Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı
Effie Studio’da Ödüllü Kampanyalara Bakış – Akbank & TBWA\Istanbul

Effie Studio’da Ödüllü Kampanyalara Bakış – Akbank & TBWA\Istanbul

Effie ödülü kazanan kampanyaların tüm paydaşları ile masaya yatırıldığı Effie Studio video içerik platformunun on üçüncü programına Özge Baran Metin ve Toygun Yılmazer konuk oldu.

Pazarlama ve iletişim alanında dünyanın en prestijli reklamcılık yarışmaları arasında gösterilen Effie’nin Türkiye ayağı olan Effie Türkiye Reklam Etkinliği yarışması, 2005 yılından bu yana sektördeki en değerli işleri ödüllendirmesinin yanı sıra reklamcılık sektörünün içinde olan ve bu sektöre ilgi duyan herkes için bir bilgi kaynağı. Sonuç odaklı kampanyaları ödüllendiren Effie, sadece yaratıcılığa değil aynı zamanda bütünsel olarak iletişimin işe yaramış olmasına ve raporlanabilirliğine bakıyor.

Reklamcılar Derneği ve Reklamverenler Derneği tarafından organize edilden Effie Türkiye, bu birikimi pazarlama ve reklam sektörü profesyonelleri için bir eğitim platformu olarak tasarlanan Effie Studio’ya taşıyarak kampanya süreçleri hakkında kısa ve doyurucu sohbetler sunuyor. Marka, ajans, araştırmacı ve PR yetkililerinden oluşan ekiplerin bu videolarda yer almaları bulundukları kurumların başarılarının yanı sıra kişisel başarılarını da paylaşmasına imkan tanıyor.

Akbank’ın yenilenen mobil uygulaması ve başarısı

Effie’de ödül alan işlerin, verinin ve araştırmanın konuşulduğu kanalın on üçüncü programında, Akbank Pazarlama İletişimi Müdürü Özge Baran Metin ve TBWA\Istanbul CSO’su Toygun Yılmazer moderetörlüğünü Bigumigu’nun Eş-Kurucusu ve Genel Yayın Yönetmeni Yalçın Pembecioğlu’nun üstlendiği programa konuk oldu.

Özge Baran Metin, Akbank’ın yaklaşık 6 yıl kadar önce bir dijital dönüşüm sürecine girdiği ve bu süreçte marka stratejisi üzerinden tüm süreçleri adım adım planlanarak ilerleme kaydedildiğini söylüyor. Veriyi ve teknolojiyi işin içine koyarak en verimli şekilde hizmet vermeyi hedefleyen Akbank, bu yenilenme sürecinde aslında tamamen yeni bir yüze kavuşuyor. Bu süreçle birlikte yenilenen mobil uygulama da “Yenilenen Akbank Mobil” kampanyası ile duyuruluyor.

Uygulamada bir yeniliğin yapılıyor olması arayüzünün ve tasarımının baştan aşağıya yenilenmesi kullanıcı için heyecan verici bir durumken konu finans olunca uygulamayı çevremizdeki insanlara göstermekte çekinebiliyoruz. Bu içgörüden yola çıktıklarını söyleyen Toygun Yılmazer, bir müzik ya da sosyal medya uygulamasından farklı olarak finans uygulamalarının daha kişiye ait ve paylaşımdan uzak olduğunun altını çiziyor. Uygulamanın yenilenmesi ve bu yenlikle birlikte gelen merak duygusunu da reklam filmi çok güzel bir şekilde anlatıyor. Merak edenler için ise uygulamayı kendilerinin indirip incelenmesi öneriliyor.

Deneyim tasarımı, bir uygulamada kullanıcı için en önemli nokta. Akbank, fayda odaklı bir dönüşüm içine girerken kullanıcının alışkanlıklarını da değiştirmiş oluyor ki bu sadece uygulama için değil işletim sistemlerine gelen güncellemelerde bile kullanıcıyı kimi zaman zorlayan bir durum. Akbank’ın yeni mobil uygulaması da alışkanlıklarını değiştirmek istemeyen kullanıcılardan yorumlar alsa da kısa süre içinde uygulamanın akıcı tasarımı nedeniyle bu süreç de pürüzsüz bir şekilde atlatılıyor.

“Yenilenen Akbank Mobil” kampanyası lansmanından sonra da çeşitli içerikler ve uygulamanın temel özelliğini anlatan iletişimlerle devam etti. Müşterilerinin beklentileri üzerinden yapılan çıkarımlar doğrultusunda hazırlanan filmlerde, yapay zeka altyapısı ile hazırlanan ve finansal konuda müşterilere yardımcı olacak kişiselleştirilmiş içgörüler ve akıllı ipuçları tanıtılıyor.

Bu kampanya için en önemli başarı kıstası hiç kuşkusuz uygulamanın ne kadar indirilip kullanıldığı. Yeni gelen müşteriler, halihazırda Akbanklı olup uygulamaya deneyimlememiş ya da bir süre kullandıktan sonra vazgeçmiş kişileri takip etmek önem taşıyor. Özge Baran Metin, buradaki sonuçların tahmin ettiklerinin de ötesinde olduğunu söyleyerek iletişimin ne kadar güçlü bir sonuca ulaştığının altını çiziyor. Tüm bunların sonucunda da “Yenilenen Akbank Mobil” kampanyası Effie’nin “Banka ve Finans Kuruluşları” kategorisinde altın ödülün sahibi oluyor.

Ödüllü kampanyaların yaratıcıları, markaları, katkıda bulunanlarıyla sohbetler

Effie Studio YouTube kanalında pazarlama ve reklam sektöründe çalışmak, iletişimci, araştırmacı olmak isteyen herkes ödüllü kampanyaları yaratıcılarından, marka sahiplerinden, araştırma şirketlerinden, medya ajanslarından kısacası tüm paydaşlardan dinleme ve öğrenme fırsatı yakalıyor.

Effie Studio’nun YouTube kanalındaki içeriklerde; reklamverenlerin, reklam, medya ajanslarının, araştırma şirketlerinin, PR ajanslarının Effie ödülü kazanmış kampanyaları masaya yatırılıyor. Moderetörlüğünü Yalçın Pembecioğlu’nun üstlendiği içeriklerde kampanyanın süreçleri hakkında detaylı bilgiler ve içgörüler paylaşılıyor.

Effie Studio’nun YouTube kanalında paylaşılan videolarla sektör içi iletişimin güçlendirilmesi amaçlanırken sektörün geleceği olan üniversite öğrencilerine de fayda sağlanması hedefleniyor. Önümüzdeki dönemlerde Effie Studio’da, Effie kazanan işlere ek olarak yeni eğitici içerikler hazırlanması, canlı yayınlar ve etkinlikler gerçekleştirilmesi de planlanıyor.

Görsel: YouTube