Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı

One Small Step: Astronotların Küçük Adımları Büyük Hayalleri

One Small Step: Astronotların Küçük Adımları Büyük Hayalleri

Bol ödüllü animasyon One Small Step, ana karakterin televizyonda bir roket fırlatma videosu izledikten sonra uzaya ve bilime karşı doğan ilgisini işliyor.

Ay’a ilk ayak basıldığında Neil Armstrong altın harfle tarihe kazınan bir cümle kurmuştu. Benim için küçük insanlık için büyük bir adım diye. Evet, belki, onun için küçük bir adım ama o hayal sadece insanlık için değil onun için de büyüktü. Hepimizin hayalleri var ve hepimizin hayalleri kendine büyük. Hayaller de dertlerimiz gibi çünkü fazlalar ve onların büyüklüğünün bize bir zararı yok genel olarak. Taiko Studios da bizlere astronot olma hayalleri kuran ufaklık bir kızın yıllar içerisinde nasıl adımlar attığını harika bir şekilde gösteriyor.

Eski Disney Çalışanlarından Harika Bir Kısa

One Small Step, neredeyse 8 dakika süren, Amerikan ve Çin ortak yapımı olan bir animasyon kısası. Astronot olmayı hayal eden genç bir kızın büyüleyici hikayesini anlatıyor bizlere. Ana karakterin anlattığı hikaye gerçekten yüreklere dokunuyor. Çünkü bu kız hayalini gerçeğe dönüştürmek için elinden gelen her şeyi yapıyor. Bu arada, duygusalsanız ve animasyonlarda ağlıyorsanız, mendilinizi de yanınıza alın.

Ana karakter Luna, henüz çocukken bu amansız aşka yakalanır ve uzayın peşine düşer. Televizyonda bir roket videosu izledikten sonra babasından ayda yürümesi için doğum gününde bot ister ve akabinde kendi kartondan uzay gemisini yapmaya koyulur. Hızlı geçen yılların özetinde Luna’yı adeta uzayın Rocky’siymiş gibi astronotluğa hazırlanırken görürüz. Kendini eğitir, çalışır ve uzay eğitimine katılabilmek için tüm kapasitesini zorlar. Kelebek gibi uçar adeta. Hikayenin gerisini anlatmayalım, siz izleyin.

Taiko Studios, 2017 dolaylarında kurulmuş henüz çok genç bir stüdyo. One Small Step zaten ekibin bu stüdyodan çıkan ilk ciddi işi. İş yeterince aile dostu bir animasyon diyebiliriz. 3B tasarlanan karakterler gerçekten sevimli tasarımlara sahipler. 3B olmalarına rağmen Disney kısaları Feast ve Paperman gibi 2B görünüyorlar. Hızlıca geçen yılların görüntüleri ise Up‘a benzerlik göstermekte. Modern bir Pixar ve Disney çizgi dünyasının izlerini taşıyor tasarımlar. Bu tarz çizim sayesinde de her yaştan izleyiciye dokunabiliyor.

Tabii ki animasyon tarzının Disneyimsi olması bir tesadüf değil. Büyük resme baktığımızda Taiko Studios’tan Shaofu Zhang’ın ismini Big Hero 6, Moana ve Zootopia gibi Disney işlerinin künyesinde görebiliyoruz. Zhang, animasyonda gerçek bir uluslararası güç merkezi yaratmak istiyor ve bu fikirle Taiko’yu bir araya getiriyor. Bu yüzden film ABD’den Çin’e uzanıyor.

Kısa animasyon etkili duygusallık ve duygu manipülasyonu arasındaki çizgiyi güzel oturtmuş dengeye. Ayrıca Disney ve Pixar’ın genel olarak verdiği kendine ve hayallerine inan mesajını da klişe bir şekilde yansıtmıyor izleyiciye. Animasyon kısası birçok festivalde gösterildi ve ödül aldı.

View this post on Instagram

Papa Chu is the figure of consistency and stability in Luna's life, her support system. The person who would do anything to help Luna reach her dream. In finding Papa Chu's design, we explored shapes and colors that felt both warm and sturdy. His kind eyes with crow's feet, large coif of hair, and potbelly helped to balance the severity of some of his geometry. Through trial and error we finally found the perfect Dad that, in his form, embodies all of the things that Papa Chu stands for. Swipe right to see the different Dads we explored in our process. _____ #taiko #taikostudios #taikoanimation #onesmallstep #shortfilm #bts #behindthescenes #animation #animationstudio #animationart #animationteam #art #artistsoninstagram #artist #artofinstagram #digitalart #digitalpainting #artoftheday #artofanimation #photooftheday #picoftheday

A post shared by TAIKO Studios (@taikostudios) on

Görsel: Vimeo