Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı
Nasıl Evde Olunur?

Nasıl Evde Olunur?

"How to Be at Home" uzayıp giden karantina günlerinde evde kalmanın inceliklerini ve yalnızlık hissinde yalnız olmadığımızı hatırlatıyor.

Evde kalmak zorunda oluşumuza hepimiz psikolojik olarak farklı tepkiler veriyoruz. Bazı anlarda evde olmak güzel, başımızı sokacak bir çatımızın olması da şanslı olduğumuzu hissettiriyor. Bu ruh halini Anuradha Bhaumick’in evde olmanın güzelliklerini anlatan huzur dolu nakışları en iyi şekilde gösteriyordu. Bazı anlarda ise çok zor ve katlanması güç bir hal alıyor. Laura Venditti’nın kısacık ve şirinlik abidesi stop-motion’ında olduğu gibi boşlukta hissedebiliyoruz. Tüm bu psikolojik ve fiziksel süreçleri şiirsel bir şekilde ele alan How to Be at Home da bu dönemi en kapsamlı şekilde anlatan işlerden biri olmuş.

How to Be at Home

How to Be at Home, yalnız hissedenlerin yalnız olmadığını hatırlatıyor

How to Be at Home, endişelerine hükmetmek için mücadele eden insanları rahatlatmak amacıyla bir mesaj veriyor. Bu mesaj: “Eğer bu kargaşa sizi mahvederse ve insanların yokluğu sizi çözülmeye uğratırsa; yalnızlığa yaslanın ve bunda yalnız olmadığınızı bilin.” şeklinde.

How to Be at Home

Şair Tanya Davis ve film yapımcısı Andrea Dorfman’ın ortak çalışması olan bu film, ikilinin bir dönem son derece popüler olan How to Be Alone adlı eski bir filminden alıntılar yapıyor. 2010 tarihli bu film, Tanya Davis’in aynı adlı şiir kitabından esinlenerek çekilmiş. İkili bu eski çalışmalarını kaynak alarak ve karantina ruhuna uygun olarak yeniden yorumlamış. Eski filmde birer insani etkileşim alanı olan banklar ve toplu taşıma araçları, yeni filmde artık kaçınılması gereken tehlikelerle dolu alanlara dönüşmüş. Ama yine de ümitler tükenmemeli. Bir süre daha sabredeceğiz ve telefonumuzla etkileşim kurmaya devam edeceğiz.

İkilinin eski filmi How To Be Alone, gerçek çekimlerden oluşurken How to Be at Home, animasyon, canlı çekim ve stop-motion tekniklerinin karışımıyla yaratılmış. Görüntüler bir kitabın sayfaları üzerinde ilerliyor. Davis’in şiirinin yumuşacık ritimleri eşliğinde devam eden film; evde yoga yapmak, uzun süre film izlemek ve solo dans partileri gibi pandemiye özgü aktivitelere yer veriyor. Ne kadar yalnız hissetsek de hepimizin aynı durumda olduğunu ve bu nedenle aslında yalnız olmadığımızı hatırlatıyor.

Evde Nasıl Olunur, Kanada Ulusal Film Kurulu tarafından desteklenen bir platform olan The Curve için yaratılmış salgın temalı 30 filmden biri. Andrea Dorfman‘ın illüstrasyonlarını ve animasyonlarını Instagram’ı ve Vimeo kanalı üzerinden takipleyebilirsiniz.

Görsel: Vimeo