Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı
Effie Studio’da Ödüllü Kampanyalara Bakış – Koç Holding & Publicis İstanbul

Effie Studio’da Ödüllü Kampanyalara Bakış – Koç Holding & Publicis İstanbul

Effie ödülü kazanan kampanyaların tüm paydaşları ile masaya yatırıldığı Effie Studio video içerik platformunun yedinci programına Sevgim Turan Sencil ve Zeynep Bortaçina Yener konuk oldu.

Pazarlama ve iletişim alanında dünyanın en prestijli reklamcılık yarışmaları arasında gösterilen Effie’nin Türkiye ayağı olan Effie Türkiye Reklam Etkinliği yarışması, 2005 yılından bu yana sektördeki en değerli işleri ödüllendirmesinin yanı sıra reklamcılık sektörünün içinde olan ve bu sektöre ilgi duyan herkes için bir bilgi kaynağı. Sonuç odaklı kampanyaları ödüllendiren Effie, sadece yaratıcılığa değil aynı zamanda bütünsel olarak iletişimin işe yaramış olmasına ve raporlanabilirliğine bakıyor.

Reklamcılar Derneği ve Reklamverenler Derneği tarafından organize edilden Effie Türkiye, bu birikimi pazarlama ve reklam sektörü profesyonelleri için bir eğitim platformu olarak tasarlanan Effie Studio’ya taşıyarak kampanya süreçleri hakkında kısa ve doyurucu sohbetler sunuyor. Marka, ajans, araştırmacı ve PR yetkililerinden oluşan ekiplerin bu videolarda yer almaları bulundukları kurumların başarılarının yanı sıra kişisel başarılarını da paylaşmasına imkan tanıyor.

Koç Holding’in Effie Ödüllü 10 Kasım iletişimine bakış

Effie’de ödül alan işlerin, verinin ve araştırmanın konuşulduğu kanalın yedinci programında Koç Holding Kurumsal Marka Yöneticisi Sevgim Turan Sencil ve Publicis İstanbul Strateji Bölüm Başkanı Zeynep Bortaçina Yener moderetörlüğünü Bigumigu’nun Eş-Kurucusu ve Genel Yayın Yönetmeni Yalçın Pembecioğlu’nun üstlendiği programa konuk oldu.

Koç Holding’in 10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü kapsamında yayınladığı #yolumsensin etiketli kampanyada köyde yaşayan bir çocuğun hikayesi işleniyor. Filmde, öğretmeninin verdiği Atatürk’ü canlandırma görevinin zorluğunu düşünen Hasan ne yapması gerektiği konusunda köyün çobanı İhsan Amca’nın fikrini alıyor. Onun da cesaretlendirmesiyle birlikte okulunun yolunu tutuyor. Kampanyada, gelecek nesillerin önemine ve değerine dikkat çekilirken sıcak ve samimi bir mesaj aktarılıyor.

Cumhuriyet’in değerlerini ve Mustafa Kemal Atatürk’ün ilkelerini her fırsatta kampanyalarıyla hatırlatan Koç Holding, 10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü kapsamında yayınladığı reklam filmleriyle de akılda kalıcı ve fark yaratan işler ortaya koyuyor. Bu özel günü bir yas gününden daha çok Atatürk’ü anlamanın, anlatmanın ve hatırlatmanın bir yolu olarak görüyor. Sevgim Turan Sencil de Koç Holding’in değer temelinde yönetilen bir kurum olduğunu vurgularken ilham verdiklerinin ve değerlere ışık tutma konusunda örnek bir model olduklarının altını çiziyor.

Zeynep Bortaçina Yener ise ajansların özel günler kapsamında hazırlamış olduğu kampanyalara ve bu kampanyaların aslında görünenden nasıl daha zor olduğuna değiniyor. Koç Holding’in 10 Kasım’a özel iletişimlerinin her sene merak edilmesi ve beklenmesi ajansın üzerinde de ayrı bir yük oluşturuyor aslında.

Özünde her sene vermek istenen mesaj aynı olsa dahi bu mesajı farklı hikayeler sunarak izleyiciyi sıkmadan ve merak uyandırarak aktarmak önem taşıyor. Her sene böylesine bir taze bakış açısı bulmak ajansın kendisi için de meydan okuyucu bir deneyim oluyor.

Koç Holding açısından 10 Kasım’a özel hazırlanan iletişimlerin önemi ve bu iletişimlerin hazırlanma ve geliştirme süreci, kampanyanın Effie Türkiye Reklam Etkinliği Ödülleri’ne başvurma hikayesi bahsedilen diğer konular arasında yerini alıyor. Effie Studio YouTube kanalına bu bağlantıdan, Sevgim Turan Sencil ve Zeynep Bortaçina Yener’in konuk olduğu programın tamamına ise yukarıdan ulaşabilirsiniz.

Ödüllü kampanyaların yaratıcıları, markaları, katkıda bulunanlarıyla sohbetler

Effie Studio YouTube kanalında pazarlama ve reklam sektöründe çalışmak, iletişimci, araştırmacı olmak isteyen herkes ödüllü kampanyaları yaratıcılarından, marka sahiplerinden, araştırma şirketlerinden, medya ajanslarından kısacası tüm paydaşlardan dinleme ve öğrenme fırsatı yakalıyor.

Effie Studio’nun YouTube kanalındaki içeriklerde; reklamverenlerin, reklam, medya ajanslarının, araştırma şirketlerinin, PR ajanslarının Effie ödülü kazanmış kampanyaları masaya yatırılıyor. Moderetörlüğünü Yalçın Pembecioğlu’nun üstlendiği içeriklerde kampanyanın süreçleri hakkında detaylı bilgiler ve içgörüler paylaşılıyor.

Effie Studio’nun YouTube kanalında paylaşılan videolarla sektör içi iletişimin güçlendirilmesi amaçlanırken sektörün geleceği olan üniversite öğrencilerine de fayda sağlanması hedefleniyor. Önümüzdeki dönemlerde Effie Studio’da, Effie kazanan işlere ek olarak yeni eğitici içerikler hazırlanması, canlı yayınlar ve etkinlikler gerçekleştirilmesi de planlanıyor.

Görsel: YouTube