Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı

Dove’un TikTok Filtresi Bold Glamour’a Meydan Okuyan Kampanyası

Dove’un TikTok Filtresi Bold Glamour’a Meydan Okuyan Kampanyası

Toksik güzellik standartlarına dikkat çekmek isteyen Dove, yeni kampanyasıyla kadınları TikTok'un kusursuzluk filtresi Bold Glamour'a meydan okumaya davet ediyor.

Alışıldık modellerden oluşmayan kampanya castı, ürettiği selülitli, çatlaklı ve kırışık sabunları, daha gerçekçi kadın karakterler için Epic Games ile kurduğu ortaklığı ve Kanadalı ödüllü haber spikeri Lisa LaFlamme’ye gösterdiği sıra dışı destek çağrısıyla Dove, uzun süredir toplumdaki yerleşik güzellik kalıplarına karşı bir duruş sergiliyor.

Ogilvy UK imzalı yeni kampanyasında da bu tavrını sürdüren kişisel bakım markası, bu kez son dönemde hayli tartışma yaratan TikTok filtresi Bold Glamour’a meydan okuyor. Dove, Turn Your Back (Sırtını Dön!) adlı kampanyasıyla toksik güzellik standartlarına ve Bold Glamour filtresi özelinde filtre kullanımına karşı kadınları tavır almaya davet ederek filtrelere sırtlarını döndükleri videolar paylaşmalarını istedi. Markanın kampanya ortağı Ogilvy UK de, geçtiğimiz Nisan ayında, görünüşlerini rötuşlayan veya başka bir şekilde dijital olarak değiştiren içerik oluşturucularla çalışmayı bırakacağını açıklamıştı.

Kusursuzluk filtresi olarak Bold Glamour

Hiper-gerçekçi bir görünüm sunan TikTok’un yapay zekâ destekli Bold Glamour filtresi, bu özelliğinden dolayı ‘kusursuzluk filtresi’ olarak anılıyor. Kullanıcı yüzünü hareket ettirdiğinde bile bozulmayan filtre, kullanıcının yüzünü gerçek olmayan ancak son derece gerçekçi bir görünüme sahip olacak şekilde değiştiriyor.

Bold Glamour ile estetik ameliyatı geçirmiş gibi ya da tamamen makyajlı bambaşka bir görünüm elde edebiliyorsunuz. Filtre, Şubat ayında piyasaya çıkışından bu yana TikTok üzerinde 400 milyonun üzerinde görüntüleme aldı. Bold Glamour filtresinin oluşturduğu görünüm farkını aşağıdaki paylaşımda inceleyebilirsiniz.

@emilyciambella This is getting alittle ridiculous 🫠🫠🫠 #boldglam #filter #makeup #nofilter #wtf #fypシ #stop #beautiful #gonatural ♬ original sound – Emily Ciambella

Sosyal medya filtrelerinin genç kızların öz güveni üzerindeki zararlı etkileri hakkında Edelman Data & Intelligence tarafından 2020 yılında gerçekleştirilen bir araştırmanın sonuçlarından yola çıkan Dove, “Hiçbir filtre nasıl görüneceğinize karar vermemeli” sloganıyla Turn Your Back kampanyasını 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde başlattı.

Filtre ve öz güvenin ters korelasyonu

Araştırma sonuçlarına göre genç kızların yüzde 77’si sosyal medyada herhangi bir görsel paylaşmadan önce mutlaka filtre kullanıyor. Dove Self-Esteem Project tarafından ABD’de yürütülen bir başka araştırmaya göre ise genç kızların yüzde 38’i sosyal medyada influencerlar tarafından yansıtılan güzellik standartlarını karşılayamadıklarını; yüzde 80’i de hali hazırda bir filtre veya rötuş uygulaması kullandıklarını belirtiyor.

Sosyal medya filtrelerinin kadınların öz güvenlerini zedelediğine dikkat çeken Dove, kadınlara Bold Glamour filtresi hakkında kişisel olarak nasıl hissettiklerini sordu ve onları sırtlarını döndükleri videolarda hislerini anlatmaya çağırdı. Kampanya kapsamında Dove, bazı TikTok fenomenleri ile de iş birliği yaptı. #Turnyourback hashtagi ile TikTok’ta toplamda 30,4 milyon görüntülemeye ulaşan markanın çağrısı, şimdilik karşılık bulmuş gibi görünüyor.

@dove No filter should tell you how to look. 80% of girls are already using filters by the age of 13. It’s no wonder their perception of beauty and their self-esteem are distorted. Help reverse the damage. #TurnYourBack on the Bold Glamour filter and digital distortion. Real beauty is bold. #RealBeautyIsBold #Dove #LetsChangeBeauty #NoDigitalDistortion #BeautyCommunity #SelfEsteem ♬ original sound – dove


Görseller: Twitter, Instagram, TikTok