Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı
Sanal Fırça Darbeleriyle Fotoğraflarınızı Tablolara Dönüştürün

Sanal Fırça Darbeleriyle Fotoğraflarınızı Tablolara Dönüştürün

Fotoğrafları birer tabloya dönüştüren yapay zeka destekli araç, fırça darbelerin resmi nasıl oluşturduğunu anlık olarak izlemenize imkan tanıyor

Fotoğraflar üzerinde çeşitli düzenlemeler yapan yapay zekalı araçlar farklı tarzlarda ve yazılımlarda karşımıza çıkıyor. Artık “yapay zeka sanatı” olarak tanımlayabileceğimiz bu işlerde kimi zaman oldukça basit çizilmiş portre eskizleri yapay zekanın gücüyle bir anda gerçekçi görsellere dönüşebiliyor. Benzer bir şekilde NVIDIA Canvas adlı uygulama basit şekilde çizilen manzara doodle’larından gerçekçi manzara görselleri almaya imkân tanıyor. İşin daha klasik, rönesansvari tarafında ise portre fotoğrafınızı klasik bir tabloya dönüştüren AI Portraits ve Japon yazılımcı Sato tarafından yazılan AI Gahaku isimli yapay zeka destekli araçlar karşımıza çıkıyor. Bir grup araştırmacı tarafından geliştirilen ileri beslemeli neural painting (sinirsel boyama) aracı da yukarıda verdiğimiz örneklere benziyor.

Aslında program Japon yazılımcı Sato tarafından yazılan AI Gahaku aracına mantık olarak oldukça benziyor. Bu ve benzer araçlar, yapay zekanın ürettiği eserlerin insanlar tarafından yaratılan yağlı boya veya sulu boya tablolara ne kadar benzeyebileceği ile ilgili araştırmaların sonucunda ortaya çıkıyor. Yapay zekanın orijinal girdiler kullanarak ortaya çıkardığı bu eserlerde bir girdi görüntüsü kullanarak sinirsel stil aktarımı (neural style transfer) kullanılıyor. Yapay zeka tarafından üretilen 2 tür sanat bulunuyor. Bunlardan diğeri de çekişmeli üretici ağ (generative adversarial networks). Bu iki tür ile ilgili açıklamayı geçtiğimiz hafta yazdığımız haberimizde de bulabilirsiniz.

Yapay zekanın fırça darbelerini izleyerek eserin yapımına şahit olmak

Neural painting, belirli bir görüntü için bir dizi fırça darbesi serisi üretme ve bu üretimi ileri beslemeli sinir ağları kullanarak fotogerçekçi olmayan şekilde yeniden yaratma prosedürüne verilen ad. Bu araç da belirli bir görüntü için üst üste gelen fırça darbelerini ve takviyeli öğrenmeyi (reinforcement learning) kullanarak yüklenen fotoğrafların resimlerini oluşturuyor.

Uygulama, insan yaratımına benzer resimler üretmek ama aynı zamanda özgün işler oraya çıkarmak için her fırça darbesinde piksel bazında ileri beslemeli görüntü eşlemesi kullanıyor. Ortaya çıkan eserler insan yapımı bir tabloyu andırırken fırça darbelerinin resmi nasıl oluşturduğunu izlemek de mümkün oluyor.

Yapay zeka destekli aracı bu bağlantı üzerinden deneyebilir, yapım aşamasındaki fırça vuruşlarını izleyebilirsiniz. Konu ile ilgili detaylı araştırmayı ve programlama sürecini buradaki makalede bulabilirsiniz.

neural painting

Görsel: GitHub, Garreth Paul (Unsplash)