Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı

Hafızaya Dayalı Bisiklet Çizimleri Gerçeğe Dönüşürse

Hafızaya Dayalı Bisiklet Çizimleri Gerçeğe Dönüşürse

Gianluca Gimini, "Velocipedia" projesinde ezberden yapılmış bisiklet çizimlerini imkansız bisiklet heykellerine dönüştürdü.

Van Monster’ın Motors by Memory isimli araştırmasını hatırlayanlarınız olacaktır. Bu araştırmada 100 kişiden en tanınmış 10 otomobil markasının logosunu ezberden çizmelerini istemişti. Signs.com da benzer bir araştırma olan Branded Memory için 156 katılımcıdan 10 ünlü markanın logosunu ezberden çizmesini istemişti. Bu araştırmalardaki çizimler komik olmalarının yanı sıra tasarımcılara ders olacak nitelikte sonuçlar ortaya koymuştu. Şimdi ise yine hafıza temelli bir proje olan Velocipedia var karşımızda.

İşlevsiz bisiklet heykelleri

Velocipedia, İtalyan endüstriyel tasarımcı ve mimar Gianluca Gimini’nin imzasını taşıyor. Daha önce yer verdiğimiz logo temalı hafıza çalışmalarından farklı olarak bu projede insanlardan bisiklet çizmeleri istenmiş. Elbette hafızalarında kaldığı kadarıyla. Gördüğünüz üzere katılımcılar ilk bakışta bisiklet olduğu anlaşılacak şekilde başarılı işler çıkarmış. Ancak çok sayıda teknik hata da yapmışlar. Aslında bir bisiklete bakarak bile çizseniz karmaşık bir obje olması nedeniyle zorlanmanız ve hata yapmanız olası.

Gimini arkadaşlarının da dahil olduğu bu çizim aşamasının ardından bu bisikletlerin dijital ortamda 3B olarak hayat bulmasını sağlamış. Tabii öncelikle topladığı yüzlerce çizimin arasından bir seçki yapması gerekmiş. 12 farklı çizimi dijital ortamda 3B olarak, 5 tanesini ise özel metal kadrolardan ve ticari bisiklet parçalarından yapılmış birer işlevsiz bisiklet heykeli olarak hayata geçirmiş.

Gimini: “Bu bisikletin kadrosunun çok önemli bir parçası eksik ve eğer gerçekten var olsaydı ve birisi onu sürmeye kalksaydı hemen kırılırdı.”

Gianluca Gimini’nin projelerini internet sitesi, Behance profili ve Instagram’ı üzerinden takip edebilirsiniz.

Velocipedia Velocipedia Velocipedia Velocipedia Velocipedia

Görsel: Velocipedia