Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı

Omurgasız Bisiklet

Trocadero-fixie, bisikletin geleneksel tasarımı üzerinde yapılan minik değişim sonucu iki tekerleğin bağımsız rotasyonlu hareketini olanak tanıyor.

Fransa’da yaşayan üç bisiklet tutkunu Alban Haloche, Alexis Honoré ve Johan Le Bon tarafından geliştirilen fixed bisiklet Trocadero-fixie, üst boru üzerinde yapılan minik bir tasarım değişikliğiyle seyir halindeyken yatay eksende eğilmesini sağlıyor.

Vitesi ve frenleri bulunmayan, arka dişlilerin arka tekerleğe sabitlenmesiyle ortaya çıkan bir bisiklet kategorisi olan fixie bisiklet altında geliştirilen bu tasarım, sürücünün doğrudan müdahaleleriyle ve fiziksel tekniğiyle yavaşlayabiliyor. Fixed bisikletler, kontra pedal olarak bilinen pedalın ters yöne çevirilerek frenleme yapma esasına dayanıyor ve geleneksel yöntemlerin dışında kalıyor.

Trocadero-fixie de geliştirdiği bisiklet üzerindeki üst borunun bağlantı noktasını alt boru üzerinden eklemlendirerek gidona iletiyor. Bisiklet üzerindeyken adeta dört tekerlek üzerindeki bir aracı kaydırır gibi virajları dönebiliyorsunuz. Ve hatta iki farklı yöne doğru eğilen tekerlekler sayesinde bisikleti ikiye katlayıp denge kavramını da bambaşka bir boyuta çekebiliyor.

3 girişimcinin yaklaşık 6.000 Euro yatırım yaparak hayata geçirdiği tasarımları, gelecek dönemde de destek görürse macera sporu alanında farklı bir algı yaratabilir.

Görsel: Vimeo

REKLAM