Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı
Effie Studio’da Ödüllü Kampanyalara Bakış – Akbank & TBWA\Istanbul

Effie Studio’da Ödüllü Kampanyalara Bakış – Akbank & TBWA\Istanbul

Effie ödülü kazanan kampanyaların tüm paydaşları ile masaya yatırıldığı Effie Studio video içerik platformunun on ikinci programına Özge Baran Metin ve Toygun Yılmazer konuk oldu.

Pazarlama ve iletişim alanında dünyanın en prestijli reklamcılık yarışmaları arasında gösterilen Effie’nin Türkiye ayağı olan Effie Türkiye Reklam Etkinliği yarışması, 2005 yılından bu yana sektördeki en değerli işleri ödüllendirmesinin yanı sıra reklamcılık sektörünün içinde olan ve bu sektöre ilgi duyan herkes için bir bilgi kaynağı. Sonuç odaklı kampanyaları ödüllendiren Effie, sadece yaratıcılığa değil aynı zamanda bütünsel olarak iletişimin işe yaramış olmasına ve raporlanabilirliğine bakıyor.

Reklamcılar Derneği ve Reklamverenler Derneği tarafından organize edilden Effie Türkiye, bu birikimi pazarlama ve reklam sektörü profesyonelleri için bir eğitim platformu olarak tasarlanan Effie Studio’ya taşıyarak kampanya süreçleri hakkında kısa ve doyurucu sohbetler sunuyor. Marka, ajans, araştırmacı ve PR yetkililerinden oluşan ekiplerin bu videolarda yer almaları bulundukları kurumların başarılarının yanı sıra kişisel başarılarını da paylaşmasına imkan tanıyor.

Tüketicilerin ihtiyaçlarına cevap veren Axess’e Effie ödülü getiren kampanya

Effie’de ödül alan işlerin, verinin ve araştırmanın konuşulduğu kanalın on ikinci programında, Akbank Pazarlama İletişimi Müdürü Özge Baran Metin ve TBWA\Istanbul CSO’su Toygun Yılmazer moderetörlüğünü Bigumigu’nun Eş-Kurucusu ve Genel Yayın Yönetmeni Yalçın Pembecioğlu’nun üstlendiği programa konuk oldu.

Konu kredi kartı olunca avantajlar sunmak her zaman müşterinin ilgisini çekiyor. Axess de kaybolmayan chip-paralar ile müşterilerine uzun vadede kazandırmanın yanı sıra biriktirme ayrıcalığı sunuyor.

Özge Baran Metin, Akbank’ın “Axess Kazandırır” kazandırır kampanyasıyla birlikte kalıcı bir fayda sunmayı hedeflediğini söylüyor. Banka, ezberleri ve kalıpları bozan bir yol izleyerek soruna çözüm olan ve yeni kullanım alanları yaratan çözümlerini sunuyor. Bu kampanyalarda Axess’in sarı beyaz dünyası ve bandosu da yenilenmiş haliyle karşımıza çıkıyor.

Tercih sebebi ya da cüzdanda ilk akla gelen kredi kartı olma hedefiyle çıkılan bu yolda chip-paraların kaybolmama özelliği vurgulanarak kısıtlı bir süre içinde harcanması gereken bu avantajlar geniş bir döneme yayılıyor. Bu sayede müşteri ve marka arasındaki bağ da kuvvetlendiriliyor. Chip-paraların yanı sıra müşterilerin harcama alışkanlıklarınıza göre kendi kampanyasını yaratabilmesi ve bu harcamalarla chip-para kazanma şansının olması da kampanyada vurgulanan bir başka nokta oluyor.

Özge Baran Metin, bu kampanya özelinde en önemli metriğin kartlarının aktif olarak kullanılması ya da iptal edilen kartlardaki sayıların azalması olduğunu söylüyor. “Axess Kazandırır”, bilinirlik hedeflerinin tutturulmasının yanı sıra tüketici ihtiyaçlarına uygunluk kriterlerini sağlayarak bütünsel bir iletişimin tüm özelliklerini barındırıyor. Tüketicinin gerçekten ihtiyaç olduğu alanlarda yapılan yeniliklerin ve girişimlerin ne kadar başarılı olabileceğini gösteriyor. Tüm bu metriklerle birlikte kampanyanın Effie’den altın ödülle dönmesi başarıyı taçlandırıyor.

Ödüllü kampanyaların yaratıcıları, markaları, katkıda bulunanlarıyla sohbetler

Effie Studio YouTube kanalında pazarlama ve reklam sektöründe çalışmak, iletişimci, araştırmacı olmak isteyen herkes ödüllü kampanyaları yaratıcılarından, marka sahiplerinden, araştırma şirketlerinden, medya ajanslarından kısacası tüm paydaşlardan dinleme ve öğrenme fırsatı yakalıyor.

Effie Studio’nun YouTube kanalındaki içeriklerde; reklamverenlerin, reklam, medya ajanslarının, araştırma şirketlerinin, PR ajanslarının Effie ödülü kazanmış kampanyaları masaya yatırılıyor. Moderetörlüğünü Yalçın Pembecioğlu’nun üstlendiği içeriklerde kampanyanın süreçleri hakkında detaylı bilgiler ve içgörüler paylaşılıyor.

Effie Studio’nun YouTube kanalında paylaşılan videolarla sektör içi iletişimin güçlendirilmesi amaçlanırken sektörün geleceği olan üniversite öğrencilerine de fayda sağlanması hedefleniyor. Önümüzdeki dönemlerde Effie Studio’da, Effie kazanan işlere ek olarak yeni eğitici içerikler hazırlanması, canlı yayınlar ve etkinlikler gerçekleştirilmesi de planlanıyor.

Görsel: YouTube