Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı
Çarpışmadan Kaçan Bovling Topu

Çarpışmadan Kaçan Bovling Topu

Volkswagen'in Şehir İçi Acil Frenleme Fonksiyonu, bir bovling salonunda elektromanyetik alanlar kullanılarak yapılan bir çalışmayla tanıtıldı.

Saatte 30 km’den düşük hızla giderken öndeki araç, engel veya kişiye çarpmayı engellemek için otomatik olarak devreye girerek frenleme sağlayan Volkswagen Şehir içi Acil Frenleme Fonksiyonu; AlmapBBDO tarafından hazırlanan bir gerilla reklam çalışmasıyla tanıtıldı.

Güvenlik gibi teknik ya da sıkıcı olabilecek bir konuyu eğlenceli bir şekilde anlatmayı seçen Volkswagen ve AlmapBBDO, bunu yapabilmek için Sao Paulo’daki insanların eğlenmeye gittiği yerlerden birini seçiyor: Bir bovling salonu. Acil frenleme fonksiyonun temel ilkeleri o bovling salonunda gerçekleştirilen bir düzenleme aracılığıyla taklit ediliyor. Bovling salonundaki oyun hatlarından birinin altına gizli bir elektromanyetik bir kaplama yerleştiriliyor. O hattaki toplara da mıknatıs gizleniyor. Mekanizmaysa uzaktan kontrol ediliyor.

Tüm bu düzenek insanların bir türlü bovling oynayamamasını sağlıyor. Lobutlara yaklaşan toplar lobutları deviremeden tam önündeki çizgide duruyor. Hangi top, kim tarafından atılırsa atılsın toplar çizgiyi geçemiyor. Başta ne olup bittiğini çözemeyen oyuncular salondaki televizyonlarda Volkswagen’in acil fren özelliğini tanıtan bir reklam filmi dönmeye başlayınca olayı çözüyorlar ve gülmeye başlıyorlar. Üstelik de 1 saatlik ücretsiz (ve de mıknatıssız) oyun hakkı kazanıyorlar.

Sonuç: 1200’den fazla kişi mekanda doğrudan reklamla etkileşime giriyor. Daha sonrasında videonun da yüklenmesiyle birlikte binlerce kişi internet üzerinden çalışmayı izliyor. Volkswagen web sitesindeki trafik artarken, Volkswagen bayilerini ziyaret edenlerde konuya dair ilginin yoğunlaştığı da gözlemleniyor.

Künye:
Reklamveren: Volkswagen
Reklam Ajansı: Almap BBDO, Sao Paulo
CCO: Luiz Sanches
Yönetici Yaratıcı Yönetmen: Bruno Prosperi
Yaratıcı Yönetmen: André Gola, Benjamin Yung Jr, Marcelo Nogueira, Pernil
Sanat Yönetmeni: Heitor Buchalla, Caio Tezoto
Reklam Yazarı: Leandro Marchiori

Görsel: Caio Tezoto