Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı
Effie Studio’da Ödüllü Kampanyalara Bakış – Fiat & Concept

Effie Studio’da Ödüllü Kampanyalara Bakış – Fiat & Concept

Effie ödülü kazanan kampanyaların tüm paydaşları ile masaya yatırıldığı Effie Studio video içerik platformunun üçüncü programına Burak Umur Çelik, Kerem Özkut ve Kerem Kaymakçı konuk oldu.

Pazarlama ve iletişim alanında dünyanın en prestijli reklamcılık yarışmaları arasında gösterilen Effie’nin Türkiye ayağı olan Effie Türkiye Reklam Etkinliği yarışması, 2005 yılından bu yana sektördeki en değerli işleri ödüllendirmesinin yanı sıra reklamcılık sektörünün içinde olan ve bu sektöre ilgi duyan herkes için bir bilgi kaynağı. Sonuç odaklı kampanyaları ödüllendiren Effie, sadece yaratıcılığa değil aynı zamanda bütünsel olarak iletişimin işe yaramış olmasına ve raporlanabilirliğine bakıyor.

Reklamcılar Derneği ve Reklamverenler Derneği tarafından organize edilden Effie Türkiye, bu birikimi pazarlama ve reklam sektörü profesyonelleri için bir eğitim platformu olarak tasarlanan Effie Studio’ya taşıyarak kampanya süreçleri hakkında kısa ve doyurucu sohbetler sunuyor. Marka, ajans, araştırmacı ve PR yetkililerinden oluşan ekiplerin bu videolarda yer almaları bulundukları kurumların başarılarının yanı sıra kişisel başarılarını da paylaşmasına imkan tanıyor.

“Bir Sebebi Var” kampanyasının hikayesi ve ayrıntıda gizli detayları

Effie’de ödül alan işlerin, verinin ve araştırmanın konuşulduğu kanalın üçüncü programında Fiat Pazarlama İletişimi Müdürü Burak Umur Çelik, Concept Yönetici Kreatif Direktörü Kerem Özkut ve FutureBright Kalitatif Araştırma Direktörü Kerem Kaymakçı moderetörlüğünü Bigumigu’nun Eş-Kurucusu ve Genel Yayın Yönetmeni Yalçın Pembecioğlu’nun üstlendiği programa konuk oldu.

Fiat’ın Concept imzalı “Bir Sebebi Var” başlıklı reklam filmi yollarda neden bu kadar çok Fiat marka araç gördüğümüze odaklanarak markanın tercih edilme nedenlerini duygusal bir şekilde aktarıyor. Farklı modellerin gösterildiği reklam filminde tasarım çeşitliliğine ve teknoloji olanaklarına vurgu yapılıyor.

Fiat Pazarlama İletişimi Müdürü Burak Umur Çelik, imaj kampanyasının nasıl ortaya çıktığına değinmesinin ardından Concept Yönetici Kreatif Direktörü Kerem Özkut konkur sürecinin nasıl gerçekleştiğini anlatıyor. Sadece Fiat Doblo’ya odaklanan konkurun seyri Concept’in markaya yaklaşımıyla farklı bir seviyeye evriliyor.

Ticari araç ve binek araçlar farklı hedef kitlere pazarlandığı için genellikle ikisini aynı reklam filminde görmemiz mümkün değil. “Bir Sebebi Var” reklam filmi böylesine bir cesaret gösterirken filmdeki ünlü kullanımını da samimi ve içtenlikle gerçekleştiriyor. Burak Umur Çelik, bu açıdan da kampanyanın bir ilki barındırdığına vurgu yapıyor.

Filmde de gözüken Tofaş’ın Bursa’daki fabrikası, reklam filmine gelen geri dönüşler, kampanyanın Effie Türkiye Reklam Etkinliği Ödülleri’ne başvurma kararı ve aşamaları programda konuşulan diğer konular arasındaydı. Effie Studio YouTube kanalına bu bağlantıdan, Burak Umur Çelik, Kerem Özkut, Kerem Kaymakçı’nın konuk olduğu programın tamamına ise yukarıdan ulaşabilirsiniz.

Ödüllü kampanyaların yaratıcıları, markaları, katkıda bulunanlarıyla sohbetler

Effie Studio YouTube kanalında pazarlama ve reklam sektöründe çalışmak, iletişimci, araştırmacı olmak isteyen herkes ödüllü kampanyaları yaratıcılarından, marka sahiplerinden, araştırma şirketlerinden, medya ajanslarından kısacası tüm paydaşlardan dinleme ve öğrenme fırsatı yakalıyor.

Effie Studio’nun YouTube kanalındaki içeriklerde; reklamverenlerin, reklam, medya ajanslarının, araştırma şirketlerinin, PR ajanslarının Effie ödülü kazanmış kampanyaları masaya yatırılıyor. Moderetörlüğünü Yalçın Pembecioğlu’nun üstlendiği içeriklerde kampanyanın süreçleri hakkında detaylı bilgiler ve içgörüler paylaşılıyor.

Effie Studio’nun YouTube kanalında paylaşılan videolarla sektör içi iletişimin güçlendirilmesi amaçlanırken sektörün geleceği olan üniversite öğrencilerine de fayda sağlanması hedefleniyor. Önümüzdeki dönemlerde Effie Studio’da, Effie kazanan işlere ek olarak yeni eğitici içerikler hazırlanması, canlı yayınlar ve etkinlikler gerçekleştirilmesi de planlanıyor.

Görsel: YouTube