Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı

Mahallemizin Orkları Netflix’te: Bright

Mahallemizin Orkları Netflix’te: Bright

Netflix'in yeni filmi Bright için yaptığı yerelleşme reklamında kokoreçcisiyle, berberiyle, mahalle sakinleriyle #OrklarAramızda.

Netflix, yerelleştirmeye önem veren markalardan. Bulunduğu ülkenin kültüründen öğeleri tanıtımlarında kullanıyor. Ülkemizde de önemli dizilerini tanıtmak için ebru sanatçısı Garip Ay ile yaptığı çalışmayla büyük beğeni toplamış, Cannes Lions’da kısa listeye kalmıştı. Stranger Things ikinci sezon tanıtımı için yapılan yerelleştirmeleri ise çok yakın zamanda takipteydik. Sadettin Teksoy’un peşinde olduğu Will, Barış Manço’nun Dönence şarkılı sezon tanıtımı derken Stranger Things, Netflix Türkiye izleyicilerini kalpten vurdu paylaşımlarıyla. Şimdi de 22 Aralık’ta, yani bugün, Netflix’te yayına giren filmleri Bright için yaptıkları yerelleşmiş reklam kampanyasıyla karşımızdalar.

Orklar Aramızda

İstanbul’da bir mahallede geçen reklam filminde, mahallemizde bizlerle yaşayan orkların ağızlarından onların yaşamlarını dinliyoruz. Ork traşı yapan berbere gelen ve istediğini bulamayan elfler, kıraathanede insan arkadaşlarıyla tavla atan ve maç izleyen orklar, askerde yemek yapmayı nasıl öğrendiğini anlatan kokoreççi ork abimiz… Netflix Türkiye bu reklamıyla ayrıca dil, din, ırk ayırmasızın bir mahalle yaratmayı geçmiş tür ayırmaksızın bir mahalle kurmuş. Çeşitliliğin böylesi keşke gerçek hayatımızda da biraz bizlerle olsa.

Bright için yapılan reklam filmi dışında açık hava ilanlarını da İstanbul içinde görebiliyorsunuz. OrkBank ve ork parfümü d’ork açık hava reklamları, gördüğünüzde bir “n’oluyor” dedirtiyor ve gülümsetiyor.

Will Smith’in başrolünü oynadığı Bright filminin konusu ise insanların, orkların, elflerini perilerin, kısacası bütün fantastik ırkların bir arada yaşadığı bir zaman dilimini anlatıyor. İnsan Ward ve ortağı ork Jakoby gece devriyesinde çalışan polis memurudur. Filmin geçtiği sırada dünya tehdit altına girer ve polis memurlarımız tehditi durdurmayı çabalarlar. Ayrıca filmin müzikleri de yayınlandı, rapseverler için dinlemesi keyifli bir albüm yapmışlar.

Künye:
Reklamveren: Netflix
Ajans: Tribal Worldwide İstanbul

Görsel: Netflix Türkiye