Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı

Bigumigu Pazar Gazetesi[27 Kasım]

Bigumigu Pazar Gazetesi[27 Kasım]

Dijital nesil için haftanın gündemi.

Popüler-Kültür

Yeni Zelanda’daki deprem yeryüzünü değiştirdi

13 Kasım’da Yeni Zelanda’da gerçekleşen 7.8 şiddetindeki deprem sonrasında Papatea fayı üzerindeki değişimi YouTube kanalı GeoNet gündeme getirdi. Deprem sonrasında deniz yatağında meydana gelen 6 metrelik kırılma görenleri şaşırtmaya yetiyor.


Suicide Squad’da Joker’in silinmiş sahneleri

Suicide Squad vizyona girdiğinde Joker’in çok fazla sahnede rol almadığını biliniyordu. Jared Leto’nun rol aldığı Joker sahneleri filmin son haline çıkarıldıktan sonra birçok hayran filmin uzun versiyonunda bu sahneleri görmeyi bekliyor. YouTube kullanıcısı RedDawnHanger77 ise “Suicide Squad – Deleted Joker scenes not on Extended Cut” (Suicide Squad – uzun versiyonda olmayan silinmiş Joker sahneleri) isimli bir video yayınladı.


Marvel filmleri neden çirkin görünmekten kurtulamıyor?

Patrick (H) Willems, YouTube hesabına yüklediği bir video analiz çalışmasıyla Marvel filmlerinin renk ve düzenleme aşamasını inceliyor. Marvel filmlerinin eleştirildiği iki temel basamak olan akılda kalmayan müzikler ve renkler arasından ikinci olana eğiliyor ve neyin nasıl iyileştirilebileceğini analiz ediyor.


Alien: Covenant’tan ilk poster

2012’de vizyona giren Prometheus’un devam filmi olan Alien: Covenant’ın posteri yayınlandı. Poster, Ridley Scott’ın filmi detaylı bilgi vermese de bir miktar korku tohumu ekiyor.


Haftanın Fragmanları

Martin Scorsese’den Silence’ı şimdiden Oscar söylentilerinde yer alıyor

Maisie Williams’ın başrolünde olduğu yeni filmi The Book of Love

Cars 3, ilk kısa fragmanında atmosferini değiştiriyor

Doctor Who yılbaşı özel bölümüne ön bakış

DC’nin CW dizilerindeki kahramanları bir araya geliyor

https://www.youtube.com/watch?v=cfvEscEGWfI


6. ayının sonunda Pokémon GO

Temmuz başında yayınlanan Pokémon GO, bir anda tüm dünyanın konuştuğu bir mobil oyun haline gelmişti. Bu hafta ise Niantic, 6. ayını tamamlaması şerefine kulak kabartmaya değecek bir dizi yenilik tanıttı. Ancak bunlar dışında topluluğun genel üslubu oyundan çıkarılan içeriklerin yeniden eklenmesi ve kırsal bölgelerde de oyunu eğlenceli kılmaya yönelik eleştirilerden oluşuyor.

6. ay şerefine yenilikler

Niantic 23 Kasım’dan başlayıp 30 Kasım’a kadar süren bir hafta boyunca tüm deneyim ve stardust kazanımlarını iki katına çıkardı. Aynı zamanda yakınlarkiler (nearby) ve görülebilirler (sightings) özelliğinde temel değişiklikler yapıldı. Yakındakiler özelliği Mississippi Nehri’nin Batı tarafı, Kanada’da bazı eyaletler ve Avustralya’da aktif hale geldi. Fakat dünyanın geri kalanı için hala belirli bir tarih yok.

Görsel: Pokémon GO

Ditto ortaya çıktı

Pokémon GO çıktığından beri efsanevi ve bölgesel Pokémonlar dışında yakalanmamış bir tanesi daha vardı. Şekil değiştirebilen Ditto, oyun içerisinde farklı Pokémonlar olarak çıkıyor ve yakalandığı zaman kimliğini afişe ediyor. Bu teknik de nadir bulunan Pokémonları yakalayıp Ditto olduğu ortaya çıkınca yaşanacak hüsrana dikkat çekti.


Microsoft’tan HoloLens eşliğinde Mannequin Challenge

Yere parelel uzandığımız planking, Harkem Shake ve Ice Bucket Challenge’dan sonra sırada vitrin mankeni meydan okuması (Mannequin Challenge) var. Kamera karşısında kimsenin kımıldamadan öylece durduğu bu trend’e markalar ve şirketler de katılmaya başladı. Microsoft ise HoloLens ise karma gerçekliğini işin içine kattı.


Japonya’da Star Wars temalı akıllı telefonlar

Japon mobil telekomünikasyon şirketi Softbank, Rogue One: A Star Wars Story‘nin vizyona girmesiyle birlikte hem karanlık hem de aydınlık tarafın temasına sahip akıllı telefonlar satışa çıkaracak. Android işletim sistemine sahip olacak telefonlarda Star Wars’a özel olarak canlı duvarkağıtları, özel Star Wars oynatıcısı, özel davetiyeyle Star Wars kart oyununa erişim, alarm uygulaması, Star Wars temalı zil sesi ve Star Wars emojisi.

Görsel: Softbank

Gigi Hadid, Melania Trump taklidi için özür diledi

Gigi Hadid, 20 Kasım’da düzenlenen Amerikan Müzik Ödülleri’nde Melania Trump’ı taklit etmişti. Tamamen elindeki metne sadık kaldığını belirtse de aldığı tepkiler üzerine yaptığı açıklamayla davranışından ötürü özür diledi.

https://www.youtube.com/watch?v=VTY5tScjoKQ

Tasarım-Sanat

OK Go’dan 4,2 Saniyede Çekilmiş Müzik Videosu

OK Go, The One Moment isimli parçası için yeni müzik videosunu yayınladı. Müzik videosu, açılış izleyeceğiniz 4,2 saniyelik gösterinin ağır çekimde kurgulanmış haliyle meydana geliyor. Amerikan tuz markası Morton Salt’ı ortaklığında hazırlanan müzik videosu, markanın #WalkHerWalk kampanyasının da sesi oluyor.


The Weeknd’in yeni albümü Starboy yayınlandı

The Weeknd; Daft Punk ile birlikte yaptığı iki parça, saçlarını kesmesi ve devamında yarattığı yeni personasıyla bir süredir kendinden söz ettiriyordu. Çıkış parçasıyla aynı ismi paylaşan albüm Cuma günü yayınlandı. Albümde Daft Punk’ın dışında Kendrick Lamar, Lana Del Rey gibi isimler de yer alıyor.

spotify%3Aalbum%3A09fggMHib4YkOtwQNXEBII


Sigur Rós, Planet Earth II için efsane parçalarından birini yeniden miksledi

İzlandalı post rock grubu Sigur Rós, Takk albümündeki ikonik parçalardan Hoppípolla üzerinde yeniden çalışarak farklı bir sürüm ortaya çıkardı. Parçayı Planet Earth II ve dünyanın insanlıktan daha önemli görevine adadıklarını belirttiler.


WeTransfer kurumsal kimliğini yenileyip logosunu sadeleştirdi

Dosya paylaşım platformu WeTransfer, hizmete başladığı 2009’dan bu yana yapılan ilk değişiklikle logo, kurumsal kimlik ve internet sitesini tek celsede yeniledi. Transfer ibaresini logosundan kaldıran WeTransfer, kullanıcılarına daha da kişiselleştirilmiş bir deneyim sunmayı hedefliyor.


Kendin-yap kaleydoskop kartpostal: Paperscope

Kickstarter’da fonlanmakta olan ve dünyada ilk olduğunu söyleyen Paperscope, kartpostal işlevi gören özelleştirebilir bir “kendin yap” kaleydoskop projesi. Çiçek dürbünü olarak da bilinen kaleydoskop, Paperscope ekibine göre sevdiklerimize bulunduğumuz yerden bir selam göndermenin en anlamlı yollarından biri.


Bisiklet keyfini yağmur çamur demeden yaşatan tulumlar

72andSunny Amsterdam isimli reklam ajansı Amsterdam’daki bisiklet tutkusu ve bitmeyen yağmur ikilisinin yarattığı soruna el atmaya karar vermiş ve sonuç olarak Raynsie ortaya çıkmış. Nedir Raynsie diyecek olursanız, Raynsie Hollanda kültüründen esintiler taşıyan, şık bir yağmur tulumu, özellikle şehir bisikletçileri düşünülerek tasarlanmış. Katlandığında küçücük bir çantaya sığabilen tulumlar, özellikle canlı renk ve desenleriyle dikkat çekiyor.


Sanal bateri Freedrum ile müzisyenler özgürleşiyor

Bateri çalan müzik aşıklarını özgürleştirmeyi hedefleyen Freedrum projesi, Kickstarter’da büyük ilgi topluyor. Freedrum’ı kullanabilmek için evden çıkarken yanınıza almanız gereken tek şey bagetleriniz. Freedrum kitini bagetlerinizde birer yüzük gibi geçirdiğinizde bir sanal bateri sahibi oluyorsunuz, istediğiniz anda bol bol pratik yapabilmeniz mümkün hale geliyor.

https://www.kickstarter.com/projects/freedrum/freedrum-the-drumkit-that-fits-in-your-pocket/


Telefona ihtiyaç duymayan akıllı kulaklık: Vinci

Vinci kulaklığı, kulaklardaki telefon olarak nitelendirebiliriz. Duymayı sağlayan parçaların boyutları bu nedenle diğer kulaklıklara göre bir parça iri duruyor. Temel kulaklık özelliklerinin yanı sıra Vinci, Wi-Fi, Bluetooth 4.0 aptX, 3G (sim kart ile) bağlantı, sesli asistan ve aktivite takibi özelliklerine sahip.

Reklam-Pazarlama

Ateşin keşfinden yeni MacBook Pro’ya

Heyecanla beklenen yeni MacBook Pro ve Touch Bar özelliğininin tanıtımı için binlerce ampülün patladığı “büyük” bir film hazırlandı. Filmin tonu eski Apple filmlerinin, bence özellikle 1997’nin “Think Different” kampanyasının, destansı montajını hatırlatsa da bu film, üzerinde hiç dış ses olmamasıyla ve son ana kadar neyin reklamı olduğuna ilişkin hiçbir ipucu vermemesiyle farklılaşıyor.

https://www.youtube.com/watch?v=ROEIKn8OsGU


Öğrencilerin %80’i sponsorlu içerik ile makale arasındaki farkı anlayamıyor

Stanford Üniversitesi’nin orta okuldan üniversiteye kadar uzanan toplam 7.804 öğrenci üzerinde yaptığı araştırma sonucunda gençlerin %82’si sponsorlu içerik ile gerçek haberler arasındaki farkı ayırt edemiyor. Orta okul öğrencilerinin yaklaşık %70’i için bir banka yöneticisinin gençlerin daha fazla finans danışmana ihtiyacı olduğu hakkındaki bir makaleye inanmamak için geçerli bir sebebi yok.

Görsel: Stanford Üniversitesi

Bu soğuk günlerde tropik bir yerde olmak vardı

Soğuk kış günlerinde güneşli, tropik bir ülkeyi tanıtmak için en iyi yol imrendirmek olabilir. İşte DEC BBDO da Kanarya Adaları’nı Avrupa ülkelerinde duyurmak için bu yolu izliyor. Avrupa’nın en soğuk, yağmurlu, puslu ülkeleri seçiliyor. Farklı toplu taşıma araçlarında önceden hazırlanmış mesajlar buğuyla birlikte oraya çıkıyor. “Şu an Kanarya Adalarında sıcaklık 20 derece!” gibi mesajlar ya da “Güneşi özlediniz mi?” gibi sorular #CanaryIslands etiketiyle birlikte veriliyor.


Los Angeleslı müzik şirketi The Record House Türkiye’ye açılıyor

Boston’daki Berklee Müzik Koleji’nden mezun olan Mert Özcan, 2014’te Beto Vargas ile kafa kafaya vererek Los Angeles’ta müzik yapım şirketi ve kayıt stüdyosu The Record House‘u kuruyor. The Record House’un iki temel çalışma alanı var. İlki reklam jingle’ları, kurumsal müzikler, TV dizileri/sinema filmleri için orijinal müzik bestelemek ve ses tasarımı ile post prodüksiyon noktasında yaratıcı çözümler üretmek. İkincisi ise sanatçılarla birlikte çalışarak onların stüdyo albümlerini hazırlamak.


Çarpışmadan kaçan bovling topu

Saatte 30 km’den düşük hızla giderken öndeki araç, engel veya kişiye çarpmayı engellemek için otomatik olarak devreye girerek frenleme sağlayan Volkswagen Şehir içi Acil Frenleme Fonksiyonu; AlmapBBDO tarafından hazırlanan bir gerilla reklam çalışmasıyla tanıtıldı. Güvenlik gibi teknik ya da sıkıcı olabilecek bir konuyu eğlenceli bir şekilde anlatmayı seçen Volkswagen ve AlmapBBDO, bunu yapabilmek için Sao Paulo’daki insanların eğlenmeye gittiği yerlerden birini seçiyor: Bir bovling salonu.


Cesur ürün müdürü Nerf için ateş hattında

Bu sonbaharda lansmanı yapılan en son ve en büyük modeli Nerf Mega Mastodon Mega Blast o kadar büyük ki annelerin “çocuğum birini mi yaralar, kendi mi yaralanır” türü sorular sorması çok da şaşırtıcı değil. Hasbro ve Marvelous, Rus annelerin fikrini değiştirmek için bir kampanya yapıyor. Kampanyada Nerf ürün müdürü Vova, ebeveynlere bir çağrı yapıyor ve kendisini Nerf’le istedikleri gibi vurabileceklerini söylüyor.


Sağlıklı yaşama teşvik eden alışveriş arabası

Dubai’de bulunan Wunderman MENA tarafından Lipton Yeşil Çay için hazırlanan alışveriş arabaları insanları daha sağlıklı seçimler yapmaya teşvik ederken hareket konusunda da motivasyon sağlıyor. Fikir aşamasından son hale gelmesi 6 ay süren alışveriş arabasının görünüşünün diğerlerinden bir farkı yok. Ama aralarında önemli bir fark var. Lipton’un alışveriş arabasının elceği aslında bir ölçüm cihazı. Bu da arabayı akıllı ve tekerlekli bir spor aletine dönüştürüyor.

Teknoloji-Dijital

Tesla bir adaya baştan aşağı güneş panelleriyle enerji sağlıyor

Tesla, 3 ay önce güneş enerjisi şirketi SolarCity’yi 2.6 milyar dolara satın almıştı. Bu hafta ise SolarCity ve Tesla birlikteliğiyle ortaya çıkan proje, Amerikan Samoası’ndaki Ta’u adasının güneş panelleriyle kaplanması amaçlıyor. Adadaki 600 hanenin enerji ihtiyacı tamamen yenilenebilir enerji olan güneş enerjisiyle karşılanıyor.


Telegram’dan anonim blog platformu

Anlık mesajlaşma uygulaması Telegram, 22 Kasım’da yayınladığı yeni güncelleme notlarıyla birlikte anonim blog platformu Telegraph‘ı yayınladı. Medium gibi tamamen metin odaklı platform açıldığı anda yazmaya hazır oluyor ve herhangi bir kişisel bilgi barındırmıyor.

Görsel: Telegra.ph

BuzzFeed 200 milyon dolar yatırım ve e-ticaret sitesi aldı

BuzzFeed, bu hafta içi NBCUniversal’dan geçen senekiyle aynı miktarda, yani 200 milyon dolarlık yatırım aldı. Ve bununla birlikte BuzzFeed, sessizce bir satınalma gerçekleştirdi. Quirky’nin kurucusu tarafından kurulan e-ticaret sitesi Scroll’u satın aldı. Bu hamle de BuzzFeed’in artık içerikleri üzerinden doğrudan satış yapmaya da başlayacağının sinyalleri olarak yorumlandı.


Görme engellilere dünyayı anlatan kişisel asistan: Horus

Eyra isimli bir İsviçre şirketi tarafından geliştirilen Horus, iki kamerası sayesinde algıladığı şeyleri inceleyen, analiz eden ve tanımlayan sensörler ile grafik işlemci destekli derin öğrenme ve bilgisayar görüşü sunuyor. Eyra, Horus’u teknolojik bir cihaz olarak değil; günlük hayat içinde destek sunan giyilebilir bir kişisel asistan gibi konumluyor.


Uber sürücülerine iltifat etmek için yeni bir yöntem

Uber, kullanıcılarının sürüşlerini yorumlaması için yeni bir menü ekledi. Böylece yolcular, sürücüleri değerlendirirken özel sıfatlar verebilecek. Sürücüler de bunları profillerindeki rozetler olarak taşıyabilecek. Bu özellik topluluk içindeki yönetimi ve iyi sürücülerin değerini ortaya çıkarmak için geliştirilmiş.


Facebook, Çin’e yeniden girebilmek için sansür aracı geliştiriyor

Çin’de kullanılmayan Facebook, bu bölgeye yeniden girebilmek için gönderileri denetleyecek bir sansür aracı geliştiriyor. The New York Times’ın haberine göre bu hamle sonrasında Facebook çalışanları arasında istifa edenler oldu. Facebook 2009 yılında Çin’de erişimi engellenmişti. Teknoloji devinin amacı ise 1.3 milyar kullanıcı potansiyeline erişebilmek. Daha önce Çin’de faaliyet gösterip ardından çekilme kararı alan şirketler arasında Google ve Uber yer alıyor.


Instagram’dan okunduğunda yok olan fotoğraflar ve canlı yayın özelliği

13 Kasım haftasında Snapchat, Instagram’ın arayüz anlamındaki en iyi özelliklerinden birini kopyalamıştı. Sıra şimdi Instagram’a geldi. Kişiden kişiye gönderilen ve açıldığında yok olan fotoğraf ve video özelliğini Instagram bünyesine kattı. Ve Instagram aynı zamanda bir süredir söylentileri devam eden canlı yayın özelliğini de bu güncellemeyle birlikte kullanıcılarına açtı.

Ufak bir not: Tıpkı Snapchat’teki gibi bu doğrudan mesajlarda da ekran görüntüsü alırsanız, karşı tarafa bildirim gidiyor.


Şemsiye gibi açılıp kapanan ekran

Akıllı telefonlar, tabletler ya da dizüstü bilgisayarlar üzerinden istediğiniz yerde istediğinizi seyredebilmek büyük bir keyif. Ancak, küçük ekranlara bağlı kalmak o keyfi biraz azaltıyor. Bu sorunu çözmek amacıyla Arovia tarafndan geliştirilen SPUD (Spontanoeus Pop up Display) dünyanın ilk taşınabilir geniş ekranı. Şemsiye gibi açılıp kapanarak her yere taşınabilen SPUD, görüntü kalitesinden de ödün vermiyor.

https://www.kickstarter.com/projects/1677563729/the-spontaneous-pop-up-display-spud/


Sphero’dan akıllı ev aletlerini Jedi gibi kontrol ettiren bileklik

Sphero, Force Awakens ile birlikte BB-8 robotu ve onu kontrol etmeyi sağlayan bir bileklik geliştirmişti. Şimdi Force Band isimli bu bilekliği IFTTT ile tüm akıllı ev aletleriyle bağ kurmak üzere modifiye etti.

Editör: Mert Serim
Katkıda bulunanlar: Aygül Pembecioğlu, Yalçın Pembecioğlu
Manşet görseli: OK Go