Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı
Bigumigu Pazar Gazetesi[30 Ekim]

Bigumigu Pazar Gazetesi[30 Ekim]

Dijital nesil için haftanın gündemi.


Popüler-Kültür

UNILAD ve Viral USA’in Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan yaptığı yayınlar sahteydi

26 Ekim Çarşamba günü, UNILAD ve Viral USA gibi yayınların Facebook hesaplarından canlı yayınladığı Uluslararası Uzay İstasyonu görüntülerinin 2013’e ait olduğu ortaya çıktı. İki kanalın toplamda yaklaşık 40 milyon izlenmeye ulaştığı bu iki video da 2013’te Oleg Kotov ve Sergei Ryazanski’nin yaptığı uzay yürüyüşüne benzerlik gösteriyor. NASA ise 26 Ekim’de bir canlı yayın planlamadıklarını açıkladı. UNILAD ve Viral USA ise canlı yayın araçlarının sınırlarını test ettiklerini söyledi.

Görsel: Solda UNILAD ve Viral USA ekran görüntüsü, sağda 2013 ve 2015’te yapılan uzay yürüyüşü görüntüleri, BBC’den

Sfenks ile yüz değiştirmek

Reddit kullanıcısı csalseda, Mısır’daki Luxor Tapınağı yolculuğu sırasında karşılaştığı bir sfenks ile Snapchat’in yüz değiştirme filtresini kullandı. Sfenksin üzerine kendi yüzünü koyan csalseda, diğer Snapchat filtrelerinin de başarıyla uygulanabildiğini söyledi.

Görsel: csalseda, Reddit

Stanger Things açılışı üzerine mükemmel oturan Childish Gambino parçası

Farklı parçalardan karmalar yapan ve bunları Soundcloud üzerinde kmlkmljkl mahlasıyla yayınlayan bir isim, yazın en çok ses getiren yapımlarından Stranger Things ile FX’de yayına başlayan Atlanta dizisinin yaratıcısı Donald Glover’ın 2011’de yayınladığı Bonfire isimli parçasını birleştirdi.


Maisie Williams ve pek çok genç ilk kez NES oynuyor

YouTube kanalı Fine Brothers, Game of Thrones’un yıldızı Maisie Williams ve birçok genci bir araya getirerek Nintendo’nun küresel başarı sağladığı ilk oyun konsolu NES’i deneyimlemelerini sağladı. 1983’te yayınlanan bu konsola karşı verdikleri tepkiler ise teknolojinin ne denli değiştiğini Y neslinin gözünden görmemizi sağlıyor.


Haftanın Fragmanları

Sherlock, 1 Ocak 2017’de geri dönüyor

Gilmore Girls, Netflix’in kanatları altında 25 Kasım’da geri dönüyor

Netflix’ten Cadılar Bayramı’na özel korku filmi


AT&T, TimeWarner’ı 85.4 milyar dolara satın aldı

Verizon ve T-Mobile’ın yanında ABD’nin en büyük, gelir endeksli sıralandığında ise dünyanın en büyük telekomünikasyon şirketi olan AT&T, dünyanın hatırı sayılır çokuluslu medya şirketlerinden TimeWarner’ı 85.4 milyar dolara satın aldı. AT&T’nin dağıtım ağıyla TimeWarner’ın içerik gücünü birleştirmek ise bu satın almadaki temel amaç olarak görülüyor. Geçtiğimiz bir yıl içinde pazar içindeki diğer medya şirketleri AoL ve Yahoo ise Verizon tarafından satın alınmıştı.

Öte yandan TimeWarner çatısı altındaki markaları hatırlayıp, pastanın büyüklüğünü görmekte fayda var; 3 ana departmandan oluşan TimeWarner altında HBO; CNN, Cartoon Network, Adult Swim’in yer aldığı Turner ve DC Entertainment ve WB’un birçok alt şirketinin bulunduğu Warner Bros., TimeWarner’ın iskeletini oluşturan 3 bölüm. Ve medya dünyasının ciddi bir bölümünü oluşturuyorlar.


İzlanda’daki seçimlerde Korsan Parti 3. oldu

İzlanda’da 29 Ekim Cumartesi günü gerçekleşen hükümet seçimleri öncesi Korsan Parti iktidara yakın isimler arasında gösteriliyordu. 2012’de kurulan Korsan Parti %13.4 oy alarak mecliste 9 koltuğun sahibi oldu ve en çok oy alan 3. parti oldu. Hackerlar ve aktivistler tarafından kurulan Korsan Parti’nin en önemli vaatleri arasında 2013’te NSA’den sızdırdığı bilgilerle dijital dünyanın seyrini değiştiren istihbarat uzmanı Edward Snowden’ın iltica talebini kabul etmek yer alıyordu.

Görsel: MBL

İnternetin yeni kararsızlığı, bu bacaklar plastik mi yoksa parlak mı?

Geçtiğimiz yıl bir anda viral olan ve rengi konusunda mutabakat sağlanamayan The Dress, sonrasında bu haftanın fenomeni ise leonardhoespams isimli Instagram kullanıcısının bacakları oldu. 6 gün önce Instagram’da paylaştığı fotoğraf bir anda yayılarak, bacakların gerçekten parlak mı yoksa değil mi konusunda fikir ayrılığı yaşandı.

Görsel: leonardhoespams

Twitch, yıldız aşçıyı konuk ederek yemek programı yayınlayacak

Oyuncular için canlı yayın yapan bir platform olarak doğan Twitch, yaratıcı bireylerin de yayınlarını yapabileceği Creative‘i yayınladıktan sonra içerik alanını da genişletmişti. Bu kez ise Food Network’ün yıldız aşçısı Justin Warner’ı konuk edecek ve canlı yayında yemek yapacaklar.


Heroes of the Storm turnuvasına katılanlara 100 bin dolar

Blizzard, Ocak – Ekim 2017 arasında koridor oyunu Heroes of the Storm’un turnuvalarına katılacak olan profesyonel takımlara 100 bin dolar verecek. Derece fark etmeksizin turnuvada yer alma ödülü verilecek bu miktar, e-spor turnuvalarındaki en yüksek minimum ödül olma ihtimalini de taşıyor.


IBM Watson, Alex Da Kid ile birlikte şarkı yazdı

IBM’in yapay zeka yazılımı Watson, müzik prodüktörü Alex Da Kid ile iş birliği yaparak bir parça yazdı. X Ambassadors, Elle King ve Wiz Khalifa’nın da yer aldığı parça için IBM Watson, son 5 yıl içindeki New York Times manşetleri, en çok düzenlenen Wikipedia sayfaları, yargıtay kararları, Getty Museum açıklamaları gibi kaynaklardan beslenip kültürel akımları analiz ederek katkı sağlamış.


Tasarım-Sanat

Ouchhh’tan parçacık fiziğinden ilham alan görsel-işitsel performans

Ouchhh, son sanat çalışmaları AVA_V2‘yi yayınladı. İlk olarak Paris’te sergilenen iş, jeodezik bir kubbenin çevresine 360 derecelik yansıtmayla gerçekleşmiş. Parçacık fiziğine odaklanan mihenk taşı değerindeki deneylerden ilham alan proje, tasarım sürecini de mobilite üzerine geliştirmiş. Böylece tüm parçalar sökülüp yeniden monte edilerek dünyanın herhangi bir yerinde yeniden sergilenmeye elverişli olmuş.


MoMA ilk 176 emoji kalıcı koleksiyonuna ekledi

New York Modern Sanat Müzesi, Shigetaka Kurita’nın 1999’da Japon telekomünikasyon şirketi Nippon Telegraph and Telephone için hazırladığı 12×12 büyüklüğündeki emojileri kalıcı koleksiyonuna eklediğini açıkladı. Bu mütevazi başyapıtlar Japonya’da basit bir iletişim aracı olarak kurgulandıktan yıllar sonra dünyanın en çok kullanılan görsel dilleri arasında yer aldı.

Görsel: Shigetaka Kurita, NTT DOCOMO

Çocuk ve savaşın iç içe olduğu bir dünya

Yönetmen ve 3B sanatçısı Murat Kılıç’ın 14 ayda boş zamanlarında ürettiği bağımsız kısa filmi Child’s Play, objeler ve yüklenilen anlamlar üzerinden kavram dünyamızda bir yolculuk vadediyor. Bir miğferin aynı zamanda denizanası olduğu, oyuncak askerlerin emir komuta zincirinin bir neferi olduğu bir dünyada savaş ve çocuk kavramlarını sorgulamamızı sağlayan bir kısa film.


Avrupa’nın 3B baskıyla inşa edilmiş ilk binası

Hollanda merkezli turizm şirketi De Slaapfabriek, 3B baskıyla inşa edecekleri ve Avrupa’nın bu özelliklere sahip ilk binası olacak projelerini tanıttı. Konferans salonu olarak planlanan bu yapıda tamamen geri dönüştürülmüş malzemeler kullanılacak ve çevre dostu olacak.

Görsel: De Slaapfabriek

İç içe geçen minimalist tasarımıyla şehir ulaşımına alternatif scooter: Raven

Citybirds’ün geliştirdiği ve Ignas Survila’nın tasarladığı Raven da minimalist tasarımıyla scooter segmentinde dikkat çekiyor. Citybirds’ün bir önceki tasarımı olan Pigeon, Kickstarter’da başarıyla fonlanarak hayata geçmişti. But tasarımın geliştirilmiş hali Raven, kolay taşınması ve lüks hissi yaşatması dinamikleri üzerine kurulu. Ve katlandığı zaman tek bir parça olarak görünüyor. Çünkü scooter’ın dikey ve yatay bölümleri tamamen iç içe giriyor.


Reebok 3B çizimle sınırlı sayıda ayakkabı üretti

Adidas çatısı altında faaliyet gösteren Reebok, Adidas’ın robotlardan oluşan fabrikası Speedfactory benzeri bir üretim modeli geliştirdi. Liquid Factory isimli fabrikasında robotlar çalışıyor ve 3B baskı teknolojilerinden faydalanıyor. Bu çatıdan ilk çıkan model ise sadece 300 adet üretilen Liquid Speed oldu.


Endüstriyel robot yardımıyla örülen tuğla cephe

Archi-Union Architects, Çin’in Şanghay şehrinde yerel sanat organizasyonlarının gerçekleştirilebileceği yeni bir sergi mekanı projesine imza attı. Yığma duvar tekniğini oldukça yenilikçi bir bakış açısıyla yorumlayan tasarım, robotik bir imalata dayanıyor. Bu sayede geçmişten günümüze pek çok binada kullanılan tuğla, üç boyutlu bir etki yaratan güncel bir malzeme olarak karşımıza çıkıyor.

Görsel: Archi-Union

Kille yeniden yaratılan korku filmi afişleri

İngiliz tasarımcı Lizzie Campbell, Clay Disarray markası altında ünlü filmlerin afişlerini kille yeniden yaratıyor. Cadılar Bayramı nedeniyle korku sinemasına ağırlık veren sanatçı televizyon dizileri ve bilimkurgu dünyasına da ilgi duyuyor.

Görsel: Clay Disarray


Reklam-Pazarlama

Burger King, Cadılar Bayramı için McDonald’s hayaleti kılığına büründü

Burger King Queens yalnızca McDonald’s hayaletine dönüşmekle kalmadı, dekora bir de mesaj ekledi: “Böööööö. Sadece şaka yapıyoruz. Hala burgerlerimizi ızgara alevinde pişiriyoruz. Cadılar Bayramı kutlu olsun.”. Hiçbir detayı atlamayan Burger King yetkilileri, hayalet dekoru olarak kullanılan örtüde, gözler için alttan Burger King logosu görünecek şekilde delik açmayı da ihmal etmemiş.

Görsel: Burger King

Çocuklara diş fırçalama alışkanlığı kazandıran Signal Messenger botu

Unilevet’in ağız bakım ürünleri markası Signal, çocuklara diş fırçalama alışkanlığı kazandırmak için oyunlaştırılmış Messenger botu yayınladı. Bu bağlantı üzerinden etkileşime geçebildiğiniz bot, Küçük Fırça ve Büyük Fırça isimli kahramanların 21 bölümlük animasyon hikayesi çevresinde kurgulanmış.

Görsel: Signal

Secret’tan cinsiyet değiştiren kadının yaşadıklarını işleyen stres testi filmi

Wieden + Kennedy Portland’ın deodorant markası Secret için hazırladığı #StressTest kampanyası dahilindeki Ladies’ Room filmiyle tuvaletlerde yaşanan bu sosyal kabul testlerinden yola çıkarak tasarlanmış.


Hot Topic’ten DC dizileri temalı koleksiyon

Popüler kültürden beslenen aksesuar ve kıyafetler üreten Hot Topic, DC evreninin televizyon yansımalarına özel bir koleksiyon hazırladı. Gotham, Flash, Arrow ve Supergirl’ü kapsayan seri kadın ve erkekler için farklı modeller sunuyor.

Görsel: Hot Topic

Pizza Hut’tan apartman paspası

Pizza Hut’ın Ogilvy Istanbul ile birlikte hazırladığı yeni iletişim dili Şubat ayında hayatımıza girmişti. Şimdi ise Pizza Hut, eve serviste kullanılan el ilanlarını yeniliyor. Pizza Hut geri dönüşü oldukça düşük olan ilanlar yerine bir apartman paspası tasarlayarak bunu kullanmaya karar vermiş. Ogilvy tarafından hazırlanan kampanya, bina kapısını kaplayan kağıtlar yerine girişe konulan bir paspas koyuyor ve mesajını buradan iletmeyi seçiyor.


BMW Films, The Escape ile geri döndü

BMW, kampanyanın 15. yıl dönümü kutlamalarının bir parçası olarak BMW Films’in The Escape ile geri döndüğünü duyurdu. 23 Ekim Pazar günü BMWFilms üzerinden yayınlandı. Filmde Hollywood yıldızı Clive Owen, sürücü rolünde kamera karşısına geçiyor.


Teknoloji-Dijital

Yeni MacBook Pro ve Apple’ın yeni teknolojileri

Apple, 27 Ekim’de düzenlediği yeni MacBook etkinliğiyle hem yeni dizüstü bilgisayarının yeni özelliklerini hem de Apple TV’nin TV uygulamasını tanıttı.

Yeni MacBook Pro

Apple, şu ana geliştirdiği en ince ve hafif MacBook Pro olduğunu belirtiyor. Bir önceki nesil MacBook Pro’lara göre %14 ve %17 daha ince bir kasa tasarımına sahip yeni MacBook Pro. 13 ve 15 inç olmak üzere iki model, uzay grisi ve gümüş olmak üzere iki renk ile ile piyasaya çıkacak olan bilgisayar, Force Touch özelliğiyle donanmış, öncekinin iki katı büyüklükte bir trackpad’e sahip.

Yeni MacBook Pro’ların toplamda 5 adet dış bağlantı girişi bulunuyor. 1 adet 3.5 mm jak girişine ek olarak 4 tane de Thunderbolt 3 girişiyle HDMI, güç ve USB gibi bağlantılar gerçekleştirilecek. Bu değişimin bir diğer boyutu ise dahili USB girişi olmadığı için iPhone 7’yi herhangi bir aracı aksesuar satın almadan MacBook Pro’ya bağlanamıyor olması. Apple, MacBook Pro için pek çok çeşitli özelliklere ve bağlantılara sahip aksesuarlar yayınladı.

Touch Bar

Apple’ın bu lansmandaki en büyük yeniliği olan Touch Bar, klavyede, rakamların hemen üzerinde yer alıyor. Touch Bar, baştan sona dokunmatik ve on parmak aynı anda dokunsa dahi hepsinin etkileşimini algılayabiliyor. Esc tuşunu da bu yenilikle birlikte dokunmatik hale getiren Apple, Touch Bar’ı o an kullandığımız programa adapte olacak şekilde geliştirmiş.

Touch ID, MacBook Pro’da

Apple’ın macOS ile birlikte MacBook’lara da taşıdığı Apple Pay özelliği önceden bilgisayar üzerinden işlem talebini yaratma ve iPhone üzerinden Touch ID ile işlemi onaylama şeklinde ilerliyordu. Fakat Touch Bar’a eklenen Touch ID ile birlikte bilgisayarı parmak iziyle açıp Apple Pay işlemlerini de tek cihazdan tamamlamak mümkün hale geldi.

Apple TV’ye televizyon uygulaması

Apple, yeni MacBook Pro’yu duyurmadan önce Apple TV başta olmak üzere tüm platformlarından ulaşılabilen TV uygulamasını tanıttı. Tüm televizyon izleme deneyimini buraya taşımayı amaçlayan Apple’ın birçok yayıncıyla da içerik anlaşması yapmış. Starz, Showtime, HBO ve Hulu’nun dahili uygulamaları yer alan TV’de iki büyük yayıncı devin eksikliği de dikkat çekiyor; Amazon ve Netflix.


Microsoft’un yaratıcılara özel yeni bilgisayarı Surface Studio ve diğer yenilikleri

Microsoft’un 26 Ekim’de düzenlediği etkinliğinde Windows 10 Creator’s Update ile yaratıcı bünyelerin hayatında sanal gerçeklik ve 3B kavramlarını birbirine yaklaştırdı ve Surface ailesinin yeni ürün ve aksesuarlarını tanıttı.

Surface Studio

Microsoft’un bu etkinliğindeki en büyük duyurusu olan Surface Studio, çalışma masasını yaratıcı üretim alanına dönüştüren bir bilgisayar. Piyasadaki en ince monitöre sahip olan Surface Studio, minimalist ve avuç içi büyüklüğünde bir kasaya sahip. Kasadan çıkan tek bir kabloyla tüm yönetimi yapan Surface Studio’nun monitörü çapraz konuma getirilerek üzerinde çizim yapılabilen kocaman bir tuvale dönüşebiliyor.

Yeni Surface Book

Kendi sınıfının en güçlü bilgisayarı olarak anılan Surface Book, 6. Nesil Intel Core i7 işlemcisiyle orijinal Surface Book’un iki katı grafik işleme gücüne sahip. %30 daha fazla batarya ömrüne sahip olan bilgisayarın ön sipariş dönemi de başladı.

Surface Dial

Microsoft’un lansman sırasında tanıttığı dikkat çekici ürünlerden olan Surface Dial, yaratıcı süreci geliştirmek için tasarlanmış bir Surface aksesuarı. Kaydırma, yakınlaştırma gibi jestleri kontrol eden Surface Dial, Windows 10 ile uyumlu çalışıyor ve tüm Surface cihazlarda kullanılabiliyor.

Windows 10 Creators Update

2017’nin başında yayınlanacak olan ve herkesin Windows cihazlarını ücretsiz yükseltebileceği bu güncelleme 3B modelleme, tarama gibi eylemlerle karma gerçekliği bir araya getiriyor. Ayrıca oyuncuları birbiriyle iletişime geçmesini kolaylaştıracak yeni araçlar sunuluyor. Bu güncellemeyle birlikte oyun yayını yapmak kolaylaşıyor ve Twitch’in lider olduğu pasta içinde bir dilim daha kesiliyor.

Yeni Paint ile herkes için 3B

Microsoft’un görsel düzenleme aracı Paint, yenilenerek Paint 3D oldu. Bununla birlikte Windows mobil cihazlara 3B tarama yazılımı eklendi. Böylece çevremizdeki her objeyi telefonla tarayarak dijital ortama aktarabiliyoruz. Daha akıllı araçlarla donatılan Paint 3D’ye 3B modeller ekleyerek onları da şekillendirebiliyoruz. 3B üreticileri bir araya getirmek için de Windows, Remix3D.com’u hayata geçirdi. 3B modellerin ve tasarımların yer aldığı ve bu konuda çalışanların işleri depolayarak bir topluluk yaratma hedefi var.


Görme engellilerin hayatını kolaylaştırılacak akıllı baston: WeWalk

Türkiye’de doğan WeWalk projesi görme engelliler için hayati önem taşıyan beyaz baston teknolojiyle buluşturuyor. Mayıs ayında Vestel ve YGA iş birliğiyle düzenlenen Engelsiz Hackathon’da doğan bu fikir, Ar-Ge çalışmalarına devam ederek artık kitlesel fonlamayla gerçeğe dönüşme aşamasına geldi.


Xiaomi sanal gerçeklik gözlüğü Mi VR’ı duyurdu

Çin’in teknoloji devi Xiaomi, sanal gerçeklik gözlüğü Mi VR‘ı duyurdu. Açık platform olarak geliştirdiği Mi VR’ın rakiplerinden ayrıldığı en büyük özelliği ise satış fiyatı. 29 dolardan satışa çıkacak olan ürün, Xiaomi’nin amiral gemisi telefonları Mi 5 ve Mi Note 2 uyumlu olacak.

https://www.youtube.com/watch?v=YwGfqVpdIyc


Twitter kar etmek için çalışanlarının %9’unu işten çıkarıyor

Twitter için bir süredir işler pek yerinde gitmiyor. Vine ve Periscope’u, diğer teknoloji devleri için yan ürün olara konumlandıramayan, mikro site üzerinden sürdürülebilir gelir modelleri sunmakta güçlük geçen Twitter, 2017’de kar etmek için iş gücünün %9’unu, yaklaşık 350 kişiyi işten çıkaracağını açıkladı. Vine’ın kapanması da bu yönde bir diğer işaret olarak dikkat çekti.

Görsel: Twitter

Twitter, Vine’ı kapatıyor

2013’te kurulan ve 6 saniyelik videolar içine sayısız hikayeyi sığdırabileceğimizi gösteren Vine, 2 gün önce yayınladığı bir açıklamayla kapanacağını duyurdu. Mevcut Vine’ların en azından şimdilik silinmeyeceği açıklanırken Mark Ghuneim, Twitter’daki son gününü geçiren Vine çalışanlarının tweet’lerini bir moment’ta topladı.


Facebook’un Snapchat’i bitirme hamleleri

Facebook, Snapchat’in bir ürün olarak dijital dünyaya kazandırdığı Stories özelliğini kopyalayıp Instagram’a entegre ettikten sonra Cadılar Bayramı için de özel bir filtre yayınladığını açıkladı. Facebook Live üzerinden aktif olan filtreler tıpkı Snapchat’teki gibi yüzü değiştirerek farklı formlara sokuyor.

Aynı zamanda yapay sinirlerle görsel ve video üzerine filtreler uygulayan Prisma’yı kopyaladığı “style transfer” isimli yeni bir özelliğini de 4 gün önce Mark Zuckerberg paylaştığı bir video ile duyurdu.

Görsel: Facebook

Kodak’tan DSLR özellikli akıllı telefon

Kodak, akıllı telefon dünyasındaki fotoğrafçı ruhlara ulaşmak için Ektra modelini tanıttı. Tıpkı bir DSLR kamera gibi fotoğraf ayarı yapmaya olanak tanıyor.

Görsel: Kodak

Editör: Mert Serim
Katkıda bulunanlar: Aygül Pembecioğlu, Yalçın Pembecioğlu
Manşet görseli: Microsoft