Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı

Atlas Robot Atlayıp Zıplayıp Parkur Koşusu Yapıyor

Atlas Robot Atlayıp Zıplayıp Parkur Koşusu Yapıyor

Boston Dynamics'in robotu Atlas artık engellerin üzerinden atlayıp farklı yükseklikleri ceylan gibi zıplayarak geçebiliyor.

1992’de kurulan Boston Dynamics, fiziksel olarak üst düzey robotlar gelişme üzerine çalışıyor. Çita, köpek gibi hayvanların fiziksel özelliklerinden yola çıkarak robotlar üzerinde geliştirmeler yapıyorlar. Hızlı koşmak ve dengede durmak gibi temel fiziksel hareketleri yüksek kapasitede gerçekleştirmesi için çalışıyorlar. 1,2 metre zıplayabilen Handle ve kapı açabilen Spot Mini yakın geçmişten dikkat çeken modellerdi. Ancak bir robot var ki, hepimizin aklının bir ucunda yer etmiş bir isim: Atlas. 2 sene önce denge kurma, iki ayak üzerinde durma, düştüğü yerden kalkabilme gibi özelliklerini göstermek için insan tarafından örselenmesiyle tanıdı pek çoğumuz Atlas’ı.

Dünyanın her noktasında robotlara ağır işçilik yaptırılırken, düşürüp kırarken veya canımız ne isterse onun yaptırırken duygusal olarak herhangi bir şey hissetmeyen insanlık, Atlas’ın zorbalığa uğramasına çok tepki göstermişti. Hatta neden Atlas ile empati kurduğumuzu incelediğimiz bir yazı da yazmıştım. O günlerden sonra yayınlanan yeni videolarla ters takla atabildiğini, açık havada koşuya çıktığını gördük. Hatta bu koşunun sonunda bir kütüğün üzerinden de zıplayarak geçiyordu. Bu küçük sinyal de bugün yapabildiklerinin ilk örneği olmuş.

Elbet bir gün Atlas için de devran döner mi?

Boston Dynamics’in dün yayınladığı video da Atlas, biz gelişmiş insanların bile kolay kolay yapamayacağı fiziksel eylemlerde bulunuyor. Atlas’ın yazılımı bacaklarını, kollarını ve gövdesini, kısaca tüm bedenini bütün olarak kontrol ediyor. Böylece kütüğün üzerinden zıplarken ve basamaklarda sıçrarken dengesini ve hızını kaybetmiyor. Dengesini kaybetmemesini normal karşılayabiliriz ama hızını kaybetmemesi asıl dikkat çeken noktası. 40 santim yüksekliğindeki basamakları sıçrarken Atlas bilgisayar görüşüyle çevresini ve konumunu algılıyor. Aynı zamanda görsel işaretlere de dikkat ediyor ve doğru adımları atarken hem fiziksel hem dijital hesaplamalar yapıyor.

O itilip kakılan, yerlerde yuvarlanan Atlas, yakın gelecekte Chuck Norris gibi karşımıza çıkabilir mi dersiniz?

Görsel: Boston Dynamics