Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı
Boston Dynamics’in Atlas Robotu Yeni Hareketleri ile Karşımızda

Boston Dynamics’in Atlas Robotu Yeni Hareketleri ile Karşımızda

Boston Dynamics'in atlayan, zıplayan ve rahatlıkla dengede duran robotu Atlas yeni jimnastik hareketleri yaptığı videosu ile geri döndü.

Boston Dynamics’in Atlas isimli robotunu artık bilmeyen yok. İnsan hareketlerini tümüyle taklit edebilen robotlar üzerine çalışmalar yürüten şirket, Atlas ve diğer robotları geliştirmeye devam ediyor. Robotlarının neler yapabildiğini kısa videolar ile gösteren Boston Dynamics robotları ile bir anda gündeme oturabiliyor. Atlas’ın değişim süreci de şirketin resmi YouTube sayfasından paylaşılıyor.

2016 yılında, şirketin Atlas’ı deney amaçlı sopalarla ittiği videosundan sonra konuşulmaya başlanan robot, yıllar içerisinde gelişimini sürdürmeye devam ediyor. Atlas 2017 yılında ters taklalı, zıplamalı bir videosu ile herkese itilip kakılamayacak biri olduğunu gösterdikten sonra dönüşümüne devam etmişti. 2018 yılına geldiğimizde ise Atlas artık bir parkur koşucusuydu. Dengesini kaybetmeden düzgün bir şekilde sıçrayıp parkur tamamlayabiliyordu. Bunu yaparken de görsel işaretlere dikkat ediyor parkurda bulunan engeller için fiziksel ve dijital hesaplamaları anlık yapıyordu.

Atlas kendi etrafında 360 derece dönüp kusursuzca durabiliyor

Kendini geliştiren Atlas, yeni jimnastik hareketleri yapmaya başlamış. Boston Dynamics’in dün yayınladığı video ile Atlas’ın ellerinin üstünde durabildiği, estetik bir sıçrayışla takla atabildiği ve havada 360 derece dönebildiği görülüyor. Şirketin yaptığı açıklamada robotun yaptığı hareketlerin model predictive controller (tahmini kontrol modeli) mekanizması ile gerçekleştiği söyleniyor.

Attığı taklaların hiçbirinde denge kaybı yaşamayan Atlas, taklalar sırasında oluşan ivmeyi de bir sonraki harekete kusurca aktarıyor. Her hareketi mükemmel bir denge ile gerçekleştiren robot parkurun herhangi bir kısmında sendelemiyor. Atlas kendi etrafında 360 derece dönüp şovunu bitiriyor.

Her 5 denemesinin 4’ü başarılı sonuçlanıyor

Atlas’ın bu parkuru videoda tamamlamış olması onun her seferinde başarılı olduğu anlamına gelmiyor. Şirket video ile birlikte yaptığı açıklamada robotun yaklaşık yüzde 80’lik bir başarı oranına sahip olduğunu söylüyor. İnsanların bu parkurdaki başarı oranı düşünüldüğü zaman Atlas’ın oldukça başarılı bir yüzde ile parkuru tamamlayabildiğini söyleyebiliriz.

Görsel: Youtube