Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı
Finlandiya’daki Evler Microsoft’un Veri Merkezlerinden Gelecek Isıyla Isınacak

Finlandiya’daki Evler Microsoft’un Veri Merkezlerinden Gelecek Isıyla Isınacak

Enerji şirketi Fortum ile işbirliği yapan Microsoft, Güney Finlandiya'daki yeni veri merkezlerinde açığa çıkacak ısıyla bölgedeki evleri ve iş yerlerini ısıtacak.

Son yıllarda, kahve atıklarından çöplere pek çok şeyin geri dönüşümle enerjiye çevrilmesi gündemde. Tüm bunlar elbette karbon emisyonlarını düşürerek çevreyi korumak ve temiz hava soluyabilmek açısından önemli gelişmeler. Rusya-Ukrayna savaşıyla birlikte enerji krizi ve yüksek maliyetler de işine içine girdiğinden bu sorun daha da derinleşmiş görünüyor. Finlandiya, Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Almanya, Polonya, İtalya ve Türkiye Rusya’dan gelen doğalgaza en bağımlı ülkeler arasında sayılıyor. Durum böyleyken geleceğe dair öngörülerimize antrenman yaptıracak bir gelişme daha yaşanıyor. Yukarıda bahsettiğim gibi Finlandiya’nın başkenti Helsinki ve onu çevreleyen bir bölge, Microsoft bilgisayarlarıyla ısınmaya hazırlanıyor.

Microsoft, bölgedeki ısınmanın %60’ını karşılayacak

Microsoft, %100 emisyonsuz elektrikle güç sağlayacak yeni veri merkezlerinde, bilgisayar soğutma sisteminden üretilen “atık ısıyı” da işin içine dahil ederek yakındaki evlere ve iş yerlerine ısı sağlayacak. Enerji şirketi Fortum, geri dönüştürülmüş ısı sistemiyle Helsinki’de halihazırda 250.000 kişiye ulaşıyor. Şirket, Microsoft’un çevre dostu ısısının bölgedeki ısınmanın %60’ını karşılayacağını söylüyor. Şirkete göre, veri merkezi bölgesi atık ısı geri dönüşüm projesi “dünya çapında türünün en büyüğü” olacak.

Finlandiya başbakanı Sanna Marin, programa desteğini dile getiren açıklamalar yapmış. “Şehirlerimize ve evlerimize fazla ısı sağlayan bir veri merkezine yatırım yapma kararı bir kazan-kazan durumudur. Enerji sistemimizi daha yeşil hale getirirken Finlandiya’nın dijital büyümesini de hızlandıracak. Ayrıca bu iş birliğinin, iklim tarafsızlığı ve dijital rekabetin çifte dönüşümünü gerçekleştirmenin yollarını arayan diğer ülkeler ve şehirler için bir örnek model olacağını umuyorum.” demiş Marin.

Microsoft, arızalara karşı “bağımsız güç, ağ iletişimi ve soğutmaya ek toleransa” izin verdiği için bu bölgeyi yeni veri merkezlerinin yeri olarak belirlemiş. Microsoft Batı Avrupa Başkanı Cindy Rose’a göre, bu veri merkezleri, Finlandiya’daki evleri ve iş yerlerini ısıtırken şehirlerin emisyon hedeflerine ulaşmasına yardımcı olacak. Finlandiya bu merkezlerle, dijital dönüşümünü de sürdürülebilir şekilde güçlendirecek.

Görsel: Fortum, Microsoft