Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı
Effie Studio’da Ödüllü Kampanyalara Bakış – Lipton & Medina Turgul DDB

Effie Studio’da Ödüllü Kampanyalara Bakış – Lipton & Medina Turgul DDB

Effie ödülü kazanan kampanyaların tüm paydaşları ile masaya yatırıldığı Effie Studio video içerik platformunun on birinci programına Benan Özer, Berkant Avcı ve Ertuğ Tuğalan konuk oldu.

Pazarlama ve iletişim alanında dünyanın en prestijli reklamcılık yarışmaları arasında gösterilen Effie’nin Türkiye ayağı olan Effie Türkiye Reklam Etkinliği yarışması, 2005 yılından bu yana sektördeki en değerli işleri ödüllendirmesinin yanı sıra reklamcılık sektörünün içinde olan ve bu sektöre ilgi duyan herkes için bir bilgi kaynağı. Sonuç odaklı kampanyaları ödüllendiren Effie, sadece yaratıcılığa değil aynı zamanda bütünsel olarak iletişimin işe yaramış olmasına ve raporlanabilirliğine bakıyor.

Reklamcılar Derneği ve Reklamverenler Derneği tarafından organize edilden Effie Türkiye, bu birikimi pazarlama ve reklam sektörü profesyonelleri için bir eğitim platformu olarak tasarlanan Effie Studio’ya taşıyarak kampanya süreçleri hakkında kısa ve doyurucu sohbetler sunuyor. Marka, ajans, araştırmacı ve PR yetkililerinden oluşan ekiplerin bu videolarda yer almaları bulundukları kurumların başarılarının yanı sıra kişisel başarılarını da paylaşmasına imkan tanıyor.

Çaylar hazırsa konuşalım artık

Effie’de ödül alan işlerin, verinin ve araştırmanın konuşulduğu kanalın on birinci programında, Unilever Pazarlama Direktörü Benan Özer, Medina Turgul DDB’den Yönetici Strateji Direktörü Berkant Avcı ve Yönetici Yaratıcı Yönetmen Ertuğ Tuğalan moderetörlüğünü Bigumigu’nun Eş-Kurucusu ve Genel Yayın Yönetmeni Yalçın Pembecioğlu’nun üstlendiği programa konuk oldu.

“Konuşalım Artık” hikayesi 3 yıllık bir sürece yayılan kampanya. Amaç odaklı marka iletişimi olarak başlayan ve iletişim anlamında markanın bir platformu olarak konumlanan bu fikrin arkasında demli bir çay eşliğinde yapılan sohbetler var.

Lipton’un sunduğu çayın zahmetsiz, pratik ve modern olmasının duygusal karşılığı bu süregelen kampanya üzerinden anlatılması hedefleniyor. Tüketicinin duygu durumunu yakalamak burada kilit rol oynayan faktör. Rekabetin olduğu bu pazarda Lipton yenilikçi bir rol üstleniyor ve ürüne değer katmak için çıkılan bu yolda fark yaratan bir projeye imza atıyor.

Teknolojik gelişmeler, şehir hayatının getirdiği koşuşturmacalar içerisinde insanların birbirlerine ayırdığı vakit, sohbetler ve günlük kısa muhabbetler azalırken marka bu noktada aktivist bir rol üstlenerek herkesi aynı masa etrafında demli bir çay eşliğinde sohbet etmeye davet ediyor.

Bu kadar başarılı bir kampanyanın uzun soluklu maratonda sürdürülebilir bir şekilde başarı sağlaması da önemli. Benan Özer “Konuşalım Artık” söyleminin bir kampanya fikrinden çok bir platform olarak konumlanmasının başarıyı getirdiğini söylüyor. Ürün ve iletişim anlamında markaya yaptığı katkıyı vurguluyor.

Sürdürülebilir Başarı kategorisinde Altın ödül alan kampanya istatistikleriyle bu alandaki başarısını da kanıtlıyor. Benan Özer verilere değinirken Lipton poşet çay pazarındaki etkisini katlayarak artırdığını söylüyor. Tabii ki sürdürülebilir devamlılığın getirdiği sonuçlar sosyal medyadaki geri dönüşerle de desteleniyor.

Ödüllü kampanyaların yaratıcıları, markaları, katkıda bulunanlarıyla sohbetler

Effie Studio YouTube kanalında pazarlama ve reklam sektöründe çalışmak, iletişimci, araştırmacı olmak isteyen herkes ödüllü kampanyaları yaratıcılarından, marka sahiplerinden, araştırma şirketlerinden, medya ajanslarından kısacası tüm paydaşlardan dinleme ve öğrenme fırsatı yakalıyor.

Effie Studio’nun YouTube kanalındaki içeriklerde; reklamverenlerin, reklam, medya ajanslarının, araştırma şirketlerinin, PR ajanslarının Effie ödülü kazanmış kampanyaları masaya yatırılıyor. Moderetörlüğünü Yalçın Pembecioğlu’nun üstlendiği içeriklerde kampanyanın süreçleri hakkında detaylı bilgiler ve içgörüler paylaşılıyor.

Effie Studio’nun YouTube kanalında paylaşılan videolarla sektör içi iletişimin güçlendirilmesi amaçlanırken sektörün geleceği olan üniversite öğrencilerine de fayda sağlanması hedefleniyor. Önümüzdeki dönemlerde Effie Studio’da, Effie kazanan işlere ek olarak yeni eğitici içerikler hazırlanması, canlı yayınlar ve etkinlikler gerçekleştirilmesi de planlanıyor.

Görsel: YouTube