Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı

Londra’daki Terk Edilmiş Metro Tünelleri Bisikletlilere Ve Yayalara Açacak Proje

Mimarlık stüdyosu Gensler tarafından sunulan projede, Londra'nın kullanılmayan metro tünelleri sürdürülebilir bir dünya için çok eksenli çözüm sunuyor.

Büyük şehirlerin ve özellikle metropollerin en önemli sorunlarından birisi artan nüfus ve göçün engellenememesi. Çevremizde gördüğümüz ve içinde yaşadığımız metropollerden feyz alarak nasıl bir yaşamın modern ve idealist olduğu konusunda çıkarımlar yapabiliriz. Ancak San Francisco merkezli mimarlık stüdyosu Gensler, Londra’nın artan nüfusuna karşı müstakbel sorunlarla karşılaşmaması için alternatif bir ulaşım yöntemi geliştirdi.

Londra’nın yer altında yıllardır yer alan ve artık eskidiği, atıl kaldığı veya kullanım dışı olduğu için terk edilen metro tünellerini yeniden kullanıma açmayı planlıyor. Şubat 2015’te kamuoyuyla paylaştıkları proje, Londra için birçok açıdan çevre dostu, sürdürülebilir ve sağlıklı faktörler içeriyor.

London Underline isimli proje gerçeğe dönüşürse, Londra’nın yer altındaki tüneller bir anda yaşamla ve hızlı ulaşımla anılmaya başlanacak. Bu durum aklınıza bir anda Gayrettepe – Zincirlikuyu tünelini getirmesin. Bundan fazlası var. Öncelikle bisikletle ulaşım sağlayarak taksi veya özel araç tercih etmediğiniz için karbon emülsiyonunuz azalacak. Araç trafiği gibi bir durumla yüz yüze olmadığınız için daha hızlı ulaşım sağlanacak.

London Underline’ın tüm bunlara ek olarak en can alıcı noktalarından birisi, zemine dizilen plakalarla her adımda elektrik üretilecek. Böylece hem projenin hem de şehrin elektrik ihtiyacına sürdürülebilir bir çözüm sunulacak.

Görsel: Gensler

REKLAM