Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı

Instagram’dan YouTube’a Rakip Özellik: IGTV

Instagram’dan YouTube’a Rakip Özellik: IGTV

Instagram yayına aldığı yeni özelliği IGTV, video içeriklerin ve hikayelerin dünyasını 15 saniyeden 60 dakikaya kadar genişletiyor.

Instagram birincil mecra olarak yaşıyoruz çoğunlukla. Küçük ekranların büyük ekranları geçtiği yıllarda artık hangi mecra önceliğimiz gibi dönemlerimiz de var. Ve mobilin yılları olduğu kadar da Instagram’ın da yılları bu zamanlar. Yeni özellikleriyle hepimizin uyanınca ayılmak için ya da uyumadan önce bayılmak için baktığı bir yer. Gerek odaklanma özelliği olsun, hikayelere gelen eklentiler olsun, F8’de açıklananlar olsun her gün de evriliyor bu mecra. Şimdi de Instagram video içeriklerin dünyasını genişletiyor!

Instagram Hikaye Anlatmaya Doyamıyor!

Yeni gelen özellik IGTV ile artık hepimiz 60 dakikaya kadar kendi kanallarımızı yaratıp videolar yayınlayabileceğiz. Tabii artık birçoğumuzun öğrendiği üzere 10 dakika dijitalde yeterince uzun bir süre. Hatta dijitalin 60 dakikasına 10 dakika diyebiliriz. IGTV adı verilen özellik, hem bağımsız bir uygulama olarak hem de Instagram içinde sekme olarak sunuldu. Instagram içerisinden IGTV’nin ikonuna dokunduğunuz an dikey videolar hemen oynamaya başlıyor. Adeta bir TV kanalı zaplarmışcasına da IGTV içerisinde gezebiliyorsunuz, kanalları takip edebiliyorsunuz.

Instagram blogunda yayınladığı verilerden yola çıkarak IGTV’yi geliştirmiş. Yayınladıkları verilere göre 2021’de mobilde video izlemenin trafiği %70 ve üzerinde olacak. Yani artık hepimiz mobilde bir kereden fazla meşhur olabileceğiz. IGTV’nin bu verilere dayalı özelliklerini açıklarken de mobil birincil olmasını, basit ve kişisel küratörlük alanı olmasını öne çıkarıyorlar. Siz hem takip ettiğiniz kişilerin kanallarına erişebilecek hem de konuyla alakalı başka kanalları da keşfedip takip edebileceksiniz. Ayrıca markalar için de daha iyi hikayeler anlatabilecekleri bir mecraya dönüşecek Instagram. Yani aslında IGTV, bir bakıma YouTube’un dijital stratejilerine de rakip bir hamle.

Instagram sürekli güzellikleriyle gözümüzü boyamayı ve sık kullanılan uygulamarda kalmayı başarıyor. Çok merak ediyorum gelecekte bu mecraya daha neler eklenecek?

Welcome to IGTV

From our CEO Kevin Systrom (instagram.com/kevin)“Today, we have two big announcements to share. First, Instagram is now a global community of one billion! Since our launch in 2010, we’ve watched with amazement as the community has flourished and grown. This is a major accomplishment — so from all of us at Instagram, thank you!Second, we’re announcing our most exciting feature to date: IGTV, a new app for watching long-form, vertical video from your favorite Instagram creators, like LaurDIY (instagram.com/laurdiy) posting her newest project to King Bach (instagram.com/kingbach) sharing his latest comedy skit. sharing his latest comedy skit. While there’s a stand-alone IGTV app, you’ll also be able to watch from within the Instagram app so the entire community of one billion can use it from the very start.IGTV is different in a few ways. First, it’s built for how you actually use your phone, so videos are full screen and vertical. Also, unlike on Instagram, videos aren’t limited to one minute. Instead, each video can be up to an hour long.We've made it simple, too. Just like turning on the TV, IGTV starts playing as soon as you open the app. You don’t have to search to start watching content from people you already follow on Instagram and others you might like based on your interests. You can swipe up to discover more — switch between “For You,” “Following,” “Popular” and “Continue Watching.” You can also like, comment and send videos to friends in Direct.Also like TV, IGTV has channels. But, in IGTV, the creators are the channels. When you follow a creator on Instagram, their IGTV channel will show up for you to watch. Anyone can be a creator — you can upload your own IGTV videos in the app or on the web to start your own channel.Instagram has always been a place to connect with the people who inspire, educate and entertain you every day. With your help, IGTV begins a new chapter of video on Instagram. We hope it brings you closer to the people and things you love.”IGTV will be rolling out globally over the next few weeks on iOS and Android.

Instagram paylaştı: 20 Haziran 2018 Çarşamba

Görsel: Instagram