Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı

Rich Webber’ın Muzip Karakterleri

Rich Webber’ın Muzip Karakterleri

Ödüllü animatör Rich Webber, kil animasyon ve karakter tasarımı alanındaki ustalığını sosyal medyada paylaştığı stop-motionlarla bir kez daha ortaya koyuyor.

Polimer kil, stop-motion animasyon dünyasının en sevilen ve en sık kullanılan malzemelerinden. Bu malzemeyle yaratılan karakter odaklı işler ise ayrı bir tat veriyor. Andy Martin’in 2B ve stop motion’ı birleştirerek yarattığı sevimli yaratıklar bunun en güzel örneklerindendi. Yine Veronica Solomon tarafından yönetilen stop-motion film Love Me, Fear Me de bu malzemenin kendine has karakterini öne çıkaran unutulmaz işlerdendi. Rich Webber, namıdiğer waaber de kilin kendine has özelliklerini animasyonlarında avantaja çeviren sanatçılardan.

Hamurdaki parmak izleri karakterlere ayrı bir canlılık katıyor

Yönetmen, animatör ve karakter tasarımcısı Rich Webber; geniş kitlelerce bilinen pek çok animasyonun mutfağında çalışmış bir yaratıcı. 25 yılı aşkın süredir animasyon alanında çalışıyor ve çok sayıda Bafta ödüllü almış. İngiltere’de yer alan Aardman Animations çatısı altında yaratıcı ve yönetmen olarak üretim yapıyor. Aardman Animations, hamur karakterlerle yaratılan animasyon işleriyle tanınmış bir stüdyo. Nickelodeon, Warner Brothers ve CartoonNetwork için yaratılan çeşitli animasyonlarda imzası var. Örneğin Purple and Brown serisinin, Koyun Shaun’un ve Wallace & Gromit’in yönetmenlerinden. Koyun Shaun’da Shirley karakterini de kendisi seslendirmiş. Ayrıca animasyon reklam filmlerinde de deneyimli bir isim.

Rich Webber’in son dönemde en çok ilgi gören kısa animasyonlarından biri Şubat ayında paylaştığı “Bench”. YouTube kanalından kendisini takip etmenizi şiddetle tavsiye ederim. Ayrıca Instagram’ı da oldukça keyifli kısa stop-motion’larla ve fotoğraflarla dolu. Hepsinde göze çarpan en önemli özelliklerden biri, insan elinin kilde bıraktığı izleri bir avantaja çevirmesi. Karakterler, şekillendirildikleri sırada üzerlerinde kalan izler onlara nefes alıyormuş ya da karınlarının içinde bir şey varmış gibi canlı bir hava katıyor.

Görsel: YouTube