Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı
Boston Dynamics Robotları Açık Havada Koşmayı Öğreniyor

Boston Dynamics Robotları Açık Havada Koşmayı Öğreniyor

Boston Dynamics yeni yayınladığı iki videosuyla Atlas ve SpotMini robotlarının gelişiminin hangi aşamada olduğunu bizlere gösteriyor.

Boston Dynamics SoftBank’e satıldığından beri iletişim stratejisi değişti. Artık uzun videolar yerine daha kısa ve eğlenceli videolar yayınlıyorlar. Bu eğlenceli videolarda zaman içerisinde Atlas’ın ters takla atmasını, SpotMini’nin kameraya bakmasını ve kapı açmasını görmüştük. Atlas’ın itilip kakılmalarına aldığı tepkilerden sonra videoların hala pozitif ve olumsuzluktan uzak bir şekilde kurgulandığı da bir gerçek. Şirket artık robotlara iyi davrandığını yeni stratejisiyle bizlere iyice unutturdu. Boston Dynamics şimdi de yeni yayınladığı iki videosuyla Atlas ve SpotMini robotlarının gelişiminin hangi aşamada olduğunu bizlere yine gösteriyor.

Koş Atlas Koş!

Aslında yayınlanan videolar bizlere über yenilikler göstermiyor ama dediğimiz gibi “Atlas ve SpotMini ne yapıyor acaba şu anda” diye düşünenlere “bunu yapıyor” diye bir fikir veriyor. Videolardan biri Atlas hakkında. Atlas’ı 33 saniyelik videoda doğada koşarken görüyoruz. Çimlerde koşuyor ve daha fazla koşuyor. Video sanki Michel Gondry yönetmiş gibi bir tekrara sahip. Son 10 saniyesindeyse Atlas önüne çıkan bir kütüğün üstünden hop diye zıplayıveriyor. Atlas’ın kütüğün üstünden zıplaması tabii ki biz izleyenleri şaşırtmadı çünkü geçen seneki ters taklalarında hepimiz zaten bir şaşırmıştık. Kimimiz heyecanlanmıştı, kimimiz korkmuştu hatta.

Bir diğer videoysa 3 dakikadan biraz daha uzun ve SpotMini hakkında. SpotMini ofisin içerisinde dolanıyor, rahatça geziyor. Sorun yaşamadan merdivenlerden yukarı ve aşağı tırmanıyor. Boston Dynamics, bir operatörün başlangıçta robotu aldığı rota boyunca yönlendirmek zorunda kaldığını, böylece SpotMini’nin alanı haritalayabileceğini belirtiyor. Ancak bu videoda SpotMini engellerden kaçınmak için kameraları kullanıyor ve otonom olarak çalışmak için de bu bilgiden yararlanıyor.

Bu videolar dediğim gibi izlediğimizde bize yeni dünyalara kapılar açmıyor ama yine de Boston Dynamics’in aslında ne kadar hızlı bir şekilde robotları geliştirdiğini de gösteriyor. Ben robotların ve teknolojinin canlı evrimi için olumlu bir katalizör olacağını düşünüyorum. Evet robotlar tehlikeli bir silah da olabilir ama zaten hepimiz bir diğerimiz için tehlikeli bir silah konumunda değil miyiz?

Görsel: YouTube