerle çıka geldiler. Fotoğrafçı Didem Kendik’in sosyal izolasyon sürecini yalnız geçirenlerle gerçekleştirdiği Together Alone, Sinan Tuncay’ın evde kağıt bebeklerle çektiği Benim Güzel Karantinam filmi, Kaan Bilaloğlu’nun #drawthisinyourstyle etkinliği, Pejac’ın herkesi pencere figürleri çizmeye davet ettiği karantina projesi, Eny Lee Parker’ın evlerinden çıkmayan tasarımcıları hayallerindeki evi kilden yapmaya teşvik ettiği Clay Play projesi yer verdiğimiz en dikkat çekici örneklerdendi. Nurbanu Asena ise karantina sürecini artırılmış gerçeklik deneyleri yaparak değerlendirdi.

Adobe Aero ile ilk denemeler

İllüstratör, video ve animasyon sanatçısı Nurbanu Asena, yeni beceriler geliştirmek amacıyla Adobe Aero kullanmaya ve öğrenme amaçlı denemeler yapmaya başlamış. Bu çalışmalardan Women of 2020 / AR başlıklı bir seri ortaya çıkmış. Renk katmanlarıyla oluşturduğu kadın figürlerini, büyük boyutlu olarak dış mekanda konumlandırdığı çalışmalar bunlar. Bunu yapabilmesi Asena’nın açık hava yerleştirmeleri yapmak için beslediği gizli hevesini tatmin etmesini sağlamış. Çalışmalarda kadın, meditasyon ve doğa temaları ön plana çıkıyor.

Aşağıdaki video, sanatçının bu serideki çalışmalarından hazırladığı 1 dakikalık bir derleme. Videodaki müzik Akos Lustyik’e ait.

Ankara’da doğan ve büyüyen Nurbanu Asena, Parsons School of Design’da (New York) tasarım ve teknoloji eğitimi almış. Ardından Goldsmiths, University of London’da Chevening bursuyla yüksek lisans yapmış. Psikoloji, toplum ve çocuklarla temas halinde olan esprili ve renkli projeler üzerinde çalışmayı seviyor. Nunulanka Studio isimli kendi stüdyosunda animasyon, illüstrasyon ve belgesel film çalışmaları üretiyor. Stüdyo olarak sosyal medya videoları, infografikler, TV reklamları, sanat yönetmenliği, storyboard, animasyon, film ve düzenleme alanlarında hizmet veriyorlar.

Nurbanu Asena’nın çalışmalarını internet sitesi, Behance profili, Vimeo kanalı ve Instagram’ı üzerinden takip edebilirsiniz.

Görsel: Nurbanu Asena