Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı

Bigumigu Pazar Gazetesi[13 Kasım]

Bigumigu Pazar Gazetesi[13 Kasım]

Dijital nesil için haftanın gündemi.


Popüler-Kültür

Tombili heykeli önce çalındı, sonra geri geldi

1 Ağustos’da hayatını kaybeden Kadıköy’ün sembolik kedilerinden Tombili, 4 Ekim Dünya Hayvan Hakları Günü’nde ünlü olduğu noktaya konulan heykeliyle ölümsüzleşmişti. Bu hafta başında ise heykelin çalındığı ortaya çıktı. Salı günü kaybolan heykelin Perşembe günü Kadıköy Belediyesi tarafından atılan bir tweetle yerine konduğu bilgisini paylaşıldı.


Planet Earth II’dan iguana ve yılanların müthiş karşılaşması

Büyük bütçeyle hazırlanan ve doğaya, dünya karşı bir nebze ilgili herkesin dikkatini çekmeyi başaran Planet Earth II, BBC’de yayına başladı. BBC’nin yayınlamadığı ülkelerde de ilgiyi dinç tutabilmek için belgeselden kesitler yayınlanıyor. İguana ve yılanların karşılaşmasını işleyen iki dakikalık video bu hafta büyük ilgi çekti. Daha önce ise eş bulmak için yüzen bir tembel hayvanla karşılaşmıştık. Sırtını kaşıyan ayı ise haftanın 3. Planet Earth II videosu oldu.


Black Mirror bölümü gerçek oldu

Black Mirror’ın 3. sezonunun açılış bölümü olan Nosedive’daki sosyal çevrenizi oylama sistemi gerçeğe dönüştü. Rate Me isimli araç hem kendi puanınızı ortaya çıkarıyor hem de diğer insanları oylamanıza imkan sağlıyor.


Haftanın Fragmanları

Luc Besson’dan yeni bilimkurgu Valerian and the City of a Thousand Planets

Rouge One’ın Japonya fragmanında görünen Darth Vader

Neil Patrick Harris ile Talihsiz Serüvenler Dizisi Netflix’te

Beware the Slenderman

I Am Not Your Negro

The Expanse

Ryan Gosling ve Emma Stone başrolde: La La Land


Cate Blanchett’tan kadının gücününe odaklanan kısa film

2017’de vizyona girecek olan Thor: Ragnarok’un kadrosunda da yer alan Avustralyalı oyuncu Cate Blanchett, Del Kathryn Barton’ın RED isimli kısa filmiyle izleyicilerini karşılıyor. Kadın gücünün vahşi hikayesi olarak tanımlanan RED, dünyanın en zehirli örümceklerinden olan ve eşini çiftleştikten sonra öldüren kırmızı sırtlı örümceklerden ilham alıyor.


Dungeons & Dragons, oyuncakların onu listesine eklendi

The Strong National Museum of Play, her yıl oyun ve oyuncakların efsanelerini onur listesine ekliyor. Bu yıl listeye masaüstü rol yapma oyunlarının atası olan ve bir kategoriye yön veren Dungeons & Dragons da eklendi.

Görsel: River Siren

Kaliforniya plastik torbayı yasaklayan ilk eyalet oldu

Salı günü yapılan halk oylamasıyla birlikte Kaliforniya, ABD’de plastik torba kullanımını yasaklayan ilk eyalet oldu. Californians Against Waste isimli sivil toplum kuruluşunun inisiyatifiyle sürdürülen bilinçlendirme kampanyasıyla birlikte halk oyunun %51,97’si plastik torba kullanımına veda dedi.

Görsel: European Parliament

HIV testi yapan USB bellek

Imperial College London’daki bilim insanları ve DNA Electronics tarafından geliştirilen USB bellek, tek bir kan damlasıyla HIV-1 testi yapabiliyor. 30 dakikada test sonucunu veren USB bellek, 991 denemenin %95’inde doğru sonuç verdi.

Görsel: Imperial College London/DNA Electronics


Tasarım-Sanat

Björk’ün sanal gerçeklikteki yeni müzik videosu

Björk, Vulnicura albümündeki Notget parçasına hazırladığı sanal gerçeklikteki müzik videosu için fragman yayınladı. Sanal gerçeklik stüdyosu Analog ile birlikte hazırladığı videonun prömiyerini ise İzlanda’daki Airwaves Festival’da gerçekleştirdi. Sanatçı daha önce Black Lake ve Stonemilker parçaları için de 360 derece müzik videosu yayınlamıştı.


Plastik atıklarımızın sudaki yansıması

Thijs Biersteker ve front404 iş birliğiyle hazırlanan etkileşimli yerleştirme, katılımcıların silüetlerini suyun üzerindeki plastik atıklar olarak gösteriyor. Yerleştirme, denizde yıllarca yüzen ve yok olmanın yakınından bile geçmeyen plastik atıklarımıza karşı farkındalık yaratıyor.


Algılarımızla oynayan gerçeküstü figürler

Japonya’nın Chiba şehrinde çalışmalarını sürdüren heykeltraş Yoshitoshi Kanemaki, çeşitli anormalliklere sahip figüratif heykeller üretiyor. Sanatçı, bazı figürlerine 2 çift göz eklerken bazılarına ekstra kafalar ekleyerek oldukça normal görünmesi beklenen figürleri bozulmaya uğratıyor. Bu durum, bazı heykellerin portrelerinde optik yanılsama noktasına vardırılmış. Başka bir deyişle heykelin portresine baktığınızda hareket ediyormuş hissi uyandırıyor.

Görsel: Yoshitoshi Kanemaki

Kuşları taklit eden origami şemsiyeler

Sosolimited tarafından hazırlanan kinetik yerleştirme, kuşların birlikte hareket ederken yarattığı desenleri taklit ediyor. Kağıt şemsiyelerin her biri tek başına hareket edebilirken mekanik bütünlük sayesinde tüm sürüyü taklit eden bir koroya dönüşüyorlar.


Kült film posterlerini yeniden yaratmak

İngiliz sanatçı Jordan Bolton‘dan eğlenceli bir çalışma… Jordan Bolton, kült filmlerin posterlerinden ikonikleşmiş objeleri alıyor, onlarla yepyeni posterler tasarlıyor. Amelie’den The Grand Budapest Hotel’e, Pulp Fiction’dan Breakfast at Tiffanys’e pek çok film Bolton’un çalışmalarında farklı bir yorum buluyor.

Görsel: Jordan Bolton

Bir teslimat drone’unun yolculuğu

The Line Studio tarafından hazırlanan kısa animasyon, bir teslimat drone’unun uzun yolculuğunu anlatıyor. Pastel renklerle doygun bir doku yaratan animasyon yakın geleceğimizin bir yansımasını yaratıyor.


Yer çekimine baş kaldıran kristal lamba: Glow

Tokyo merkezli Glow Design tarafından üretilen Glow, doğadaki geometrik şekillerden ilham alan şık bir tasarım anlayışını yenilikçi bir teknolojiyle buluşturuyor. Güzel bir kristal görünümündeki Glow lamba, çok güçlü neodimyum mıknatıslar kullanarak yer çekimine başkaldırıyor ve hiçbir şeye asılı olmadan havada duruyor.


Vespa’nın konsept elektrikli scooter’ı

Dünyanın en bilinen scooter markalarından Vespa, elektrikli modeller üretmeye başlıyor. Vespa’nın üst markası Piaggio’nun Milano Motosiklet Fuarı’nda tanıttığı konsept tasarım, 2017’nin ikinci yarısında satışa çıkmaya hazırlanıyor. Aracın teknik detayları ve fiyatı hakkında ise bir açıklama bulunmuyor.

Görsel: Piaggio

Hayat kurtaran çadır: WeatherHYDE

Kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan BillionBricks, merkezi Singapur’da bulunan ve özellikle evsizlere yönelik çözümler geliştiren bir inovasyon stüdyosu. İşte bu stüdyonun yeni projesi WeatherHYDE isimli bir çadır.


Reklam-Pazarlama

25 metrekarede Suriye

Ikea mağazalarında alıştığımız sınırlı metrekarelerin işlevsel Ikea ürünleriyle küçük ve sevimli yaşam alanlarına nasıl dönüşebileceğini vurgulayan odalar; bu sefer farklı bir amaca hizmet ediyor. 25 metrekarelik bir alan bu sefer savaş mağduru genç bir kadın olan Rana ve onun 9 kişilik ailesinin Şam’daki evinin bir replikasını yansıtıyor.


LEGO, nefret söylemlerinden ötürü Daily Mail’e reklam vermeyi bıraktı

LEGO nefret, ayrıştırma ve iblişleştirme söylemleriyle sağ görüş propagandası yapan Daily Mail’e reklam vermeyi bıraktı. Stop Funding Hate isimli sivil toplum kuruluşunu destekleyen LEGO gelecek kampanyalarında bu yayınları bir iletişim kanalı olarak kullanmayacak. LEGO bu hamlesiyle sivil toplum kuruluşunu destekleyen ilk büyük marka oldu.


Nike ve Cristiano Ronaldo’dan ömür boyu sponsorluk anlaşması

Nike, Portekizli yıldız Cristiano Ronaldo ile ömrünün sonuna kadar marka yüzü olması konusunda anlaşma sağladı. 31 yaşındaki yıldızla yapılan bu anlaşmanın değerinin 1 milyar dolardan daha fazla olduğu söyleniyor. Marka ile iyi bir iletişiminin olduğunu söyleyen Ronaldo’ya ek olarak Nike daha önce de LeBron James’le de benzer bir anlaşma imzalamıştı.


Stresinizi sarılarak atın

Oksitosin; annelikle, aileyle, bağ kurmakla, cinsellikle ilgisi olan bir “sosyal” hormon. Bu hormon salgılandığında vücut stresten arınıyor, rahatlıyor, huzur buluyor. Bu sevimli hormonumuz doğum sırasında ya da emzirirken salgılandığı gibi çok daha kolay bir yolla da üretilebiliyor: Sarılarak, dokunarak. İşte Brezilya’daki Panvel Pharmacies için Escala reklam ajansı tarafından hazırlanan yeni reklam filmi de bu fizyolojik gerçekten yola çıkıyor.


GoPro’nun ilk senaryolu TV reklamı

GoPro, 2016’nın 3. çeyreğine ait raporunu paylaştıktan bir hafta sonra televizyonda ilk kez senaryolu reklam filmi yayınladı. Selfie çılgınlığına karşı GoPro’nun özgürleştirici yönünü vurgulayan film, şirketin satışlarındaki düşüşe karşı yapılmış ciddi bir hamle olarak öne çıkıyor.

https://www.youtube.com/watch?v=O4IY0Ay63bQ


Kuş kuklalarıyla yılbaşı alışverişi

İngiliz alışveriş zinciri Intu, yılbaşı sezonuna büyülü bir kampanyayla damgasını vuruyor. Londra merkezli reklam ajansı Now tarafından hazırlanan yılbaşı filminde bembeyaz ve stilize bir alışveriş merkezi içerisinde alışveriş yapan müşteriler görülüyor. Tipik müşteri mimik ve hareketlerini sergileyen bu figürler Aslan Kral gibi yapımlardan esinlenen birbirinden renkli kuş kuklalarından oluşuyor.


Down Sendromlular yanıtlıyor

Canadian Down Syndrome Society için FCB Canada tarafından hazırlanan kampanya “ya çocuğum Down Sendromu ile doğarsa?” sorusu ve çevresinde gelişen düşüncelerle hareket ediyor. Gebeliği sonlandırıp sonlandırmama kararı vermeye çalışan ailelere konuyu her yönüyle, klinik ve tıbbi verilerin ötesinde insani ve duygusal boyutu ile de anlatmayı hedefliyor.


O çamaşırlar yıkanacak

Saatchi & Saatchi New York’tan Tide deterjan için esprili bir kampanya geliyor. Kampanya filmlerinde çamaşırların neden iyi yıkanması gerektiğiyle aniden yüzleşen insanların hikayeleri anlatılıyor.

https://www.youtube.com/watch?v=4jkwmyn_xWI

https://www.youtube.com/watch?v=I8bX-w8MIZM


Teknoloji-Dijital

Hyperloop One ile yolculuk böyle olacak

Ulaşımda devrim yaratmayı amaçlayan teknoloji girişimi Hyperloop One, Salı günü yayınladığı video ile sürecin nasıl ilerleyeceğini açıkladı. Yaklaşık 160 km olan Dubai ile Abu Dabi arasını 12 dakikada gidebilen Hyperloop One, küçük araçlarla şehir içinde yolcuları alıyor ve ana tüplerle birleşiyor.


Duyma engelliler için YouTube’daki alakasız altyazılara karşı kampanya

YouTube içerik üreticisi Rikki Poynter tarafından Eylül ayının son haftasında başlatılan #NoMoreCraptions kampanyası birçok kanal tarafından desteklenerek yayılmaya devam ediyor. YouTube sunduğu otomatik altyazı özelliğindeki hatalı altyazılara karşı her içerik üreticinin duyma engellilere karşı sorumluluğunu yerine getirerek altyazı hazırlamaya teşvik ediyor. Şu ana kadar yaklaşık 40 kanal kampanyaya katıldı.


Project Soli üzerine konan eşyaları tanıyabiliyor

Web Summit 2016’da Ivan Poupyrev’in sunumuyla gelişimini aktardığımız Project Soli, University of St. Andrews’daki araştırmacılar tarafından bir basamak daha geliştirildi. Soli’nin özünü oluşturan Soli AlphaKit kullanılarak geliştirilen RadarCat, temas ettiği objeleri ve materyalleri tanımlayabiliyor.


Neredeyse hatasız dudak okuyabilen yazılım

Oxford Üniversitesi Bilgisayar Bilimi bölümündeki araştırmacıların geliştirdiği LipNet, Alphabet’in DeepMind yapay zekasıyla çalışıyor. Şu ana kadar geliştirilmiş en tutarlı dudak okuma yazılımı olarak anılıyor. Önceki yazılımdan %13.8 daha tutarlı olan LipNet, deneylerin %93’ünde başarılı oldu.


GoPro, Karma’yı geri çağırıyor

25 Eylül Pazar Gazetesi‘nde yer verdiğimiz GoPro’nun yeni drone’u Karma satışa çıktıktan 16 gün sonra geri çağırılıyor. 799 dolar değerindeki drone’un sorunu ise havalandıktan sonra bir anda güç kaybetmesi ve yere çakılması. GoPro’nun iadeler için hazırladığı bir sayfası da bulunuyor.


YouTube içerik üreticilerine yorumlar üzerinde kontrol imkanı

YouTube’daki içerik üreticilerin uzun süredir beklediği ve talep ettiği özellikler mecraya eklendi. Bu yenilik yorum sabitleme, kullanıcı ismi renklendirme, moderatör seçme, uygunsuz yorumları yayınlamadan önce değerlendirme ve belirli kelimeleri engelleme gibi yetkilerle video altındaki yorumlar üzerinde deneyim sağlıyor.

Görsel: Google

Instagram Stories’e yeni özellikler

Instagram, Stories alanına dış link ekleme, hesap etiketleme ve Boomerang desteği ekledi. Instagram’ını güncelleyen kullanıcıların ilk etapta fark edebileceği Boomerang özelliği, video kaydederken seçilebiliyor. Ayrıca metin olarak birisi etiketlendiğinde o kişinin profiline erişim sağlıyor. Ayrıca Stories’de bahsedilen bir konuya ilişkin daha fazla bilgi, ekranı yukarı kaydırarak edilinilebiliyor.

Görsel: Instagram

Instagram canlı yayın özelliğini test ediyor

Birkaç hafta önce Rus yayın T Journal‘ın yazdığı Instagram’ın canlı yayın özelliği ekleme planı yetkililer tarafından doğrulandı. CEO Kevin Systrom’un Financial Times’a verdiği röportajla doğrulanan canlı yayın, keşfet alanında yer alacak ve Stories gibi görünecek.

Görsel: T Journal

Snapchat’ten artırılmış gerçeklikte yeni filtreler

Artırılmış gerçeklikle yüzümüzü değiştiren Snapchat filtreleri bir adım daha öteye gidiyor ve dünyamızı değiştirmeye başlıyor. World Lenses ismiyle yayınlanan bu yeni filtreler sadece yüzümüzü değil kameranın gördüğü her şeyi değiştirebiliyor.


Kopyalama sırası Snapchat’te

Instagram birkaç ay önce Snapchat’in temel fonksiyonunu kopyalayarak Stories’i yayınlamıştı. Ve bu sırada Snapchat’ten farklı yaptığı temel bir arayüz ayrımı vardı; ekranın sol kısmına dokunarak hikayeleri geri sarabilmek. Snapchat de bu özelliği kopyalayarak uygulamasına ekledi. Buna ek olarak da artık Stories’deki snap’ler arka arka oynamayacak. Snapchat’in aktif hale getirdiğinde çok tepki alan bu yöntemi terk edilerek eskisi gibi izlemek istenilen kişiler için tek tek basmamız gerekecek.

Görsel: The Verge

Spectacles satan otomatlar

Snapchat’in geliştirdiği akıllı gözlük Spectacles’ı 25 Eylül Pazar Gazetesi‘nde yazmıştık. Snapchat, bu gözlüklerin satışı için dünyanın farklı noktalarına otomatlar yerleştirmeye başladı. İlki Kaliforniya’daki Venice Sahili’nde bulunan Snapbot’ların yeni noktalarının Spectacles’ın sitesi üzerinden 9,30 saat sonra duyurulması bekleniyor.

Editör: Mert Serim
Katkıda bulunanlar: Aygül Pembecioğlu, Yalçın Pembecioğlu
Manşet görseli: Snap Inc.