BYD ATTO 3
Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı
Effie Studio’da Ödüllü Kampanyalara Bakış – McDonald’s & TBWA\Istanbul

Effie Studio’da Ödüllü Kampanyalara Bakış – McDonald’s & TBWA\Istanbul

Effie ödülü kazanan kampanyaların tüm paydaşları ile masaya yatırıldığı Effie Studio video içerik platformunun dokuzuncu programına Özdeş Dönen Artak, Ender Orfanlı ve Volkan Karakaşoğlu konuk oldu.

Pazarlama ve iletişim alanında dünyanın en prestijli reklamcılık yarışmaları arasında gösterilen Effie’nin Türkiye ayağı olan Effie Türkiye Reklam Etkinliği yarışması, 2005 yılından bu yana sektördeki en değerli işleri ödüllendirmesinin yanı sıra reklamcılık sektörünün içinde olan ve bu sektöre ilgi duyan herkes için bir bilgi kaynağı. Sonuç odaklı kampanyaları ödüllendiren Effie, sadece yaratıcılığa değil aynı zamanda bütünsel olarak iletişimin işe yaramış olmasına ve raporlanabilirliğine bakıyor.

Reklamcılar Derneği ve Reklamverenler Derneği tarafından organize edilden Effie Türkiye, bu birikimi pazarlama ve reklam sektörü profesyonelleri için bir eğitim platformu olarak tasarlanan Effie Studio’ya taşıyarak kampanya süreçleri hakkında kısa ve doyurucu sohbetler sunuyor. Marka, ajans, araştırmacı ve PR yetkililerinden oluşan ekiplerin bu videolarda yer almaları bulundukları kurumların başarılarının yanı sıra kişisel başarılarını da paylaşmasına imkan tanıyor.

McDonald’s Türkiye’nin uluslararası kahve zincirlerine kafa tutan başarısının arkasındaki kampanya

Effie’de ödül alan işlerin, verinin ve araştırmanın konuşulduğu kanalın dokuzuncu programında, McDonald’s Türkiye Pazarlama Müdürü Özdeş Dönen Artak, TBWA\Istanbul Marka Grup Direktörü Ender Orfanlı ve TBWA\Istanbul İdari Yaratıcı Yönetmeni Volkan Karakaşoğlu moderetörlüğünü Bigumigu’nun Eş-Kurucusu ve Genel Yayın Yönetmeni Yalçın Pembecioğlu’nun üstlendiği programa konuk oldu.

TBWA\Istanbul’un McDonald’s Türkiye için hazırlamış olduğu İyi Kahve İyi Fiyata Effie ödülü kazanmış başarılı işler arasında. Müşteri ve ajans arasındaki sürekli ve aktif iletişim olması bu kampanyanın başarılı olmasını sağlayan anahtar etkenlerden biri.

TBWA\Istanbul’dan Volkan Karakaşoğlu ve Ender Orfanlı McDonald’s Türkiye’nin aynı zamanda iyi bir kahve markası olarak nasıl pazarladıklarını, kampanya sürecini nasıl ilerlettiklerini anlatıyor. McDonald’s denince akla gelen hamburgerken yüzde 100 Arabica çekirdeğinden üretilen ve uygun fiyata sunulan kahvelerin tanıtımı bu nedenle meydan okuyucu bir süreç.

3. nesil kahvecilerine ve uluslararası kahve zincirlerine gönderme içeren kampanya ise bu sunumu esprili bir şekilde yansıtırken McDonald’s Türkiye’nin kahve konusunda sunduğu avantajları ön plana çıkarıyor.

İşin içinde esprili ve biraz iğneleyici bir taraf olunca bu durumu ayarında göstermek gerekiyor. Durum böyle olunca reklam filminde oynayacak oyuncuların da seçimi önem kazanıyor. TBWA\Istanbul ECD’si Volkan Karakaşoğlu filmde oynayan oyuncunun daha sonra başka işlerde de yer aldığını ve bu durumun da bir başarı olduğunun altını çiziyor.

McDonald’s Türkiye’den Özdeş Dönen Artak ise kampanyanın sonuçlarına ve gelen dönüşlere değiniyor. Şirket olarak düşük dijital bütçeyle kampanyaya başlanmış olmasına rağmen sosyal medyada içeriğin organik olarak paylaştığına ve yayıldığına dikkat çekiyor. Projenin elle tutulur en büyük sonucu ise McDonald’s Türkiye’nin kampanya sonrasında kahve satışlarını üçe katlamış olması. Bu veri bile başlı başına çok şey anlatırken “İyi Kahve İyi Fiyata” Effie Awards’tan ödülle dönerek bu başarını taçlandırmış oldu.

Ödüllü kampanyaların yaratıcıları, markaları, katkıda bulunanlarıyla sohbetler

Effie Studio YouTube kanalında pazarlama ve reklam sektöründe çalışmak, iletişimci, araştırmacı olmak isteyen herkes ödüllü kampanyaları yaratıcılarından, marka sahiplerinden, araştırma şirketlerinden, medya ajanslarından kısacası tüm paydaşlardan dinleme ve öğrenme fırsatı yakalıyor.

Effie Studio’nun YouTube kanalındaki içeriklerde; reklamverenlerin, reklam, medya ajanslarının, araştırma şirketlerinin, PR ajanslarının Effie ödülü kazanmış kampanyaları masaya yatırılıyor. Moderetörlüğünü Yalçın Pembecioğlu’nun üstlendiği içeriklerde kampanyanın süreçleri hakkında detaylı bilgiler ve içgörüler paylaşılıyor.

Effie Studio’nun YouTube kanalında paylaşılan videolarla sektör içi iletişimin güçlendirilmesi amaçlanırken sektörün geleceği olan üniversite öğrencilerine de fayda sağlanması hedefleniyor. Önümüzdeki dönemlerde Effie Studio’da, Effie kazanan işlere ek olarak yeni eğitici içerikler hazırlanması, canlı yayınlar ve etkinlikler gerçekleştirilmesi de planlanıyor.

Görsel: YouTube