Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı

Bigumigu Pazar Gazetesi[7 Ağustos]

Bigumigu Pazar Gazetesi[7 Ağustos]

Dijital nesil için haftanın gündemi.

Popüler-Kültür

The Simpsons’ın hedefi Trump oldu

The Simpson yayınladığı yeni video ile ABD’deki başkanlık seçimlerine değindi. Hillary Clinton’ın 3 AM isimli reklamına da atıfta bulunarak aynı isimli bir video yayınladı.


Suicide Squad’ın galası Twitter’dan yayınlandı

Cuma günü ABD’de vizyona giren Suicide Squad‘ın galası da geçtiğimiz hafta içi gerçekleşti. Filmin gündemi şu anda aldığı eleştirile olsa da Twitter gala akşamını hazırladığı özel sayfa üzerinden canlı yayınladı.


Christopher Nolan’dan yeni film: Dunkirk

Christopher Nolan, 1940’lardaki gerçek bir olaydan ilham alan İkinci Dünya Savaşı temalı filmi Dunkirk‘ün ilk kısa fragmanını yayınladı. Filmin başrollerinde ise Tom Hardy, Cillian Murphy ve Mark Rylance yer alıyor.


IKEA, Kanye West’in ortaklık teklifine sahte ürün tasarımıyla yanıt verdi

Kanye West, 9 Mart’ta IKEA’dan büyük ilham aldığını söylemiş bir ay sonra ise birlikte çalışmak için eskiz yaptığını bir tweetle açıklamıştı. IKEA Avustralya da bu teklife karşılık sahte yatak tasarımı yaparak yanıt verdi. Ve tabii ürün Kanye West ve onun internet kimliğiyle maytap geçiyor.

Görsel: IKEA Avustralya

Pokémon gündemi

Bu hafta hem Pokémon GO hem de markanın diğer ürünleriyle ilgili gelişmeler yaşandı. Pokémon GO geçtiğimiz Pazar günü yayınlanan güncellemesiyle çoğu sorunu çözdü. Çözülemeyen sorunlardan dolayı birkaç özelliğin devre dışı bırakılması tepki çekti. Pokémon’un orijinal serisinin yeni oyunları Sun ve Moon’da ise yeni mekanlar açıklandı.


Pokémon GO

Son yayınlanan güncellemeyle birlikte oyundaki pokémonların konumlarını gösteren üçüncü parti uygulamaların erişimi kesildi. Bunun üzerine kimi kullanıcılar oyun içi satın alma işlemlerinin iadesini istedi. Oyunda bir süredir devam eden 3 pati sorunu da bu güncellemeyle tamamen kaldırıldı. Bu iki değişimle birlikte oyunun temel mekaniği olan pokémon yakalama ve kovalama işlevini yerine getirememesinden şikayetçi oldu.

Bu güncellemeyle birlikte yaşanan diğer değişiklikler ise karakter detay ve Pokémon listesi sayfasında arayüz güncellemesi, karakterin kıyafetini değiştirme ve pokémon türlerinin çıktığı noktaların yer değiştirilmesi.


Sidney’de bir Pokéstop kapatıldı

Sidney’in merkezindeki bir parkta bulunan 3 Pokéstop, oyuncuların en sık ziyaret ettiği noktalar arasında yer alıyordu. Fakat çevrede yaşan insanların gece geç saatlerdeki gürültüden rahatsız olması ve bitmek bilmeyen trafik yoğunluğu nedeniyle kaldırıldı.


Birisi oyundaki tüm Pokémonları yakaladı

Kuzey Amerika bölgesindeki yakalanabilen tüm Pokémonları herkesten önce yakalayan Nick Johnson, oyunda bölgelere özel olarak konan diğer Pokémonları da yakalayarak Pokédex’i tamamladı. Son olarak Avustralya’da Kangaskan arayan Johnson’a yerel oyunculardan birisi Snapchat’ten pokémon’un bulunduğu yeri göndermiş. Ardından Uber ile oraya doğru yolan çıkan Johnson yol çalışmasından ötürü araçla devam edemeyince 5 blok koşmuş ve Kangaskhan’ı yakalamayı başarmış. Johnson’ın Pokédex’inde esik olanlar ise henüz oyuna eklenmemiş olan Ditto, 3 efsanevi kuş, Mew ve Mewtwo.

Görsel: Nick Johnson

Pokémon Sun ve Moon’da tanıdık Pokémonların yeni formları

Nintendo 3DS’e yayınlanacak olan yeni Pokémon oyunu Sun ve Moon, tropikal ve bölgede geçecek bu temadaki Pokémonları barındıracak. Buna ek olarak Eggsecutor, Vulpix, Ninetales, Sandshrew ve Sandslash’in yeni formları bulunacak.


İnsan Boyutundaki Pikachular Pokémonların İntikamını Aldı

Beyaz bir minibüsle dolaşan Pikachu kıyafetli dev Pokétoplu insanlar, dev bir sapanla Pokémon GO hayranlarının üstüne Pokétopu atıp hem Pokémonların intikamını almaya hem de çektikleri video ile Art Basel festivaliyle ünlü olan İsviçre’nin 3. büyük kenti Basel’i tanıtmaya çalıştı.


Line’daki özel Pikachu çıkartmaları kimsesiz çocuklara bağış topluyor

Geçtiğimiz Salı günü Japon mesajlaşma uygulaması Line, Pikachu’lardan oluşan özel bir çıkartma setiyle kimsesiz çocuklara bağış topladı. Chance for Children içi toplanan bağışlarda 40 farklı tasarımla Pikachu’lar, Japon gelenekleriyle teşekkür ediyor.

Görsel: Japanese Nintendo

Kaykay ve sörf 2020’de Olimpiyat sporu olacak

Uluslararası Olimpiyat Komitesi 3 Ağustos’ta yaptığı açıklamayla 2020 Tokyo Yaz Olimpiyatlarında beyzbol, softbol, karete, kaykay, tırmanma ve sörf de birer olimpik spor olarak yer alacağını duyurdu.


Birleşik Krallık Rugby takımı, vücutlarının başarılarındaki katkısını göstermek için çıplak poz verdi

Cuma günü başlayan Rio Olimpiyatlarında yer alan Birleşik Krallık Rugby takımından 5 sporcu, Women’s Health dergisine kişisel hayatları, bedenleri ve rugby oynamalarını sağlayan vücut hatları üzerine konuştu. Rugby’nin sert oyun koşullarına karşılık kadınların bedenleriyle barışıklığı da çekimlerin temel mesajını oluşturuyordu.

Görsel: Women’s Health

Tasarım-Sanat

Tesla Model X’in şasisini kullanan bir minibüs tasarlıyor

Elon Musk, Nihai Plan Bölüm İki‘ü açıkladıktan sonra yakın dönemde bir de minibüs geliştireceklerini doğruladı. Volkswagen Type II‘dan ilham alacak olan Tesla Minibüs, Model X’in şasisi üzerinde yükselecek. Henüz araca dair resmi bir görsel yayınlanmasa da Jason Torchinsky Model X’ten yola çıkarak bir araç modelledi.

Görsel: Jason Torchinsky

Sion: Herkes için Güneş enerjisiyle çalışan otomobil

Sono Motors tarafından geliştirilen Sion, inovatif bir elektrikli otomobil. Otomobilin kaputuna, tavanına ve kapılarına yerleştirilen güneş panelleri sayesinde günde 30 km’lik yolu yalnızca depolanan güneş enerjisiyle gidebileceğiniz Sion, çevre dostu bir aile otomobili.


Gövdesindeki şeritlerden ışık saçan ahşap lambalar

Split Grain tasarım stüdyosunun sahibi Paul Foeckler, yakacak olarak kullanmak için kesilen tek parça ağaç gövdelerinden oluşan ve bu büyük parçalardan şeritler çıkarılarak son haline alan dekoratif lambalar tasarlıyor. Kesip çıkarılan parçaların yarattığı kesiklerden yayılan ışık, lambanın bulunduğu odaya farklı bir atmosfer kazandırıyor.

Görsel: Paul Foeckler

Google ile akıllı telefondan yüzlerce müzeyi ziyaret etmek

Google Cultural Institute veritabanındaki yüzlerce müzeyi bilgisayar başından gezinmeyi ve eserleri incelemeyi sağlayan kültür sanat alanındaki önemli bir araç. Ve şimdi Google yayınladığı Arts & Culture isimli uygulamasıyla hem müzeleri mobilden ziyaret etmeyi hem de müzedeyken eserler hakkında daha detaylı bilgi almayı erişilebilir hale getiriyor.


Dünya şehirlerinin Tokyolaştırılmış halleri

Worldwide Tokyo-lization Project ile Tokyo, Japon mimar Daigo Ishii tarafından katmanlara ayrılarak diğer şehirlere uyarlandı. Bir nevi Tokyolaştırılan bu şehirler de kendi dokularını ve özlerini başkalaştırarak neredeyse tanınmaz hale geliyorlar. Tokyo Kulesi’ne dönüşen Eyfel Kulesi ve çevresinde büyüyen sakura ağaçları, reklam panolarıyla dolan Kopenhag sokakları ve adım atılamaz konuma gelen New York caddeleri de buna birer örnek.


Stop-motion animasyonlarla kağıttan yapılmış nefis yemekler

Avustralya’nın ilk Vine stüdyosu olan Melbourne merkezli yelldesign, kağıttan yaptığı yemek tarifleriyle ağızların suyunu akıtıyor. Şimdilik beş bölümü olan seride köfteli penne, ramen, jaffle gibi yemekler yer alıyor.


Windows 95 için Instagram

Tasarımcı Misha Petrick, arayüz ve tasarım olarak günümüzün popüler uygulamalarından birisini, Instagram’ı, yıllarca geriye götürdü. Dokunarak veya kaydırarak kontrol ettiğimiz Instagram arayüzü Windows 95 koşullarına uyum sağlıyor.

Görsel: Misha Petrick

Samsung tarafından desteklenen golf ayakkabıları

Samsung ailesinin yan şirketlerinden olan Salted Venture tarafından desteklenen IOFIT isimli ayakkabılar nesnelerin internetini kullanarak daha etkili golf oynamayı sağlıyor. Kişisel veri toplayarak hareketleri ve duruşu kusursuzlaştırmak üzerine gelişen IOFIT, şu anda Kickstarter’da fon topluyor ve Şubat ayında pazarda yerini alacak.


Sevdiğiniz kişinin kalp atışlarını parmağınızda taşıyın

HB Ring, aşkını “Seni seviyorum” demekten daha yoğun bir şekilde ifade etmek isteyenler için tasarlanmış bir akıllı yüzük. TheTouch’ın tasarladığı HB yüzük, çiftleri birbirine geleneksel pırlanta ya da altın yüzüklerden daha derin bir anlamda bağlıyor.


Kullanıcısını yol boyunca takip eden otonom bavul

COWAROBOT R1, dünyanın kendi kendine gidebilen, kullanıcısının yanından ayrılmayan ilk otonom bavulu. Önüne çıkan bazı engelleri aşabilen ve yola devam eden R1, bavul sürükleme derdine son veriyor. Bu robotik valiz Indiegogo’da fonlanmaya devam ediyor.


Prisma’nın video alternatifi: Artisto

Yapay sinirleri kullanarak belirli filtreleri herhangi bir görsel üzerine uygulayan ve sanat eseri gibi gösteren Prisma, her ne kadar fotoğraflara kendi damgasını bassa da büyük bir popülerlik kazanarak yayılmaya devam ederken bir de alternatifi yayınlandı. Artisto isimli uygulama render işleme ve filtre kalitesi gibi konularda zayıf kalsa da Prisma’nın açtığı alandaki video boşluğu doldurmayı deniyor. Artisto hem Android hem de iOS için yayınlandı.

Görsel: Artisto

Noktaların arasına gizlenen hayvan GIF’leri

Londra merkezli grafik tasarımcı Yoni Alter, yalnızca renkli noktalar kullanarak GIF’ler yaratıyor. Alter’ın Dotted Animals ismindeki GIF serisinde, renkli noktaların arasında saklanan bazı sürprizler var. Hareket halindeki hayvanlar, kendine özel yürüyüş ve koşma tarzlarıyla tasarımcının kullandığı farklı renklerdeki noktalarlara hareket ve canlılık kazandırıyor.

Görsel: Dotted Animals

JR, Rio Olimpiyatları için şehre dev boyutlarda atlet silüetleri yerleştirdi

Fransız sanatçı JR, iki gün sonra başlayacak olan Rio 2016 Yaz Olimpiyatlarını kutlamak için şehrin iki farklı noktasına normal insan boyutlarının da üstünde dev yerleştirmeler yaptı. JR’ın hali hazırda devam eden Inside Out projesiyle dirsek teması olan bu iki yerleştirme kullanılan materyal ve ölçek olarak da kendine özel bir alana sahip oldu.

Görsel: JR

Reklam-Pazarlama

Saatchi & Saatchi’nin genel başkanı Kevin Roberts istifa etti

Publicis Groupe tarafından 3 Ağustos’ta yapılan açıklama ile Saatchi & Saatchi’nin genel başkanı Kevin Roberts son dönemdeki cinsiyet tartışmalarında aldığı tutumdan ötürü emeklilik tarihi öne çekilerek 1 Eylül’e alındı.


Honda’dan ahenk dolu stop-motion reklam filmi

Stop-motion yapımlarıyla dikkat çeken Oscar’a aday gösterilmiş yönetmen Adam Pesapane (bilinen adıyla PES), Honda için çektiği The Power of Ridgeline isimli yeni reklam filminde de gerçek boyutlarındaki Honda Ridgeline’ları kullanarak devasa bir konsept yarattı. 2017 model Honda Ridgeline için çekilen bu filmin prodüksiyon sürecinde Sony Pictures Studios’un Esther Williams sahnesinde 5 farklı set kurularak PES’in hayalindeki kurgu gerçeğe dönüşmüş.


IKEA, Instagram’ı 18. Yüzyıla Götürüyor

IKEA’nın Let’s Relax adını taşıyan ve Acne işbirliğiyle AOL Platforms için hazırlanan kampanyası, 18. yüzyılda Instagram olsaydı, neye benzerdi fikrinden yola çıkıyor. Yemeğe başlamadan önce masanın ve yemeklerin fotoğrafını çekmeyi ihmal etmeyenlere göndermede bulunmayı da ihmal etmiyor.


Google Translate Dil Farklılıklarını Yemekle Ortadan Kaldırdı

Google Translate’in PARTY ve m ss ng p eces’le birlikte New York’a açtığı Small World adındaki pop-up restoran 5 gün boyunca 18 şef tarafından hazırlanan dünya mutfağından lezzetlerin ücretsizce tadıldığı küçük bir dükkan. Yemeğin insanları ve farklı kültürleri birleştirici gücünü kullanan Google Translate, dil farklılıklarını ortadan kaldırdı ve dünyanın çeşitli ülkelerinden insanları aynı masada keyifle yedikleri yemeklerde buluşturdu.


İsviçre’de Köy Meydanındaki Telefon Tatil Kazandırdı

Geçtiğimiz ay, Graubünden Tourism ve Jung von Matt Limmat, Tschlin için 6 günlük bir tanıtım hazırladı ve insanlardan köy meydanında bulunan telefonu aramaları istendi. Eğer köy halkı cevap vermede gecikir ve telefon kapanırsa, arayan kişinin Graubünden tatili ya da başka hediyelerle ödüllendirileceği söylendi.

Teknoloji-Dijital

Mercedes-Benz’in otonom otobüsü kendi başına 20 km gidiyor

Mercedes-Benz’in yeni tasarladığı CityPilot algoritmasıyla Hollanda’da Schiphol Havalimanından Haarlem’e hiçbir insan etkileşimi olmadan 20 kilometreyi tek başına gitti. Mercedes-Benz’in geleceğin otobüsü olarak tanımlanabilecek taşıtı otobanlarda seyretmek üzere geliştirildi ancak yapılan değişikliklerle trafik ışıklarını, şeritleri, tünelleri ve hatta yayaları algılayabiliyor.

Görsel: Daimler

Otomobillerin üzerinden giden otobüs test sürüşüne çıktı

Çin’de konsept olarak ortaya çıkan TEB-1 isimli (Transit Yükseltilmiş Otobüs) tasarım, dün ilk yolculuğuna çıktı. TEB-1, Çin’in Qinhuangdao şehrinde test sürüşünü gerçekleştirdi. Mühendislerin geçer not verdiği araç 4,8 metre yükseklikte ve 7,8 metre genişliğe sahip.


Instagram, Snapchat’leşti

Instagram, 2 Ağustos’ta duyurduğu yeni özelliğiyle birlikte Snapchat’in kemik özelliklerinden olan Stories özelliğini kendince yorumladı. Snapchat’teki yüz tanıma algoritmasıyla geliştirdiği filtre özelliği dışındaki pek çok özelliğini adapte eden Instagram kullanıcılarının özenle süslediği fotoğrafları dışında içerikler paylaşmasını teşvik ediyor.


Apple tabanca emojisini su tabancasına dönüştürüyor

Apple, iOS 10 güncellemesiyle birlikte bir süredir tartışma yaratan tabanca emojisini yeşil su tabancasıyla değiştirecek. Son dönemde gençlerin sosyal medyada şiddet eğilimli içeriklerde bu emojiyi tehdit unsuru olarak kullanması bu değişikliği getirdi. Ayrıca Mart ayında 3 aylık hapis cezası alan bir gencin eski kız arkadaşını ölüm tehdidi için bu emojiyi kullanması ve New Yorkers Against Gun Violence isimli sivil toplum kuruluşunun aldığı tavırlar da tabanca emojisinin kalkmasında rol oynadı.

Görsel: Twitter, Mathias

İranlı hacker’lar Telegram’ı kırarak 15 milyon kişinin telefon numarasına erişti

Güvenli anlık mesajlaşma uygulaması olarak bilinen Telegram, Iranlı hacker’lar tarafından kırıldı. Amnesty International, siber araştırmacı Collin Anderson gibi birçok kişinin de kullandığı uygulamanın kırılmasıyla 15 milyon kişinin telefon numarası ele geçirildi.


3.000 doları olan herkes HoloLens satın alabilir

Microsoft karma gerçeklik gözlüğü HoloLens’i satışa çıkarmaya hazırlanıyor. Geliştiriciler ve kurumsal müşterilere açılacak olan satış süreci ilk olarak ABD ve Kanada’da gerçekleşecek. Microsoft hesabı olan herkes 3.000 dolar karşılığında HoloLens’in internet sitesi üzerinden satın alabilecek.


Elektrikli scooter Gogoro, Berlin’de araç paylaşım programı başlatıyor

Geçtiğimiz yıl 18 Ocak Pazar Gazetesi‘nde yer verdiğimiz elektrikli scooter Gogoro, Berlin’de scooterları üzerinden araç paylaşım programına başlıyor. Araçların kirası ise 30 dakikalık kullanımlar 3 Euro, tüm gün ise 20 Euro olarak belirlenmiş.


Samsung Galaxy Note 7’a iris tarayıcı ekledi

Samsung, Salı günü tanıttığı akıllı telefon ailesinin yeni üyesi Galaxy Note 7 ile birlikte güvenlik katmanını bir adım daha yukarı taşıyarak iris tarayıcı ekledi. Donanım olarak akıllı telefon dünyasının durgunluğuna karşılık iris ve suya dayanıklılık özelliklerinin bünyesine kattı.

https://www.youtube.com/watch?v=a0a6Y9JvPqo


Google’ın Tilt Brush’ı artık sesleri algılayabiliyor

Google’ın sanal gerçeklikte boyama yapma teknolojisi Tilt Brush, eklediği yeni fırçalar sese duyarlı hale getirdi. Bu yeni özellikle yaptığınız çizimler müziğin ritmine uyum sağlıyor ve yepyeni üretim olanakları yaratıyor.


MIT’den videolardaki objeleri kontrol eden teknoloji

MIT Computer Science and Artificial Intelligence Laboratory kapsamında doktora öğrencisi olan Abe Davis, video üretim ve kullanım alanında yeni ufuklar açabilecek İnteraktif Dinamik Video isimli bir teknoloji geliştirdi. Geleneksel kamera ile çekilmiş görüntülerin etkileşimsiz doğasını analiz ederek yapay olarak dokunabileceğimiz bir forma sokuyor.

Editör: Mert Serim
Katkıda bulunanlar: Aygül Pembecioğlu, Yalçın Pembecioğlu
Manşet görseli: TEB-1