BYD ATTO 3
Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı
Yüzen Adacıklarla Şehirde Yeni Kamusal Alanlar Yaratmak

Yüzen Adacıklarla Şehirde Yeni Kamusal Alanlar Yaratmak

Copenhagen Islands adlı yüzen ada kümesi, Kopenhag'ın denizle olan ilişkisini yeniden yorumlayarak bölge halkına yeni bir kamusal alan kazandırmayı hedefliyor.

Marshall Blecher ve Fokstrot iş birliğiyle tasarlanan yüzen platformlar, Kopenhag Limanı’nda Copenhagen Islands/Kopenhag Adaları adlı yeni bir kamusal alan yaratmayı amaçlıyor. Kopenhag Adaları, Kopenhag Limanı’na yayılmış bir dizi yüzen ahşap platform kümesinden oluşacak. İlk yüzen platform olarak hayata geçirilen Ø1 adlı ada şu anda tüm bölge halkının kullanımına açık. Ada; yıldızları izlemek, barbekü yapmak, güneşlenmek, balık tutmak ve diğer bazı yerel aktiviteler için kullanılabiliyor. Ø1 şu anki haliyle herkesten kaçabileceğiniz ıssız bir ada görünümüne sahip olsa da aslında Kopenhag Adaları olarak planlanan ada kümeleri için bir prototip niteliğinde.

El yapımı yüzen adacıkların ilki: Ø1

Ø1, 25 metrekarelik bir yüzeye sahip ve ortasında 6 metrelik bir ıhlamur ağacı yer alıyor. Kopenhag’ın güney limanındaki tekne yapım tesislerinde geleneksel ahşap teknikleri kullanılarak ve tamamen el yapımı olarak inşa edilmiş. Statens Kunstfonden (Danimarka sanat vakfı) ve Havnekultur 365 desteğiyle hayata geçirilen proje, bu yeni kamusal alan türü ile bölgeyi canlandırmayı amaçlıyor.

Yeni bir kamusal alan türü ve etkinlik mekanı

Kopenhag Adaları projesine yeni adacıklar eklenecek. Böylece özellikle kayakçılar, yatçılar ve yüzücüler tarafından serbestçe kullanılabilecek bir sauna, bahçe, midye çiftliği ve bir serbest dalış platformu da ada kümesinde yerini alacak. Adaların yeri, etkinliklerin ve festivallerin ihtiyacına göre değiştirilip limanın farklı bölgelerine taşınabilecek. Şehirler ve deniz arasındaki ilişkiyi yeniden canlandırmayı hedefleyen proje, artan nüfusa bağlı hızlı şehir gelişimini ve yükselen deniz seviyelerini göz önüne alarak hazırlanmış. Projeyi hazırlayan ekip şu anda yüzen balık pazarı ve yüzen kabin içeren yeni adacıklar üzerinde çalışıyor.

Yüzen Adacıklarla Şehirde Yeni Kamusal Alanlar Yaratmak Yüzen Adacıklarla Şehirde Yeni Kamusal Alanlar Yaratmak Yüzen Adacıklarla Şehirde Yeni Kamusal Alanlar Yaratmak Yüzen Adacıklarla Şehirde Yeni Kamusal Alanlar Yaratmak

Yüzen Adacıklarla Şehirde Yeni Kamusal Alanlar Yaratmak

Yüzen Adacıklarla Şehirde Yeni Kamusal Alanlar YaratmakYüzen Adacıklarla Şehirde Yeni Kamusal Alanlar Yaratmak

Görsel: Copenhagen Islands