Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı

Dünyanın İnsan Gücüyle Çalışan En Hızlı Taşıtı: Eta

Dünyanın İnsan Gücüyle Çalışan En Hızlı Taşıtı: Eta

Aerovelo'nun tasarladığı Eta, saatte 144 km’ye çıkarak rekor kırdı ve dünyanın en hızlı bisikleti unvanını aldı.

Aerovelo adlı Kanadalı mühendislik şirketi tarafından tasarlanan bisiklet Eta, Dünya İnsan Gücü Hız Yarışması’nda geçtiğimiz yıl 140 kilometre hıza çıkarak rekor kırmıştı. Bu yıl aynı yarışta önce saatte 142 kilometre hız rekoru kırıldı. Ardından yarışmanın son gününde Eta ekibi bu rekoru geliştirerek saatte 144 kilometreye çıkardı. Eta’nın bu yarışlar sırasındaki sürücüsü Aerovelo’nun kurucularından Todd Reichert idi.

Eta’nın 144 kilometre hıza ulaşması için pedalla üretilmesi gereken güç, yaklaşık 3 adet ampülü aydınlatabilecek güce eşit. Bu durum insanın aklına, “Elektirikli otomobil fikrinden vazgeçip pedalla ulaşıma ağırlık verdiğimiz bir gelecek mi yaratmalıyız?” sorusunu getiriyor.

Sürücü için kullanımı zor bir bisikletmiş izlenimi yaratsa da ağırlık merkezinin alçakta olması, jilet gibi incecik tekerlekleri, hafifliği ve hızı aslında kullanım kolaylığı yaratıyor. Özellikle hafif bir taşıt olması hedeflenen Eta, yaklaşık 25 kg ağırlığında. Aerovelo’ya göre, Eta’nın karbon fiber dış yüzeyi havanın aerodinamik direncini pek çok ana akım otomobilden 100 kat daha iyi kesiyor. İçine yerleştirilmiş 2 video monitörü, sürücünün yolu görebilmesini sağlıyor. Eta’nın tekerleklerinin dönüş hızı sıradan bisikletlerin 3 katı ve dakikadaki devir sayısı 1200 rpm’e kadar çıkabiliyor.

Eta ile bu yıl en son yakalanan başarı saatte 144 km hız rekoru oldu. Gelecek sene saatte 145 km hız sınırının zorlanması bekleniyor.

Eta ile bu yıl yakalanan ilk başarı olan saatte 142 kilometre hız rekoru idi. Bu rekor, Geleceğe Dönüş filminde zamanda yolculuk yapabilmek için gerekli olan saatte hıza ilk kez motorsuz bir kara aracıyla ulaşıldığı anlamına geliyor. Daha sonra bu rekoru da aşarak 144 kilometre hıza ulaştı.

 

Eta ile geçtiğimiz yıl kırılan saatte 140 km hız rekoruna dair Aerovelo’nun yayınladığı video.

Görsel: YouTube, aerovelo.com