Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı

Mutlu Hamak

Mutlu Hamak

Federica Sala "The Happy Hammock" isimli tasarımıyla yetişkinlerin içindeki çocuğa sesleniyor.

Daha iyi bir dünya için yetişkinlerin oyun oynamak, hayal etmek ve kalıpların dışında düşünmek gibi çocukluğa özgü bilgece aktiviteleri daha sık yapması gerekiyor. Bunun farkında olan tasarımcılar, Sonic Bloom ve Animal Factory gibi yerleştirmelerle kamusal alanları oyun alanı hale dönüştürüyor. Barselona merkezli mimar ve tasarımcı Federica Sala tarafından yönetilen bir ürün tasarım stüdyosu olan Geometrie Da Compagnia da The Happy Hammock ile bu türden bir çalışmaya imza attı.

The Happy Hammock hatıralara açılan bir pencere

Hatıralara ve duygulara dair bir iş olan The Happy Hammock, Federica Sala’nın hamaklara olan ilgisini ortaya koyuyor. Tasarımcının diğer işlerinde olduğu gibi bu heykel de bir kontur çizgisi gibi işlev gören siyah metal bir şeritten oluşuyor. Bu metal yapı gülümseyen yüz şeklinde. Ortasında asılı duran kırmızı hamak, da bu yüzün gülümsemesini oluşturuyor. Tasarım, Federica Sala’nın Playground (Oyun Alanı) başlıklı büyük interaktif heykel koleksiyonunun bir parçası. Bu mutlu hamak, huzurun ve neşenin temsili olarak yaratılmış işlevsel bir heykel.

Federica Sala heykellerinde, işlevsellikten ödün vermeden insan duygularına açılan pencereler sunuyor. Dev bir gülümsemeyle dinlenme anını birleştiren bu hamak da insanların içindeki uyuyan çocuğu kucaklıyor. İnsanları eğlenmeye, gevşemeye ve düşünmeye davet eden empatik bir nesne ortaya koyuyor.

Büyük bir hayranlık duyarak büyüdüğümüz şeyler, bizi kendinden geçiren aktiviteler ve görünüşte silinmez sanılan hatıralar, fark edilmeden unutulmaya yüz tutuyor. Federica Sala için hamaklar bunları anımsatan nesneler. Hamaklar, ona sahil evinde geçirdiği günlerin derinlere gömülü canlı anılarını hatırlıyor. O dönemde bahçelerinde bir dizi hamak varmış. Federica, “Çocukken çok sevdiğim ve oğlum olduğunda yeniden keşfettiğim şeyler var. Hamaklar da bunlardan biri çünkü uçma hissinden daha güzel ne olabilir? Bir çocuk için (ve benim için) bundan daha büyülü bir şey yok” diyor.

Görsel: The Happy Hammock