Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı
Yarış Pistine Sahip İlk Stadyum

Yarış Pistine Sahip İlk Stadyum

Formula 1 ile iş birliği yapan Tottenham Hotspur FC, mühendislik harikası olarak kabul edilen stadyumunun içerisine yarış pisti eklemeye hazırlanıyor.

Formula 1, Premier Lig futbol kulüplerinden  Tottenham Hotspur ile 15 yıllık bir iş birliği anlaşması imzaladığını duyurdu. Yeni F1 pilotlarını bulmak ve yetiştirmek amacıyla iş birliği kapsamında Tottenham stadyumunun altına dünyanın ilk elektrikli karting yarış pisti inşa edilecek.

Bu yıl içinde açılması planlanan Avrupa’da türünün tek örneği olacak yüksek teknolojili stadyum içi tesis, hem yetişkinler hem de gençler için ayrı parkurlara sahip olacak. Formula 1 ve Tottenham Hotspur ayrıca yeni F1 pilotları bularak motor sporlarına yönelik yetenek havuzunu genişletmek amacıyla birlikte bir de eğitim programı hayata geçirecek.

1 milyar sterline mâl olan Tottenham Hotspur stadyumu, son yılların en önemli mimari yapılarından ve mühendislik harikalarından biri olarak kabul ediliyor. Açılıp kapanabilen zemin teknolojisiyle dünyada tek olan stadyum, ABD dışında amaca yönelik olarak inşa edilen ilk NFL stadyumu olma özelliğini taşıyor. Yapımına 2015 yılında başlanan ve 2019 yılında açılan stat, o yıldan bu yana NFL maçlarına da ev sahipliği yapıyor.

2023 Katar Dünya Kupası finali için tasarlanan ve altın stadyum olarak anılan Lusail Stadyumu‘nda da imzası bulunan Populous tarafından tasarlanan Hotspur stadyumu, 62 bin kişiyi aşkın dev kapasitesiyle İngiltere’nin en yüksek tribünlerine sahip. Öte yandan akustik tasarıma sahip yapı, tribünlerden gelen sesi saha içine hapsederek frekansı yükseltiyor. Her ne kadar Hotspur, Premier Lig’in en kalabalık ve gürültülü maçlarına ev sahipliği yapsa da, UEFA tescilli ses rekorunun 2007-2008 sezonunda Liverpool ile oynadığı maç esnasında 132 desibel ile halen Beşiktaş’ta olduğunu hatırlatalım.

NFL stadyumunun ardından yine bir ilki gerçekleştirerek yakın zamanda yarış pistine dönüşecek olan Tottenham Hotspur stadyumunun etkileyici mimarisi ve özelliklerini, Richard Hammond’ın sunduğu Dev Yapılar adlı aşağıdaki belgeselde detaylı olarak izleyebilirsiniz.

Görseller: Twitter, Youtube