Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı

Effie Studio’da Ödüllü Kampanyalara Bakış – Ipsos

Effie Studio’da Ödüllü Kampanyalara Bakış – Ipsos

Effie ödülü kazanan kampanyaların tüm paydaşları ile masaya yatırıldığı Effie Studio video içerik platformunun beşinci programına Ipsos'tan Burçin Bediz, Aysun İlhan ve Özge Sönmez konuk oldu.

Pazarlama ve iletişim alanında dünyanın en prestijli reklamcılık yarışmaları arasında gösterilen Effie’nin Türkiye ayağı olan Effie Türkiye Reklam Etkinliği yarışması, 2005 yılından bu yana sektördeki en değerli işleri ödüllendirmesinin yanı sıra reklamcılık sektörünün içinde olan ve bu sektöre ilgi duyan herkes için bir bilgi kaynağı. Sonuç odaklı kampanyaları ödüllendiren Effie, sadece yaratıcılığa değil aynı zamanda bütünsel olarak iletişimin işe yaramış olmasına ve raporlanabilirliğine bakıyor.

Effie Türkiye, bu birikimi pazarlama ve reklam sektörü profesyonelleri için bir eğitim platformu olarak tasarlanan Effie Studio’ya taşıyarak kampanya süreçleri hakkında kısa ve doyurucu sohbetler sunuyor. Marka, ajans, araştırmacı ve PR yetkililerinden oluşan ekiplerin bu videolarda yer almaları bulundukları kurumların başarılarının yanı sıra kişisel başarılarını da paylaşmasına imkan tanıyor.

Effie ödülü kazanmada araştırmanın önemi

Effie’de ödül alan işlerin, verinin ve araştırmanın konuşulduğu kanalın beşinci programında Ipsos‘tan Kalitatif Araştırma Direktörü Burçin Bediz, Marka Değeri Ölçüm Direktörü Aysun İlhan ve Özge Sönmez moderetörlüğünü Bigumigu’nun Eş-Kurucusu ve Genel Yayın Yönetmeni Yalçın Pembecioğlu’nun üstlendiği programa konuk oldu.

 

Kampanyaların Effie Türkiye Reklam Etkinliği yarışmasına başvurması için hedeflerini açık ve net bir şekilde açıklamaları, bu hedefleri somut ve objektif verilerle desteklenmesi gerekiyor. Ipsos gibi kamuoyu araştırma şirketleri de tam bu noktada devreye giriyor.

2020 yılı herkes için endişe verici bir yıl oldu. Bu nedenle daha iyi hissettiren, pozitif mesaja sahip iletişimler ön plana çıktı. Umut veren ve güvende hissettiren mesajlar sayesinde bu endişe verici durum da daha yönetilebilir bir hale geldi. Programın konuklarından Aysun İlhan da bu duruma vurgu yaparak güvende hissttirmenin 2020’nin öncelikli konusu olduğu söyledi. Hikayenin gücü bir iletişim için oldukça önemli olsa da yukarda sayılan sebeplerden ötürü o dönemki koşullarda ihtiyaçlara cevap verebilen iletişimler hikaye yönü eksik kalsa dahi önce çıktı.

Ipsos

Kamu spotları 2020’nin en fazla hatırlanan iletişimleri arasında. Bununla birlikte samimi iletişim kuran markalar farkındalığın arttığı bu dönemde bir adım öne geçme fırsatı yakalıyor. Özge Sönmez, tüketici markanın iletişimi ne kadar içten yaptığına inanıyorsa marka ile o kadar fazla bağ kurduğunu söylüyor. Pandeminin de bu durumu tetiklediğini ekliyor.

Markaların bir sosyal duruşu olması uzun soluklu dönemde bir marka imajı inşa etmesine yardımcı oluyor ve tüketiciyle daha yakın ilişkiler kurabiliyor. Burçin Bediz ve Özge Sönmez Effie ödülü kazanmak için bu durumun anahtar bir yol oynadığının üzerinde duruyor.

Araştırmanın başarılı bir kampanya gerçekleştirmek için neden önemli olduğu, Effie başvurularında en fazla başvurulan araştırma yöntemleri, her markanın bir var olma sebebi ortaya koyması ve fayda iletişimi programda konuşulan diğer konular arasındaydı.

Ödüllü kampanyaların yaratıcıları, markaları, katkıda bulunanlarıyla sohbetler

Effie Studio YouTube kanalında pazarlama ve reklam sektöründe çalışmak, iletişimci, araştırmacı olmak isteyen herkes ödüllü kampanyaları yaratıcılarından, marka sahiplerinden, araştırma şirketlerinden, medya ajanslarından kısacası tüm paydaşlardan dinleme ve öğrenme fırsatı yakalıyor.

Effie Studio’nun YouTube kanalındaki içeriklerde; reklamverenlerin, reklam, medya ajanslarının, araştırma şirketlerinin, PR ajanslarının Effie ödülü kazanmış kampanyaları masaya yatırılıyor. Moderetörlüğünü Bigumigu’nun Eş-Kurucusu ve Genel Yayın Yönetmeni Yalçın Pembecioğlu’nun üstlendiği içeriklerde kampanyanın süreçleri hakkında detaylı bilgiler ve içgörüler paylaşılıyor.

Effie Studio’nun YouTube kanalında paylaşılan videolarla sektör içi iletişimin güçlendirilmesi amaçlanırken sektörün geleceği olan üniversite öğrencilerine de fayda sağlanması hedefleniyor. Önümüzdeki dönemlerde Effie Studio’da, Effie kazanan işlere ek olarak yeni eğitici içerikler hazırlanması, canlı yayınlar ve etkinlikler gerçekleştirilmesi de planlanıyor.

Görsel: YouTube