Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı
Çocuk ve Savaşın İç İçe Olduğu Bir Dünya [Kısa Film]

Çocuk ve Savaşın İç İçe Olduğu Bir Dünya [Kısa Film]

Yönetmen ve sanatçı Murat Kılıç'ın hazırladığı Child's Play, yüklediğimiz anlamlarla değer kazanan objeleri savaş ve çocuk ekseninde ele alıyor.

Savaş, iletişimin ve sosyal ilişkilerin olduğu her toplum modelinde farklı formatlarda kendini ele veriyor. Barışın karşıtı olarak her çatışmada ortaya çıkan savaş kimi zaman daha basit ve küçük ölçeklerde yaşanırken kimi zaman da insanlık tarihini ve toplumları derinden etkileyen olaylarla vuku buluyor. Barış ise yine benzer derecelerle korunmaya çalışılan bir mutabakat olarak karşımıza çıkıyor.

Yönetmen ve 3B sanatçısı Murat Kılıç‘ın 14 ayda boş zamanlarında ürettiği bağımsız kısa filmi Child’s Play, objeler ve yüklenilen anlamlar üzerinden kavram dünyamızda bir yolculuk vadediyor. Bir miğferin aynı zamanda denizanası olduğu, oyuncak askerlerin emir komuta zincirinin bir neferi olduğu bir dünyada savaş ve çocuk kavramlarını sorgulamamızı sağlayan bir kısa film.

Murat Kılıç’ın kısa filmi için yazdığı açıklama metni de tüm bu dengeler arasındaki çatışmayı sorgulamamız için bazı ipuçları veriyor.

“Objeler biz değer verene kadar değersizdir, ve değerler biz anlam yükleyene kadar anlamsızdır.”

Künye:

Yönetmen: Murat Kılıç
Denizanası – Miğfer simülasyonu: Fuat Değirmenci
Ses Prodüksiyon: Playhead
Müzik: Utkucan Eken
Ses Tasarım: Lister Rossel

Görsel: Vimeo