Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı

24 Yıllık Uğraş Sonucu İnşa Edilen Yüzen Ada

24 Yıllık Uğraş Sonucu İnşa Edilen Yüzen Ada

Kanadalı çiftin 24 yılda tamamladığı ve üstünde yaşadığı Vancouver açıklarındaki yüzen ada.

Kanadalı sanatçılar Catherine King ve Wayne Adams, gelir düzeylerinin hiçbir zaman bir ev satın almaya yeterli olmayacağını düşündü ve hayli radikal bir karara imza atarak bir ada inşa etmeye karar verdi. Çiftin 2015 yılında tamamlamayı başardığı “Freedom Cove” adını verdikleri ada, Vancouver’a tekneyle 45 dakika mesafe uzaklıkta yer alıyor.

Yüzebilen ada, 12 bölümün birleşmesinden meydana geliyor. Adada, 4 sera, yaşam alanları, mutfak, atölye, sanat galerisi, deniz feneri ve hatta bir dans pisti bile yer alıyor. Yaklaşık 500 ton ağırlığındaki, sürdürülebilir bir hayat yaşanan adada yer alan küçükten büyüğe her şey el emeğiyle hazırlanmış.

King ve Adams, elle yaratılan bölümleri oluştururken çekiç, testere gibi aletleri kullanmış, elektrikli aletlerden ise hiç yardım almamış. Güneş panelleriyle elektrik üretilen adada seraya ektikleri sebze meyve ve tuttukları balıklar çiftin besin ihtiyacını karşılıyor. Great Big Story’nin hazırladığı videoda bu ütopik yüzen adaya dair sıra dışı hikayeyi izleyebilirsiniz.

Görsel: Vimeo