Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı

Bigumigu Pazar Gazetesi[14 Ağustos]

Bigumigu Pazar Gazetesi[14 Ağustos]

Dijital nesil için haftanın gündemi.

Popüler-Kültür

GoPro çalan sincap yönetmenliğe soyundu

Bir sincap, Youtube kullanıcısı Viva Frei’nin aksiyon kamerasını besin sanarak kaçıdı ve birkaç dakikalık macera yarattı. Ağaçların üzerinden atlayan ve belki de başka türlü görme şansı yakalayamadığımız perspektifleri bizlere gösterdi.


Trans model eşcinselliğin illegal olduğu ülkelerin bayraklarından elbise yaptı

Trans model Valentijn de Hingh, Amsterdam’da düzenlenen Euro Pride etkinliğinin açılış yürüyüşünde eşcinselliğin yasa dışı olduğu 72 ülkenin bayrağını birleştirerek bir elbiseye dönüştürdü. Bu 72 ülke arasından 12 tanesinde ise eşcinsellik idam cezasına tabii.

Görsel: Pieter Henket

George R.R. Martin yeni dizisine hazırlanıyor

Game of Thrones evreninin üzerine kurulduğu kitaplar olan A Song of Ice and Fire kitaplarının yazarı George R.R. Martin, kişisel blogu üzerinden yaptığı açıklamada Universal Cable Productions ile Wild Cards serisini televizyona taşımak için anlaştığını duyurdu. Uzun süredir devam eden antoloji serisi Wild Cards, alternatif bir gerçeklikteki 2. Dünya Savaşı sonrası dünyayı saran insan DNA’sını yeniden yazan “Wild Card” virüsünü işliyor.

Görsel: George R.R. Martin

Game of Thrones konser turu geliyor

HBO ve Live Nation ortaklığıyla Game of Thrones Live Concert Experience, Kuzey Amerika turuna hazırlanıyor. Iron Man ve Game of Thrones için yaptığı bestelerle tanınan Ramin Djawadi‘nin de yer alacağı turnede 28 Kuzey Amerika şehri yer alıyor. 15 Şubat ile 2 Nisan arasında okyanus ötesinde bulunacaksanız etkinlik takvimini buradan inceleyebilirsiniz.


Emmy’ye aday olan Honest Trailers’dan ödüllere özel video

Sinema yapımlarının dürüst ve ironik yönlerini birleştirerek zeka doldu içerikler üreten Honest Trailers serisi bu yıl Youtube ünlülerini ve yeni medya sanatçılarını da bünyesine katmak için eklenen Outstanding Short Form Variety Series kategorisinde Emmy’ye aday oldu. Sceen Junkies tarafından hazırlanan Honest Trailers, tabii bu durumu da fırsata dönüştürerek Emmy Ödüllerine özel bir bölüm hazırladı.


Yemeklerin de hisleri vardır

Seth Rogen, yeni filmi Sausage Party’nin tanıtım süreci içinde New Yorklulara bir şaka hazırladı. Bir süpermarketin manav bölümüne uzaktan kontrol edilebilen yüz ifadeleriyle kavun, sosis, ekmek koyan Rogen alışveriş yapanlarla yiyeceklerin ağzından konuştu.


Haftanın Fragmanları

Bu hafta yayınlanan fragmanlar arasında sinema dünyasının en dikkat çeken ismi Star Wars’un ana hikayeye parelel gidecek olan yapımı Rouge One olurken televizyon serileri cephesinde ise Marvel’ın Netflix’teki evreninden Luke Cage dikkat çekiyor.


Rouge One: A Star Wars Story


Luke Cage ilk fragman


Vimeo destekli internet dizisi HBO’ya taşındı


Resident Evil: The Final Chapter


Sicario’nun yönetmeninden yeni bilim kurgu: Arrival


Karşımızda Matthew McConaughey


Pokémon GO Gündemi

Yayınlanmasının üzerinden bir ay geçen ve başarısıyla dikkat çeken yeni mobil fenomen Pokémon GO yayınladığı yeni güncelleme ve aldığı yeni kararlarla gündemde kendine de yer bulmayı başarıyor.


Alnının teriyle Pokémon oynayanlara müjde

Pokémon GO ilk çıktığı dönemden itibaren API’ları ve 3. parti uygulamaları kullanarak birçok farklı hile yöntemi geliştirilmişti. Oyuncular; Pokémon toplama, otonom hesap geliştirme, Pokémon haritası gibi birçok etik dışı araç kullanıyor ve alnının, ayağının hakkıyla oynayan oyuncuların önüne geçiliyordu. Son güncellemeyle anlık Pokémon konumu veya otonom Pokémon toplayan botların oyuna erişimi kesilirken yakın dönemde de bu oyuncuların oyundan süresiz uzaklaştırılacağı konuşuluyor. Niantic bu oyuncuları nasıl tespit edeceği henüz açıklamadı ancak oyuna girdiğinizde kimin nasıl ilerdiğini anlamak o kadar da zor değil. Hile yapmadığını iddia edenler ise buradan itiraz edebilecek.


Iran’da Pokémon oynamak yasaklandı

Dünya gündemi sanal çevre içerisinde de olsa Pokémonların fiziksel dünyaya olan etkisini ve bu sanal alanların gerçek dünyadaki izdüşümleriyle olan ilişkisini değerlendirirken İran, Pokémon GO’yu yasaklayan ilk ülke oldu. Mobil oyunun yasaklanması gerekçesi olarak ise güvenlik önlemleri gösterildi.


Pil tasarruf ve yakındaki Pokémonlar özellikleri geri geldi

Bir önceki büyük güncellemede yarattığı sorunlar nedeniyle devre dışı bırakılan pil tasarrufu ve yakındaki Pokémonlar özellikleri geçtiğimiz hafta yayınlanan güncellemeyle birlikte geri geldi. Ekran kapandığında yeniden açılmadığı için kapatılan pil tasarruf özelliği kaldığı yerden devam ederken bir türlü düzeltilemeyen üç pati sorunu nedeniyle devre dışı olan yakındakiler özelliği daha da detaylandırılarak geri döndü. Harita üzerinden Pokémon’un tam konumunu gösteren bu özelliğik şu anda San Francisco’da deneme sürecinde.

https://twitter.com/ummjackson/status/762860057159618561


Beyaz Saray, Messenger’da

1801’den bu yana farklı iletişim kanallarını kullanmaktan çekinmeyen Beyaz Saray ile artık Facebook Messenger üzerinden konuşabiliyorsunuz. 1801’de posta ile başlayan yolculuğuna 1880’de telefon, 1994’te de internet üzerinden devam eden Beyaz Saray artık vatandaşlarına çok daha yakın.

Tasarım-Sanat

Lexus Tasarım Ödülleri 2017 için başvurular başladı

Lexus, geleceğin problem çözme ve çözüm bulma konusunda yetenekli tasarımcılarını 2013 yılından beri aramaya devam ediyor. designboom işbirliğiyle bu yıl 5.’si gerçekleşecek olan Lexus Tasarım Ödülleri 2017 için başvurular açıldı.


Sokaklara renk getiren festival Mural İstanbul’un 2016 takvimi açıklandı

Kadıköy sokalarındaki boş ve renksiz duvarları alıp yerli ve yabancı sokak sanatçılarına teslim eden Mural İstanbul festivali bu yıl organizasyonda yer alacak sanatçıları ve etkinlik takvimini açıkladı. 17 Ağustos’ta başlayıp 7 Eylül’de bitecek olan Mural İstanbul 2016‘da Chu, Ares, Tabone, Lakormis ve The Writer Material yer alacak. Etkinliği nefis afişi ise Erman Yılmaz tarafından hazırlanmış.

Görsel: Erman Yılmaz, Mural İstanbul

Massive Attack’tan dev prodüksiyonlu nefis bir yapım daha

Bu yıl içerisinde yayınladığı her parça ve müzik videosuyla gündem yaratan Massive Attack, yeni parçası The Spoils ile yine göz doldurdu. Heligoland albümünün ikonik parçalarından Paradise Circus’a vokalleriyle eşlik eden Mazzy Star’ın biriciği Hope Sandoval‘ın yer aldığı parçanın videosunda ise Cate Blanchett rol alıyor.


Rick and Morty’den doğaçlama bölüm

San Diego Comic-Con sırasında Vulture, serisinin yaratıcıları Dan Harmon ve Justin Roiland, yazar Ryan Ridley ve Summer’ı seslendiren Spencer Grammer ile yaptıkları röportaj sırasında doğaçlama bir Rick and Morty bölümü yarattı. Beklentilerinizi düşürün ve bu doğaçlamanın tadını çıkarın.


Sayfalardaki bilmeceler çözüldüğünde okunabilen kitap

Codex Silenda, geçmiş zamanlardaki kitap ve bilmece ikilisini geri getiriyor. Okumak için kitaptaki yap-bozları fiziksel olarak çözmek gerekiyor ve bu kitap yalnızca basit kelime oyunlarıyla ya matematik sorularıyla okunabilir hale gelmiyor. Bunların yerine 5 sayfalık kitaba lazer kesim tahta parçalarlan yanıltıcı, karmaşık, mekanik yap-bozlar yerleştirilmiş. Her bir bilmece çözüldüğünde sayfaların ardında gizli olan yazılanları okuyabiliyorsunuz.


Dövme yapan endüstriyel robot

Appropriate Audiences ismiyle faaliyet gösteren Fransız mühendis ikili Pierre Emm ve Johan da Silveira, Autodesk’in tasarım ve fabrikasyon için yaratıcı atölye alanı sunduğu Pier 9 ile işbirliği yaparak dünyanın ilk dövme sanatçısı endüstriyel robotunu yarattı.


24 yıllık emeğin ürünü yüzen ada

Kanadalı sanatçılar Catherine King ve Wayne Adams, gelir düzeylerinin hiçbir zaman bir ev satın almaya yeterli olmayacağını düşündü ve hayli radikal bir karara imza atarak bir ada inşa etmeye karar verdi. Çiftin 2015 yılında tamamlamayı başardığı Freedom Cove adını verdikleri ada, Vancouver’a tekneyle 45 dakika mesafe uzaklıkta yer alıyor.


Duvarlara ağ ören robot örümcekler

Institute for Computational Design’dan (ICD) Maria Yablonina’nın bitirme projesi, algoritmalar doğrultusunda duvarda her yöne doğru hareket edebilen ve örümcek misali ağ ören 2 yarı otonom duvara tırmanabilen robotla ilgili. Bir arada uyum içerisinde çalışan robotlar, duvara dairesel bir şekilde çakılan çelik çivilerin etrafından dolaştırdıkları iplikle insanın yapamayacağı kusursuzlukla ağlar örebiliyor.


Subway’den yeni logo

2017 için restoranlarındaki yemek deneyimini yükseltmeyi hedefleyen Subway, geçtiğimiz hafta sonu Olimpiyatlar sırasında yayınladığı birkaç reklam filmiyle birlikte yeni logosunu tanıttı. Subway, yayınladığı basın bülteninde bu yeni tasarımın güçlü, sert ve kendine güvenen aynı zamanda markanın tazeliğine ve çağdaş duruşuna uyum sağlayan bir yapıda olduğunu belirtti.

Görsel: Subway

Reklam-Pazarlama

Sınır tanımayan trans atlet Nike reklamında

Amerika erkek milli takımı adına Rio 2016’da yarışan duatloncu Chris Mosier, bu takımda şimdiye kadar yer alan ilk trans atlet. Cinsiyet değiştirme operasyonuyla erkek olan Mosier, tıpkı kendisi gibi sınırları aşmaktan hoşlanan spor markası Nike’nin Unlimited Courage ismini taşıyan kampanyasında karşımızda.


Nike’den sınırlarınızı zorlatan reklam filmi

Nike’nin bu yaz iletişimine başladığı Sınırsız Ol (Unlimited) kampanyasının ikinci filmi Unlimited You da bu hafta yayınlandı. Gerek amatör gerek profesyonel sporcular için motivasyon dolu film yeteneğin odak noktasını arıyor.

https://www.youtube.com/watch?v=VEX7KhIA3bU


BMW paralimpik atlet için tekerlekli sandalye tasarladı

6 yıldır Olimpiyat Oyunları’nda ve Paralimpik Oyunları’nda Team USA’in resmi sponsorları arasında bulunan BMW, KBS’le birlikte olimpiyatlara katılan tüm atletlerin yanında olduğu mesajının altını çizen Built for Gold kampanyasını hazırladı.

https://www.youtube.com/watch?v=6IlgxHJ8b3Q


Suriyeli yüzücü Yusra Mardini’nin Rio 2016’ya uzanan yolculuğu

Rio’ya uzanan yolculuğu Akdeniz’in derin sularında başlayan ve beraberindeki 17 kişinin sağ salim karaya ulaşmasına yardım eden yüzücü Yusra Mardini ve Visa, The Swim adındaki reklam filmi için bir araya geldi.

https://www.youtube.com/watch?v=zpOGJb61ubg


İnternet meme’leri içinde doğmuş bir Hillary Clinton

Super Deluxe tarafından hazırlanan Hillary Clinton: Meme Queen 2016 isimli film, internetin neredeyse tüm güncel meme’lerini bir araya getirerek eğlenceli bir iş ortaya çıkarıyor. Donald Trump’ın Japonya’ya özgüymüş gibi hazırlanan vaporwave esintili sahte reklamını da üreten Mike Diva internet dünyasıyla ABD’deki Başkanlık seçimlerini birleştiriyor.


Google Photos’dan 16 GB’lık iPhone’un derdine deva olan reklam filmi

Düşük depolama kapasiteli iPhone kullanmanın en büyük handikapı yeni fotoğraf çekemeceğiniz an ile yüzleşmek. Sınırsız depolama alanı sunan Google Photos, iPhone’un bu sorununa kesin çözüm olarak karşılıyor izleyicileri.

Teknoloji-Dijital

HP’den bilgisayarınızı şarj edebilen sırt çantası

Donanım üreticisi Hewlett Packard bu kez alışık olmadığımız bir ürün çıkarmaya hazırlanıyor. Powerup Backpack isimli sırt çantası sıradan görünümüne rağmen bir bilgisayarı baştan sona şarj edebiliyor. 22,400mAh büyüklüğündeki şarj ünitesi sayesinde oldukça fazla enerjiye ihtiyaç duyan dizüstü bilgisayarları dahi şarj edebiliyor.


iPhone 7’de basınç algılayan orta tuş olabilir

Apple’ın Eylül ayında tanıtması beklenen yeni akıllı telefonu iPhone 7’nin orta tuş yerine dokunmatik ve basınç algılayabilen bir alan koyması bekleniyor. Mark Gunman’ın haberine göre bu yeni teknoloji hem güvenlik hem de kullanıcı deneyimi olarak gelişmiş bir teknoloji olacak. Bunun yanı sıra yeni iPhone’da çift kamera olması bekleniyor.


Twitter Moments özelliğini tüm kullanıcılarına açmaya hazırlanıyor

Belirli konu üzerine konuşmaların derlendiği ve adeta bir bilgi merkezine dönüşen Twitter’ın Moments özelliği çok yakında tüm Twitter kullanıcılarına açılacak. Öncelikli olarak yeni partnerlere ve markalara sunulacak olan özellik birkaç ay içerisinde herkesin erişiminde olacak.


Facebook ve reklam engelleme eklentileri karşı karşıya

Facebook, 9 Ağustos’ta yayınladığı blog içeriğiyle birlikte kullanıcılarının karşılaştığı reklamları tercih edebileceğini ve kişiselleştirebileceğini duyudu. Bununla birlikte AdBlock Plus gibi reklam engelleme yazılımlarının da önünü kesecek yöntemler geliştirdiğini açıkladı. Bu duyurudan iki gün sonra ise AdBlock Plus, Facebook’un yeni düzenlemesini alt ederek reklam gizlemenin yolunu buldu.


Phree tüm dünyayı kağıda dönüştürüyor

Phree, OTM Technologies tarafından tasarlanan bir ince uçlu yazma ve işaretleme aracı; kısa adıyla bir stylus. Bluetooth’la akıllı telefon, tablet, dizüstü bilgisayar ve bazı akıllı TV’lerle bağlanabilen Phree; çapraz platformlarda çalışabilen Office, OneNote, EverNote, Acrobat, Google Handwriting Keyboard, Viber ve daha pek çok yazılım ve üçüncü parti uygulamayla uyumlu çalışabiliyor.


Çevrenizdeki her rengi kopyalayabilen akıllı kalem

Cronzy, çizimle ve resimle uğraşan yaratıcı bünyelerin her zaman hayalini kurdukları, yanlarından ayırmak istemeyecekleri özellikte bir akıllı kalem. Cronzy, 16 milyon CMYK rengi yalnızca saniyeler içinde Bluetooth’la eşleşen uygulama ya da etrafınızda gördüğünüz objelerden tarama yöntemiyle elde etmeyi sağlıyor.

Editör: Mert Serim
Katkıda bulunanlar: Aygül Pembecioğlu, Yalçın Pembecioğlu
Manşet görseli: Great Big Story