Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı

İklim Krizine İşaret Eden Banklar

İklim Krizine İşaret Eden Banklar

Danimarka televizyon kanalı TV2 ve mimar Bjarke Ingels iş birliğinde yaratılan banklar, iklim krizi nedeniyle 2100 yılında deniz seviyesinin hangi noktaya geleceğini vurguluyor.

İklim krizinin gezegene verdiği zararı ve yakın gelecekte bize yaşatabileceklerini anlatan yaratıcı kampanyalar ya da yerleştirmeler olası sonuçları görselleştirdiği için insanlara durumun vehametini daha net anlatıyor.

Greenpeace’in Los Santos +3ºC kampanyası, bu şekilde devam edersek 1,5 derecelik küresel ısınmaya ne kadar sürede ulaşacağımızı gösteren The Climate Clock, havada süzülen devasa akciğer yerleştirmesi, Aspen Dağı’ndaki kayak merkezinin tepesine yerleştirilmiş eriyen gondol ya da eriyen buzulları temsil eden The Climate Crisis isimli font. Tüm bu örnekler yaşanan krizi çeşitli görsel vurgular kullanarak aktarıyor.

Ayağı yerden kesen banklar su seviyesinin yükseleceği noktayı temsil ediyor

Birleşmiş Milletlerin sunduğu iklim raporuna göre küresel ısınma bu şekilde devam ederse 2100 yılına kadar su seviyesinin 1 metreye kadar yükselmesi bekleniyor. Devletin sahip olduğu Danimarka televizyon kanalı TV2 bu duruma dikkat çekmek için yukarıda verdiğimiz yaratıcı örneklere benzer bir işle suların iklim krizine bağlı yükselmesinin ne denli sonuçlar ortaya çıkarabileceğini anlatmaya çalışıyor.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

TV 2 (@tv2danmark)’in paylaştığı bir gönderi

Sıcaklığın artması, su seviyesinin yükselmesine ve bu durum deniz seviyesinde olan kentlerin sular altında kalmasına neden olacak. 1888 yılından bu yana ülkenin her yerinde kullanılan ve artık ikonikleşmiş bir kent mobilyası olan banklar bu duruma vurgu yapmak için yeniden tasarlanıyor ve Danimarka’nın en büyük şehirleri arasında olan Kopenhag, Aarhus ve Odense’ye yerleştiriliyor.

Tasarımcı ve mimar Bjarke Ingels tarafından tasarlanan banklar deniz seviyesinin 1 metre yükselmesini temsil etmek amacıyla uzun ayakları üzerinde yükseliyor. Her bankın üzerinde iklim krizi konusunda adımlar atılmazsa suların 1 metre yani bu bankın şu anda bulunduğu noktaya kadar yükseleceğini işaret eden levhalar yer alıyor.

İklim krizi konusunda yazılmış raporlar yapılmış tahminler ve istatistikler arasında kaybolan vatandaşlar için herkesin anlayacağı şekilde durumu izah etmeye çalışan televizyon kanalı “Our Earth – Our Responsibility” kampanyasını açık hava reklamları ve influencer’larla yapılan iş birlikleriyle destekliyor.

bjarke ingels bjarke ingels

Görsel: Instagram, NowThis News