Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı
Bugüne hazır mısın? #2: Geleceğin Dünyasını İnşa Eden İyi Şirketler

Bugüne hazır mısın? #2: Geleceğin Dünyasını İnşa Eden İyi Şirketler

Akbank'ın "Bugüne hazır mısın?" isimli podcast serisinde iş hayatında sık sık duymaya başladığımız yeni kavramların ve konseptlerin nasıl uygulandığını inceliyor ve konunun detaylarını bir Akbank’lı ile konuşuyoruz.

Akbank’ın Bugüne hazır mısın? isimli podcast serisinde iş hayatına yön veren en taze fikir ve kavramları ele alıyoruz. Yalçın Pembecioğlu bu taze fikir ve kavramları öncesinde açıklıyor ve anlattığı bu fikir ya da kavram, iş hayatında bugün nasıl uygulanıyor öğrenmek için sohbeti bir Akbank’lıyla sürdürüyor. Bu sayede dinleyiciler konunun detaylarını ve iş hayatındaki uygulanma şeklini uzmanından dinleme fırsatı yakalıyor.

Özellikle beyaz yakalı çalışanlar olmak üzere iş dünyasındaki son trendleri öğrenme konusunda hevesli her alandan insanın ilgisini çeken konuların yer aldığı seride, sık sık duymaya başladığımız kavramlar hayattan örneklerle açıklanıyor. “Bugüne hazır mısın?” serisi ile birlikte dinleyicilerin öncelikle bilgi alması ve ardından bu öğrendikleri bilgileri kendi iş yaşamlarında kullanması için ilham verecek fikirler vermesi hedefleniyor.

Ebru Güvenir, sürdürülebilirliğin şirketler için neden önem taşıdığını anlatıyor

Bu kapsamda gerçekleştirilen ikinci yayında şirketler için sürdürülebilirlik stratejisi ve bu stratejinin şirketlere sağladığı kazanımlar konuşuldu. Akbank Yatırımcı İlişkileri ve Sürdürülebilirlik Bölüm Başkanı Ebru Güvenir‘in konuk olduğu ikinci programda sürdürülebilirlik konusu ve Akbank’ın bu konuya yaklaşımı ele alındı.

Şirketler sürdürülebilir olmaya çalışırken nasıl kâr etmeye devam edebilir, kurumlar bu konuda hangi adımları atabilir, sürdürülebilirlik konusunda bankacılık sektöründe hangi konumda, kısa vadeli ya da uzun vadeli girişimler neler olmalıdır gibi konular podcast’in konu başlıkları arasındaydı. Bir şirketin sosyal ve çevresel açıdan gezegene zarar vermediğini, başka bir deyişle “iyi şirket” olduğunu gösteren B Corp sertifikası da podcast’in girişinde değinilen konulan arasında yerini aldı.

Sürdürülebilirlik ve toplumsal faydayı gözetmek, artık sadece STK’ların ya da bireylerin değil şirketlerin de gündeminde olan bir konu. İçinde bulunduğumuz çağda şirketler için kâr sağlamanın yanı sıra sosyal fayda yaratmak ve bunun ölçülmesini sağlamak da önemli bir kriter haline geliyor. Tabii bu konuda sadece şirketlerin üst yönetimlerinin kararı değil tüketicilerin de almış olduğu tavır önem taşıyor.

Ebru Güvenir de Akbank’ın gelecek nesillere daha yaşanabilir bir dünya bırakmak için bankanın çevre konusunda ne gibi girişimlerde bulunduğundan, uzun vadeli stratejilerinden, sürdürülebilirlik ilkelerinden bahsediyor. Sürdürülebilir ekonomiye geçişte bankanın sağlayacağı somut hedeflere değiniyor. İklim değişikliği, çevre kirliliği, karbon sıfırılama, fırsat eşitliği gibi konulardaki farkındalığın önemi değilen diğer başlıklar arasında bulunuyor.

“Bugüne hazır mısın?” serimizdeki tüm bölümlere SpotifyApple Podcasts ve Google Podcasts üzerinden ulaşabilirsiniz.

Görsel: Akbank