Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı
Bigumigu Pazar Gazetesi  [8 Mayıs]

Bigumigu Pazar Gazetesi [8 Mayıs]

Dijital nesil için haftanın gündemi.

KÜLTÜR-SANAT

Şükürler olsun kavuşturana: Radiohead döndü

Rainbows ve The King of Limbs albümlerinin tanıtım sürecinde “dilediğin kadar öde” ve albüme özel gazete gibi sıradışı yöntemlere başvuran Radiohead, yeni albümü öncesinde yine farklı bir yol izledi. Geçtiğimiz hafta sonu İngiltere’deki bazı hayranlarına gizemli kartlar yollayan grup, önce internetteki tüm varlığını sildi. Grubun Instagram hesabından yayınlanan kısa bir videonun ardından da hasret nihayet “Burn The Witch” adlı şarkıyla sona erdi. Grubun bir sonraki sürprizi ise “Day Dreaming” adlı şarkı oldu. Şimdilik iki şarkının paylaşıldığı ve henüz adı belli olmayan yeni albüm ise 8 Mayıs akşamı saat 19.00 civarında dijital olarak radiohead.com adresinden dijital olarak yayımlanacak.


Beyoncé ortalığı kasıp kavuruyor

Yeni Beyoncé albümü Lemonade tüm dünyayı kasıp kavuruyor. Albüm, sadece müzik yazarları tarafından değil, The New York Times, The Guardian, London Review of Books ve New Yorker gibi çeşitli yayınlar tarafından da yere göğe sığdırılamadı. Beyoncé, yeni albümünde kocası Jay-Z tarafından aldatılışının ardından öfkesini, üzüntüsünü ve sonunda da kocasını affetmeye meyledişini anlatıyor. Bir saatlik bir filmle birlikte yayımlanan albümün çevrimiçi müzik platformu Tidal’i de App Store’da birinci sıraya yerleştirdiğini hatırlatalım.


Yeni Red Hot Chili Peppers şarkısı geldi: “Dark Necessities”

Red Hot Chili Peppers, 17 Haziran’da yayımlanacak yeni albümleri The Getaway’den “Dark Necessities” adlı ilk şarkıyı takipçileriyle paylaştı. RHCP hayranlarının 2011’den bu yana beklediği albümün prodüktörlüğünü ise Danger Mouse ve Nigel Godrich üstleniyor.


James Blake’in beklenen albümü yayımlandı

Overgrown ile 2013’te Mercury Ödülü’nü eve götüren İngiliz müzisyen James Blake’in merakla beklenen The Colour in Anything adlı üçüncü albümü dijital platformlarda yerini aldı. Albümün kapak tasarımını ise Roald Dahl kitaplarının illüstratörü Sir Quentin Blake üstlendi. Blake, 17 şarkılık albümün ilk single’ı olan “Radio Silence”ı geçtiğimiz haftalarda takipçileriyle paylaşmıştı.


Justin Timberlake yeni bir şarkıyla huzurlarınızda

20/20 Experience (2013) adlı albümünden bu yana pek sesi soluğu çıkmayan Justin Timberlake, Dreamworks’un Trolls adlı animasyon filmi için bestelediği kıpır kıpır yeni şarkısıyla karşınızda. Buyursunlar.


Rolling Stones da Trump’tan rahatsız

The Rolling Stones, “You Can’t Always Get What You Want” adlı kült şarkılarının ABD başkanlık adaylarından Donald Trump tarafından kullanmasına izin vermediklerini açıkladı ve Trump’tan şarkıyı kullanmayı durdurmasını talep etti. Benzer rahatsızlığı daha önce Adele, Steven Tyler ve Neil Young da dile getirmiş ve şarkılarının seçim kampanyalarında kullanılmasını istememişlerdi.


Jon Snow dirildi, Kit Harrington özür diledi

Game of Thrones sağ gösterip sol vurmaya devam ediyor: Yeni sezon başladı, ikinci bölümün sonunda ölümüyle dizinin hayranlarını üzüntüye boğan Jon Snow dirildi. Sezonun başlamasından önce hem HBO yapımcıları hem de Kit Harrington Jon Snow’un kesin olarak öldüğünü teyit etmişti, ancak bunun bir aldatma taktiği olduğu ortaya çıktı ve Harrington Entertainment Weekly’ye verdiği söyleşide izleyicilerden yalan söylediği için özür diledi.


The Nice Guys’ın yeni fragmanı yayınlandı

Ryan Gosling ile Russell Crowe’u buluşturan ve bol kahkaha vaat eden suç komedisi The Nice Guys filminin yeni fragmanı izleyicilerle buluştu. Kiss Kiss Bang Bang ve Iron Man 3 filmleriyle tanınan Shane Black’in yönetmenliği üstlendiği film, ABD’de 20 Mayıs’ta gösterime girecek.


Godard’ın hayatı beyazperdeye aktarılıyor

Oscat ödüllü The Artist (2011) filmiyle tanınan Michel Hazanavicus, Jean-Luc Godard’ın hayatını anlatan biyografik yapımın yönetmenliğini üstlenecek. Film, Fransız Yeni Dalga akımının en büyük yönetmenlerinden Jean-Luc Godard’ın oyuncu eski eşi Anne Wiazemsky’nin Un An Après adlı otobiyografik romanından beyazperdeye uyarlanacak.


Hayalet Avcıları fragmanı hiç sevilmedi

1984 tarihli Ghostbusters filminin aynı adlı yeniden çevrimi 29 Temmuz’da gösterime giriyor. Ancak filmin fragmanı YouTube tarihinin en sevilmeyen videoları arasında yer alıyor Paul Feig’ın yönetmenliğini üstlendiği ve kadın oyuncuların ağırlıkta olduğu film, Hayalet Avcıları’nın sadık hayranları tarafından hiç sevilmedi ve YouTube’da en fazla “dislike” alan film fragmanı olarak ilk sıraya yerleşti. Fragman genel sıralamada ise şimdilik 11. sırada yer alıyor.


20. İstanbul Tiyatro Festivali perdelerini açtı

20. İstanbul Tiyatro Festivali, 3 Mayıs Salı günü Şahika Tekand’ın yönettiği Godot’yu Beklerken oyunuyla başladı. Festival, 28 Mayıs’a kadar yurtdışından 9, Türkiye’den de 23 oyun, dans ve performanstan oluşan 90’a yakın gösterim sunuyor. Festivalin ayrıntılı programına buradan ulaşabilirsiniz.


Astronotlar nasıl yaşar?

Fotoğrafçı Aaron Sheldon’ın dört yaşındaki oğlunu başrole yerleştirdiği “Small Steps Are Giant Leaps” [Küçük Adımlar Dev Sıçramalardır] adlı fotoğraf serisi de çocukların dünya karşısında büyülendiği anlardan ilham alıyor. Adıyla Neil Armstrong’un meşhur sözlerine gönderme yapan seri, ebeveynlere dünyanın çocuklar için keşfedilmeyi bekleyen heyecan verici bir yer olduğunu hatırlatmayı hedefliyor.

Görsel: Kickstarter

Alternatif mekânda iddialı bir karma sergi: “Yedi”

Yedi bağımsız sanatçının birlikteliğinin yarattığı diyalog üzerine kurgulanan Yedi adlı sergi, 6-20 Mayıs arasında RB Living ev sahipliğinde izleyicilerin karşısına çıkıyor. Alternatif mekânlarda güncel sanat sergileri gerçekleştirme önerisini İstanbul’da yaygınlaştırmayı hedefleyen sergi, Eda Derala’nın küratörlüğünde Burcu Bulak, Irmak Altıner, Mehmet Turgut, Nejat Satı, Kerim Yetkin, Evren Uysal ve Osman İlder Yalın’dan bir seçki sunuyor.


Şişli % 100 Ekolojik Pazar 10. yaşını kutluyor

Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği’nin “%100 Ekolojik Pazarlar” projesinin Türkiye’deki ilk örneği olan Şişli %100 Ekolojik Pazar 10. yaşını dolduruyor. Yılda 700 ton civarında ekolojik taze sebze ve meyve satışı gerçekleştiren Türkiye’nin ilk ve en büyük organik pazarı, 10. yılında 307 tezgâhta 76 üretici ve esnafla büyümeye devam ediyor. Pazar, 10. yılını Mayıs ayında her cumartesi günü gerçekleştirilen etkinliklerle kutluyor.

TASARIM-MİMARLIK

Geleneksel el sanatları İstanbul Modern’de tasarımlarla buluşuyor

İstanbul Modern Zanaat, Sanat ve Tasarım Platformu, İstanbul Kalkınma Ajansı Yaratıcı Endüstrilerin Geliştirilmesi Mali Destek Programı kapsamında, unutulmaya yüz tutan el sanatı ustalarıyla çağdaş tasarım dünyasında aktif rol oynayan isimleri bir araya getiren bir projeye imza attı. “Zanaat gündelik hayatla nasıl buluşabilir?” sorusundan yola çıkan proje, 5 farklı malzemenin 5 tasarımcı tarafından yorumlanması ve tasarımların zanaatkârlarla birlikte üretilmesi sürecini kapsıyor.

Görsel: Zeynep Özkoçak

Yansımalardan oluşan yeni bir mekân deneyimi

MoMA’nın Genç Mimarlar Programı (YAP) kapsamında, Şilili mimarlar Guillermo Hevia García ve Nicolás Urzúa tarafından Santiago’da ziyaretçilerin gerçeklik algısını sorguladığı yansımalarla örülü bir bahçe tasarımı gerçekleştirildi. “Your Reflection” (Yansımanız) adlı tasarım, şehrin kalbindeki Araucano Parkı’nda yer alıyor ve uyandırdığı merak sayesinde ziyaretçileri yavaş yavaş içine çekiyor.


3B gözlükle bakınca bütünlük kazanan dövmeler

Instagram’da Winston the Wale olarak bilinen Amerikalı dövme sanatçısı Winston Wale, 3B gözlükler ile bakıldığında bütünsel bir anlam kazanan çizimlere benzeyen dövmeler tasarladı. Winston’ın kırmızı ve mavi mürekkep kullanarak oluşturduğu dövmeler, bir müşterisinin 3B kuru kafa dövmesi çizmesini istemesiyle ortaya çıkmış.

Görsel: Winston Wale

İnek gübresinden çağdaş tasarımlar: Merdacotta

Mimar Luca Cipelletti, Milano Tasarım Haftası 2016 sırasında çiftlik sahibi Gianantonio Locatelli ile birlikte görüntü olarak terakotaya (pişmiş kil bazlı, kızıl renkli mat seramik) benzer yeni yapı malzemesi merdacotta’yı tanıttı. Gübrenin havalı bir tasarım malzemesi haline gelmesiyle, gübre ve kil birleşimi merdacotta İtalya’daki Castelbosco’da ziyarete açılan Museo della Merda’da (Dışkı Müzesi) sergilenmeye başladı.

Görsel: Henrik Blomqvist

IKEA’dan mobilyayı modayla buluşturan koleksiyon

IKEA, İngiliz modacı Katie Eary ile bir araya gelerek bildik tarzının dışına çıkan mobilya ve ev ürünleri tasarladı. Yemek takımı, mobilya ve tekstil ürünlerini kapsayan koleksiyon, Eary’nin kendine has tarzını yansıtıyor. Koleksiyonda canlı renklerdeki balık ve kedi figürü baskılı tabaklar, göz yuvarı ve beyin desenli yastık kılıfları, üstünde kan kırmızısına bulanmış dişlerin yer aldığı mutfak önlüğü ve IKEA’nın alışılmış tarzının dışına çıkan daha pek çok farklı tasarım yer alıyor.


Görsel: IKEA

Tarihi yeniden canlandıran minyatür fotoğraflar

Dergi ve reklam fotoğrafçılığı yapan Jojakim Cortis ve Adrian Sonderegger, profesyonel çalışmalarından arta kalan vakitlerini değerlendirmek için eğlenceli bir projeye imza attı. Tarihin akışına yön veren ikonik fotoğraf karelerini, özenle küçültülmüş boyutlarda yeniden canlandırdılar.Görsel: Jojakim Cortis & Adrian Sonderegger

Ünlü mimari yapılar kedi evi olursa

Amsterdam’lı tasarım firması Poopy Cat, “Kediler için, kedilerle” sloganıyla, ünlü mimari yapılardan esinlenerek geri dönüştürülmüş kartondan 7 farklı kedi evi modeli geliştirdi. Nisan ayında bir Kickstarter projesi olarak sunulan tasarımlar, hedeflenen 30.000 avroluk bağışı şimdiden aşmış durumda.
Görsel: Poopy Cat

Günümüzün popüler filmleri nostaljik VHS kasetlerde

Günümüzün gişede harikalar yaratan popüler filmleri, Instagram’da OfftrackOutlet hesabıyla tanınan sinema tutkunu bir tasarımcı tarafından nostaljik VHS kasetlere dönüştürüldü. OfftrackOutlet, yalnızca kasetlerin içine yerleştirildiği karton kapak tasarımlarını oluşturmakla kalmamış, filmleri VHS videolara takıldığı zaman izlemeye uygun, çalışır bir formatta video kasetlere kaydetmiş.

Görsel: Instagram

Omurgasız bisiklet olur mu? Olabilir.

Fransa’da yaşayan üç bisiklet tutkunu Alban Haloche, Alexis Honoré ve Johan Le Bon tarafından geliştirilen “fixed bisiklet” Trocadero-fixie, üst boru üzerinde yapılan minik bir tasarım değişikliğiyle seyir halindeyken yatay eksende eğilmesini sağlıyor. Vitesi ve frenleri bulunmayan, arka dişlilerin arka tekerleğe sabitlenmesiyle ortaya çıkan bir bisiklet kategorisi olan “fixie bisiklet” altında geliştirilen bu tasarım, sürücünün doğrudan müdahaleleriyle ve fiziksel tekniğiyle yavaşlayabiliyor.


Game of Thrones’un mimarisi nasıl üretiliyor?

Game of Thrones’un şehirleri ve mimarisi çoğunlukla dijital olarak üretiliyor veya bu evreni oluşturmak için ham görüntüler üzerinde dijital oynamalar yapılıyor. İki sezondur dizinin set tasarımını yapan ekibin başındaki Deborah Riley, dizinin akılda kalan bazı mekân tasarımları için hangi gerçek yapılardan ilham aldıklarını anlattı. Dizinin ilham kaynakları arasında Frank Lloyd Wright tasarımlarından Alcazar Kraliyet Sarayı’na birçok mimari yapı bulunuyor.


(Alcazar Kraliyet Sarayı, İspanya)

(Dorne Sarayı, Game of Thrones)
Görseller: Arkitera

Moda dünyasının yeni yıldız adayı: Kalaşnikof

Dünyanın en tanınmış silah üreticilerinden biri olan Rus Kalaşnikof şirketi moda dünyasına giriyor. Şirket, dünya çapındaki ününden yararlanıp pek çok alanda tüketiciye modayı takip eden ürünler sunmak istiyor. Kalaşnikof şirketinin üst düzey yöneticilerinden Vlagyimir Dmitrijev, şirketinin Caterpillar ve Ferrari’nin izinden yürüyeceğini ve Kalaşnikof markası altında giysi ve aksesuar ürünleri piyasaya süreceğini açıkladı.

REKLAM-PAZARLAMA

Pro Plan’den sürpriz Anneler Günü filmi

Köpek ve kedi maması üreticisi Pro Plan, Tam Otomatik, Group M ve Vana Film katkılarıyla, hayvan dostlarıyla birlikte yaşayan ve onları da ailesinin bir parçası olarak görenler için sürpriz bir Anneler Günü filmi hazırladı.


Uçakta ağlayan bebekler kazandırıyor

JetBlue Havayolları’nın Anneler Günü için MullenLowe’yle birlikte hazırladığı alışılmadık kampanya, uçak yolculukları sırasında sıkıntıdan ağlayıp sızlanan bebeklere duyulan öfkeyi, sevgiye dönüştürüyor. “FlyBabies” (Uçan Bebekler) ismini taşıyan kampanyada, New York’taki JFK havalimanından Long Beach Kaliforniya’ya seyahat eden ve çocukların sızlanmalarından hoşnut olmayan yolculara her bir bebeğin ağlamasıyla %25 oranında indirim kazanacakları açıklanıyor.


Anneler de “iPhone ile çekildi”

Apple, Anneler Günü için hazırladığı reklam filminde “Shot on iPhone” (iPhone ile çekildi) başlıklı kampanyasını sürdürdü ve hayat dolu anne-çocuk fotoğraflarını duygusal bir şarkı eşliğinde bir araya getirdi. Üstelik bu reklam filmini artık kendi annenizin fotoğrafıyla kişiselleştirebilirsiniz. Buyursunlar.

https://www.youtube.com/watch?v=NFFLEN90aeI


Yeşilçam’dan reklam ve ajans GIF’leri

Alafortanfoni’de metin yazarı olan Ali Garan, reklam dünyasının klişelerini ve kinayelere konu olan gerçeklerini Yeşilçam’ın efsane filmlerinden sahnelerle birleştirdi, ortaya nefis GIF’ler çıktı.
Persil’den lekelerle çizilmiş hayat dolu bir animasyon

Wallace and Gromit başta olmak üzere film dünyasına birbirinden başarılı işler kazandıran Oscar ödüllü eanimasyon stüdyosu Aardman, Ogilvy & Mather öncülüğünde Unilever’in çamaşır deterjan markası Persil (Türkiye’deki ismiyle Omo) için bir animasyon film hazırladı. “Her lekenin dile getirecek bir hikâyesi vardır” mesajı üzerine inşa edilen Monster Stains serisi, 28 farklı yaygın lekeyle çizilen iki canavarın yaşantısından kesitler sunuyor.


McDonald’s içinizdeki DJ’i çağırıyor: McTrax

McDonald’s’ın Amsterdam şubelerindeki servis altlıkları, Big Mac’lerinizi taşımaktan daha fazlasına yarıyor. Onları kullanarak müzik de yapabiliyorsunuz. “Play The Placemat” (Servis altlığını çal) sloganıyla çıkan McTrax, iletken mürekkep, küçük bir pil ve 26 temas noktası olan ince bir devre kartıyla çalışıyor. McDonalds için TBWA/Neboko ve This Page Amsterdam’ın birlikte geliştirdiği ürünü kullanabilmek için akıllı telefonunuzu servis altlığının ortasına yerleştirmeniz yeterli.


Tesla ülkeye gelmeden promosyon malzemesi oldu

EA Group tarafından yapılan ve artık satış aşamasına geçen Beykonak Evleri, pazarlama stratejisine Tesla’yı da ekledi. Türkiye’de resmi olarak henüz satışı yapılmayan, sürdürülebilirliği ve geri dönüşümü temel dinamikleri olarak belirleyen Tesla, yarattığı yaşam stili algısı sayesinde (yeşil ve yenilenebilir kavramlarının görece içi boşaltılarak) promosyon malzemesine dönüştü.


Pil bitmek üzereyken telefonda ne kadar hızlı konuşabilirsiniz?

38 gün pil ömrü vadeden Asus Zenfone Max, telefonumuzun pili bitmeye yakın derdimizi karşımızdakine hızlıca anlatmaya çalıştığımız anları tiye alıyor. Rap müzisyeni Mac Lethal, Zenfone Max’in tanıtımı için Hollandalı reklam ajansı SuperHeroes ile bir araya geldi ve gizli kamerayla çekilen bir dizi reklam filmi hazırladı.


Emlak sektöründe alışık olmadığımız tarzda bir reklam filmi

İzmir’de inşa edilen Folkart Time için hazırlanan reklam filmi, prodüksiyon ölçeği ve sunumuyla diğer inşaat reklamlarından ayrılıyor. Yirmibirgram imzalı reklam kampanyası, zamanı merkezine koyarak ulaşımın yaşam standartı üzerindeki etkisini irdeliyor. Görsel efektlerini Nodevfx’in hazırladığı film, hayatımızı iş, ev, sosyal yaşam olarak segmentlere ayırmamızdan dem vurarak kaliteli bir prodüksiyon ve akıcı bir dille aktarıyor.


AXE, One Song Stand ile benzer müzik zevki olanları eşleştiriyor

AXE, Black Night’ın lansmanı kapsamında hazırladığı “One Song Stand” ile benzer müzik zevkine sahip kişileri bir araya getiriyor. Spotify üzerinden giriş yapılan One Song Stand, sizin için anlık bir çalma listesi oluşturuyor ve sitenin arayüzü üzerinden müzik dinlemenizi sağlıyor. Eğer bu sırada sizinle aynı parçayı dinleyen -tercihinize göre karşı veya aynı cinsiyette- birisi daha varsa onunla eşleşiyor ve sohbet etmeye başlıyorsunuz.


360 derece aile içi şiddet

BBDO Rusya, Aile Sorunları Psikolojik Yardım Merkezi’yle birlikte, insanların, aile içinde şiddet gören kadınlara sırtını dönmemesi gerektiği uyarısında bulunan etkileyici bir kampanyaya imza attı. “Do Not Look The Other Way” (Diğer Tarafa Bakma) ismindeki kampanya, Rusya’da şiddet gören kadınların “Beni dövmesi, sevgisinin bir göstergesi” bahanesi ardına sığınarak aile içi şiddete göz yummalarını engellemek istiyor.


Samsung’dan mesafeleri yok eden masallar

Samsung Electronics’in BBH Londra’nın katkılarıyla hazırladığı “Bedtime VR Stories” sanal gerçeklikle hikâye anlatma uygulamasıyla mesafelerden dolayı birbirinden uzaktaki ebeveynler ve çocuklar, sanal gerçeklikle donatılan bir masal dünyasında bir araya geliyor. Samsung Gear VR gözlükleriyle masal dünyasında buluşan ebeveynler ile çocuklar, sevimli çizgi karakterlerle temsil ediliyorlar.

https://www.youtube.com/watch?v=iBFHXlefk5E


KFC’den gerçek anlamda parmak yedirten tatlar

1 Nisan geride kalalı bir ay oldu, ama KFC Hong Kong klasikleşen “Finger Lickin’ Good” (Parmak Yalatan Tat) söylemine sadık kalarak yenilebilen ojeler tasarladığını duyurdu. Kampanya kapsamında Ogilvy & Matter’la ve McCormick’in yiyecek teknolojisi uzmanlarıyla çalışan KFC, 11 baharatın karışımıyla kırmızı ve pastel tonlarda iki oje hazırladı.

DİJİTAL-MOBİL

Facebook Android uygulaması yenilendi

Facebook, Nisan ayında gerçekleştirdiği geliştirici konferansında önümüzdeki 10 yılda odaklanacağı en önemli alanlardan birinin canlı video olacağını duyurmuştu. Geçtiğimiz günlerde Android uygulamasında yaptığı büyük arayüz değişikliğiyle de bunu teyit etmiş oldu. Canlı video butonu ana menünün tam ortasına yerleşti, “Messenger” butonu da ekranın sağ üst kısmına kaydırıldı. Canlı video sekmesine tıklandığında ise (kullanıcı tercihlerine göre belirlenen) son 24 saatin en popüler videoları sıralanmaya başladı.


Facebook canlı sabah programına başlıyor

DigitasLBi adlı reklam ajansıyla işbirliğine giden Facebook, hafta içi her gün sabahları yayınlanacak “Rise and Shine” adlı bir canlı TV programı için kolları sıvadı. Program abone kullanıcıların haber kaynaklarının yanı sıra özel olarak tasarlanmış bir Facebook sayfası üzerinden yayınlanacak. İçerik üretimini ve prodüksiyonu ise DigitasLBi üstlenecek.


Snapchat’in ilk e-ticaret reklamları üretildi

Son birkaç aydır interaktif reklamları test eden Snapchat, Lancome ve Target ile e-ticarete açıldı. İki markanın reklamları Cosmopolitan dergisine ait Snapchat kanalındaki “Keşfet” bölümünde kullanıcılara sunuldu. Kullanıcılar ise Snapchat uygulamasından çıkmadan alışveriş yapma imkânına kavuştu.


Instagram yeni reklam modelleri geliştiriyor

Instagram, “Carousel Reklam” reklam adını verdiği yeni reklam formatıyla reklam verenlerin video galerileri oluşturabileceklerini, kullanıcıları da son karede dış bağlantılara yönlendirmelerine izin vereceğini duyurdu.

https://vimeo.com/121179555


Instagram marka hesapları için “iletişim” butonunu deniyor

Facebook Pages platformunun kimi işlevlerini ödünç almaya niyetli olan Instagram’ın son deneyi markalar için geliştirdiği “iletişim” butonu oldu. Henüz sınırlı sayıda marka ile denenen butona tıklandığında ilgili markaya e-posta gönderilebiliyor veya firma adres bilgilerine erişilebiliyor.


Instagram’daki yazılım hatasını 10 yaşında bir çocuk buldu

10 yaşındaki Finlandiyalı bir çocuk video ve fotoğraf paylaşım uygulaması Instagram’da yazılım hatası buldu. Instagram’da diğer kullanıcıların yorumlarını silen bir hatayı tespit eden Jani adlı ilkokul öğrencisi, 10 bin dolar tutarında bir para ödülü kazandı ve ödül alan en genç kişi oldu. Helsinki’de yaşayan Jani, Finlandiya gazetesi Iltalehti‘ye kazandığı ödülle erkek kardeşleri için yeni bir bisiklet, futbol malzemeleri ve bilgisayarlar almayı planladığını söyledi.


Soundcloud Go Britanya’ya vardı

Soundcloud’un ücretli çevrimiçi müzik servisi Soundcloud Go, ABD’nin ardından İngiltere ve İrlanda’da da kullanıma açıldı. Mobil kullanıcılara odaklanan yeni servis ilk 30 gün ücretsiz, sonrasında ise aylık 9,99 sterlinden abonelikler sunuyor.


YouTube çevrimiçi TV servisi sunabilir

YouTube’un 2017’de “Unplugged” adında ücretli bir çevrimiçi TV servisi sunmaya hazırlandığı kaydedildi. Ayrıntıları henüz belli olmasa da, kablolu televizyon kanallarının internet üzerinden izlenmesini sağlamayı hedefleyen platformun şimdiye dek NBCUniversal, Viacom , 21st Century Fox ve CBS ile görüştüğü belirtiliyor.


Periscope yayınları artık kaydedilebiliyor

Periscope CEO’su Kayvon Beykpour’un platform üzerinden yaptığı açıklamaya göre, platformun kullanıcıları artık isterlerse yayınlarını kaydedebilecekler. Beta testine açılan yeni özellik sayesinde vidolarını kaydetmek isteyen kullanıcıların yayın başlıklarında “#save” etiketini kullanmaları gerekiyor.


LinkedIn Instant Articles benzeri bir özellik geliştiriyor

LinkedIn, kullanıcıların haberlere daha hızlı erişebilecekleri yeni bir özellik üzerinde çalışıyor. Facebook Instant Articles gibi kullanıcıları yayıncı siteye yönlendirmeden ilgili içeriği göstermeyi hedefleyen platform şimdiden bazı yayıncılarla görüşmeye başladı.


GIF klavyesi artık her yerde

Twitter ve Facebook gibi mecralara oldukça geniş bir GIF kütüphanesi sunan GIPHY, Giphy Keys adlı iOS klavye uygulamasıyla daha erişilebilir hale geldi. Klavyeyi artık dilediğiniz tüm uygulamalara eklemeniz mümkün.


Tinder’ın ücretli üye sayısı 1 milyonu geçti

OkCupid ve Match.com gibi farklı alanlarda çöpçatanlık sitelerine sahip olan ve Tinder markasını da çatısı altında bulunduran Match Group, ilk çeyrek resmi sonuçlarıyla Tinder’ın ücretli üye sayısının 1 milyonu aştığını duyurdu.


Amazon Prime artık masaüstünde

Bugüne dek yalnızca mobil kullanıcılara “bir saatte” ürün teslimi sunan Amazon Prime, artık masaüstünde PrimeNow.com adresinden de ABD’li Amazon müşterilerine hizmet veriyor.


Google’a 1,6 milyon hastanın kayıtları verildi

Google’a araştırma amaçlı olarak Londra’daki 1,6 milyon hastanın kayıtlarının verildiği ortaya çıktı. New Scientist dergisinin ifşa ettiği veri paylaşımı, hastaların ad ve soyadları ile tıbbi geçmişlerini içeriyor. Google, verileri akut böbrek hastalıkları riski olan hastalar için erken uyarı sistemi geliştirmek üzere kullanacağını söylüyor. Veri paylaşımına karşı çıkanlar ise Google’ın uygulamayı geliştirmek için neden bu kadar yüksek sayıda hasta verisine ihtiyaç duyduğunu sorguluyorlar.


Bitcoin’in yaratıcısı kimliğini açıkladı

Giderek yaygınlaşan bir ödeme türü haline gelen sanal para Bitcoin’in Satoşi Nakamoto lakaplı gizli mucidi, kimliğini açıkladı: Avustralyalı işadamı Craig Wright, sanal parayı bulan kişi olduğunu ve uzun süredir Nakamoto lakabını kullandığını duyurdu. Wright, kimliğini açıklarken Bitcoin’in yaratıcısına ait olduğu bilinen Bitcoinlere dair teknik verileri de paylaştı.


Panama Belgeleri’nin kaynağı suskunluğunu bozdu

Panama Belgeleri’nin sızdırılmasının arkasındaki kaynak ilk kez konuştu ve dokunulmazlık zırhı şartıyla savcılara yardım edebileceğini söyledi. John Doe takma adını kullanan ve gerçek ismini açıklamayan kaynak, yayımladığı 1800 kelimelik açıklamada, hiçbir zaman bir istihbarat servisi veya bir devlet için çalışmadığını, motivasyon kaynağının da “gelir adaletsizliği” olduğunu belirtti.

TEKNOLOJİ-BİLİM

Engelleri ortadan kaldıran oyuncaklar: Adaptoys

Adaptoys, bedensel engelli insanların günümüzün popüler oyuncaklarıyla aktif şekilde oyun oynayabilmesini sağlayan yardımcı bir teknoloji. 360i New York tarafından ortaya atılan fikir, Axios teknoloji şirketi ortaklığıyla geliştirildi ve hayata geçirildi. Christopher & Dana Reeve Foundation ise bu oyuncakların ulaşılabilirliğini artırmak ve oyuncakları daha fazla aileyle buluşturmak için adaptoys.org adresinde bir kitle fonlaması kampanyası yürütüyor.


Bitkilerle hayvansal besin yaratan yapay zeka: Guiseppe

The Not Company’nin kurucusu ve ticaret mühendisi Matias Muchnick, Harvard Üniversite’sinden bilgisayar bilimci Karim Pichara ve biyokimyager Isidora Silva tarafından hayata geçirilen yapay zeka Guiseppe ile bitkileri analiz ediliyor, hayvansal besinlere ikame olacak formüller geliştiriliyor. Bitkilerin hayvanları beslemek için yetiştirilmemesi gerektiğini, aksine doğrudan insanlığın besini olduklarını vurgulayan Muhnick hayvan sömürüsüne karşı yenilikçi bir yöntem sunuyor.


Sosyal medyadaki tepkilere göre renk değiştiren elbise

Metropolitan Sanat Müzesi’nde Anna Wintour Kostüm Merkezi için bağış toplamak amacıyla düzenlenen “Met Gala”, bu yıl da görkemli bir törene ev sahipliği yaptı. IBM’in süper bilgisayarı Watson ve Marchesa moda evi işbirliğiyle hazırlanan elbise ise törene damgasını vurdu: Gerçek zamanlı veri analizi yapabilen elbisenin üstüne yerleştirilen çözümleyici, hayranların duyarlılığını gerçek zamanlı olarak algılayabiliyor ve bu tepkilere göre renk değiştirebiliyor.


Londra’daki terk edilmiş metro tünelleri bisikletlilere ve yayalara açılabilir

San Francisco merkezli mimarlık stüdyosu Gensler, Londra’nın artan nüfusuna karşı müstakbel sorunlarla karşılaşmaması için alternatif bir ulaşım yöntemi geliştirdi. “London Underline” isimli proje gerçeğe dönüşürse, yer altındaki tüneller bir anda yaşamla ve hızlı ulaşımla anılacak. Karbon emisyonunu azaltacak projenin en önemli özelliği ise zemine dizilen plakalarla her adımda elektrik üretecek olması. Böylece hem projenin hem de şehrin elektrik ihtiyacına sürdürülebilir bir çözüm sunulacak.


Tenis yeteneklerinizi interaktif pinpon masası geliştirmek mümkün

Thomas Mayer, geleneksel pinpon masasını oyunculara ait istatistiksel verileri yansıtabilen ve performanslarını analiz eden bir ekrana dönüştürdü. Masaya yansıtılan gösterge panelinde, oyuncular için farklı panellerde toplanan bilgiler yer alıyor. Panellerde en yüksek kişisel skorların kayıtlı olduğu, oyuncunun performansını gösteren soyut dokümanlar ile takvim fonksiyonu da bulunuyor.


BMW motosikletliler için özel akıllı güvenlik sistemi geliştirdi

BMW, motosiklet sürücüleri için “Intelligent Emergency Call” adında yenilikçi bir güvenlik donanımı geliştirdi. Bu yeni özellik sayesinde herhangi bir kaza anında otomatik olarak veya sürücü tarafından yetkililere yer bildirimi yapılarak acil durum çağrısı bırakılabiliyor. BMW motorlarında gaz kolunun yanına yerleştirilen buton, mikrofon ve hoparlörden oluşan akıllı donanım, kaza halinde devreye girerek sürücünün acil durum merkeziyle konuşabilmesini de sağlıyor.

Görsel: The Verge


Japonya’da elektrikli otomobil altyapısı hızla gelişiyor

Dünya genelinde elektrikli otomobil teknolojisini gerçek anlamıyla sahiplenen ilk ülke Japonya oldu. Japonya’daki elektrikli araç şarj noktalarının sayısının benzin istasyonlarının sayısını aştığı belirtildi. Nissan Motor Co. Tarafından yapılan açıklamaya göre, ülkedeki 34.000 benzin istasyonuna karşılık elektrikli şarj noktalarının sayısı 40.000’e yükseldi.


Apple, iPhone ismini Çin’de paylaşmak zorunda

Apple, Çin’de devam eden marka ismi davasını kaybetti ve iPhone ismiyle deri ürünleri satan bir firmayla paylaşmak zorunda kaldı. Xintong Tiandi şirketi “iPhone” adını Çin’de deri eşyalar için kullanmak üzere 2010 yılında kayıt altına aldırmıştı. Apple’ın elektronik ürünler için iPhone marka isminin haklarını satın almak üzere 2002’de yaptığı başvuru ise 2013’e kadar onaylanmamıştı.


Sanal gerçeklik paranoya tedavisi için kullanıldı

Oxford Üniversitesi’nde yapılan araştırmalarda, sanal gerçeklik yoluyla, paranoya hastalarına kaygı duydukları bazı sosyal durumların tehlikeli olmadığı öğretilebildi. Tedavide, sıkıntı veren sanrılar çeken bazı hastalar sanal ortamda bir metro treninin ve asansörün içine girdiler ve kaygılarıyla yüzleşebilen bir grubun paranoya sanrılarında azalma olduğu tespit edildi.


“Yaşanabilir” üç yeni gezegen keşfedildi

Bilim insanları ilk kez güneş sisteminin dışında yer alan ve üzerinde yaşanma ihtimali olan gezegenler keşfetti. Dünyadan 39 ışık yılı uzaklıkta bulunan üç gezegenden ikisi bir yıldızın yörüngesinde. Diğeri ise daha yaşanabilir olan bir bölgede yer alıyor. Gezegenlerin Dünya ile üç önemli benzerliği var: Atmosferik olmaları, sıcak soğukluğun aşırı olmaması ve kütlesel benzerlik.


Editör: Cüneyt Bender
Katkıda bulunanlar: Mert Serim, Aygül Pembecioğlu
Manşet görseli: YouTube