Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı

Meme Kanserine Dikkat Çeken İkonik Yapılar

Meme Kanserine Dikkat Çeken İkonik Yapılar

Pink Ribbon, meme kanserine ve breastcare adlı erken teşhis uygulamasına dikkat çekmek için mimariden ilham alan bir kampanya hazırladı.

Meme kanseri gibi hem kadınları hem de erkekleri etkileyen hayati bir konuyu, hala rahat konuşamadığımız ilkel bir dönemde yaşıyoruz. Meme imgesi sosyal medyada sansüre takılıyor, “meme” sözcüğü ayıp sayılıyor ve bunun yerine Türkçeyi yanlış kullanmayı göze alarak “göğüs” diyor insanlar. Elbette sınırlamalar yaratıcılığı tetikler. Bu tabuların şimdiye kadar oldukça yaratıcı kampanyaların doğmasını sağladına defalarca şahit olduk. MACMA’nın erkek memeleriyle sosyal medya sansürünü deldiği efsane kampanyası en unutulmaz örneklerdendi. Meme ucu yerine şarkı söyleyen ağızlar yerleştirdiği bir başka kampanyası da en eğlenceli örneklerden biri olarak akıllara kazındı. Şimdi de Pink Ribbon’un “Breast cancer affects all of us” (meme kanseri hepimizi etkiliyor) başlıklı kampanyası var sırada.

Dünyanın dört bir yanından ikonik yapılar meme kanserine işaret ediyor

Meme kanseriyle mücadelenin küresel simgesi olan pembe kurdele projesini başlatan uluslararası kuruluş Pink Ribbon, bu kampanyada dünyanın dört bir yanından ikonik yapıları yan çevirerek onları meme gibi görmemizi sağlıyor. Böylece bu hastalığın sınırları, ırkları ve cinsiyet farkını umursamadan tüm dünyayı etkileyen bir konu olduğuna dikkat çekiyor. Kampanya Almanya’daki Pink Ribbon tarafından hazırlanmış.

breastcare

Eyfel Kulesi, Büyük Piramit, Chichén Itzá gibi önemli yapılara yer verilmiş. Kampanya reklam ajansı Wefra Life tarafından yaratılmış. Temel hedef ise insanları erken teşhis ve önleme amaçlı çok dilli bir mobil uygulama olan breastcare’e yönlendirmek. Posterler de bu nedenle çok dilli. Uygulama hem App Store’da hem de Google Play’de mevcut.

Künye:

Reklam veren: Pink Ribbon
Ajans: Wefra Life
Yaratıcı Yönetmen: Patrick Ackmann
Sr. Art Director: Sebastian Schmidt
Post Prodüksiyon: Meike Wittenstein / Mo Postproduction
Copywriter: Sebastian Schmidt

Görsel: breastcare.app