Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı

Eski Spor Ayakkabı Parçalarıyla Yenilerini Yapmak

Eski Spor Ayakkabı Parçalarıyla Yenilerini Yapmak

Peterson Stoop, eski spor ayakkabı parçalarını sürdürülebilir bir şekilde birleştirerek yeni ayakkabılara ve terliklere dönüştürüyor.

Çevre için en çok sorun yaratan atıklar listesinde, spor ayakkabı atıkları da yer alıyor. Bu nedenle hem dev markalar hem de bağımsız tasarımcılar, spor ayakkabı dünyasına daha fazla sürdürülebilirlik katmak için yatırım yapıyor. Amsterdam merkezli tasarım stüdyosu Peterson Stoop da bu anlamda ses getiren bir işe imza atıyor. 2013 yılında Jelske Peterson ve Jarah Stoop tarafından kurulan şirket, çöp olarak görülen yıpranmış ve parçalanmış ayakkabıları kurtarıyor.

Peterson Stoop

Yeni ürünlerin her biri eşsiz

Tek bir çift ayakkabının 1.000 yıl boyunca yok olmadan doğada kalabileceği tahmin ediliyor. Bu çarpıcı gerçekten yola çıkan Peterson Stoop; eski ayakkabıları yüksek tabanlı ayakkabılara, terliklere ve elbette spor ayakkabılara dönüştürüyor. Parçaları birleştirirken mantar parçalar kullanıyorlar. Ayrıca orijinal logoları ve yıpranmış kumaşları kalın dikişlerle vurguluyorlar. Bu da ayakkabılara çok orijinal bir estetik katıyor.

Eski spor ayakkabıları tasnif merkezlerinden, ikinci el mağazalarından ve stok fazlası olan perakendecilerden tedarik ediyorlar. Kültürel olarak çok anlam yüklenmiş olmalarından dolayı Nike, Adidas ve Converse gibi markalara yönelmişler. “Ayakkabıların yapısını bozuyor ve parça parça yeniden inşa ediyoruz. Onları geleneksel tekniklerle yeniden tasarlayarak iki farklı dünya arasında ilginç bir gerilim yaratıyoruz. Aynı zamanda, tekrar tekrar onarılabilen bir ürün yaratıyoruz.” diyor Peterson Stoop.

Bir düzineden fazla cinsiyetsiz stil sunan Peterson Stoop, elindeki malzemelere odaklanarak ürün yelpazesini genişletmeyi planlıyor. Örneğin 20 çift mavi Nike Blazers, ilk tasarımın bütünlüğünü yeni, onarılabilir bir tabanla koruyan benzersiz bir koleksiyona ilham vermiş. Aynı ayakkabıların farklı şekilde giyilmiş, çizilmiş, izlerle dolmuş ve güneşten solmuş farklı renk tonlarında versiyonlarını değerlendirerek bunu belgelemişler. Kullanım sırasında birbirinden farklı ve eşsiz hale gelen bu ürünlerden yine eşsiz ürünler yaratıyorlar diye özetleyebiliriz durumu.

Peterson Stoop’un mağazası orijinal tasarımlarla dolu ve özel siparişlere açık. Şirketin çalışmalarıyla ve ileri dönüşüm süreciyle ilgili daha fazla detayı görmek için markayı Instagram’da takip edebilirsiniz.

Peterson Stoop

Peterson Stoop

Görsel: Peterson Stoop