Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı

Bigumigu Pazar Gazetesi[21 Ağustos]

Bigumigu Pazar Gazetesi[21 Ağustos]

Dijital nesil için haftanın gündemi.

Popüler-Kültür

Stranger Things’in müzikleri 30 Eylül’de çıkacak

Austin merkezli müzik grubu S U R V I V E tarafından hazırlanan RR7349 isimli albüm 30 Eylül’de Bandcamp üzerinden yayınlananacak. Kyle Dixon ve Michael Stein tarafından hazırlanan albüm, 80’lerin synthesizer dolu tınılarını günümüze taşıyor.


Justin Bieber Instagram hesabını sildi

Justin Bieber, yeni sevgilisi Sofia Richie ile birlikte paylaştığı fotoğrafları üzerine önce eski sevgilisi Selena Gomez ile tartıştı, ardından da Instagram hesabını sildi. Gomez’in tavırları da Bieber hayranlarını koruması da büyük takdir topladı.

https://twitter.com/chanelnkordei/status/765114786560503809


Olimpiyatların Nabzı

Usain Bolt koşarken poz verdi

Dünya 100 ve 200 metrede dünya rekortmeni olan Usain Bolt, bu hafta 100 metre yarı finallerinde rakiplerinden önde koşarken kameralara gülümsemeyi de ihmal etmedi. Ve bu gülümseme de internet kullanıcılarına birçok içerik üretme fırsatı sundu.

Görsel: Cameron Spencer

Mülteci atletlerin kurduğu Olimpiyat takımının artık bayrağı ve marşı var

Visa’nın dorğudan desteklediği Rio 2016 olimpiyatlarında yer alan mülteci takımı için bir bayrak ve marş tasarlandı. Böylece hiçbir ülkeye kendini ait hissedemeyen bu insanlar kendi aralarında birleşebiliyor.


Olimpiyatların en sempatik sporcusu organizasyon tabusunu yıktı

Ödül seremonilerindeki sempatik tavırları ve mimikleriyle anılmaya başlanan Çinli sporcu Fu Yuanhui, 4×100 metre yarışı sırasında regl olduğunu ve ağrıları nedeniyle gerçek performansına ulaşamadığını açıkladı.


Dev yeşil ekranda oynanan tenis maçı

Birleşik Krallık’tan Andy Murray ve Arjantin’den Juan Martin Del Potro’nun karşılaştığı tenis maçı, arka fondaki dev yeşil kaplamalardan ötürü internet dünyasının yaratıcılığına sunuldu. Imgur kullanıcısı factionman‘in keşfettiği bu detayla birlikte 4 saatlik karşılaşma birbirinden uçuk yerlere montelendi.


Pokémon GO Gündemi

Dilinizle Pokémon yakalayabileceğiniz özel kask

Uçuk icatların mücidi Simone Giertz, 12 Ağustos’ta dünyanın ilk Pokémon Go kaskını yayınladı. Bir oyundan çok bir yaşam tarzı olduğunu mübalağayla belirten Giertz, bu buluşundan bir tane geliştirerek kendine saklamayı tercih etti.

https://www.youtube.com/watch?v=Izcw10e9vPU


Volkswagen çalışanlarına Pokémon GO oynamak yasaklandı

Alman Bild gazetesinin haberine göre 70.000 Volkswagen çalışanına atılan ortak bir e-posta ile Pokémon GO oynanmaları yasaklandı. Bu işlemin gerekçesi olarak da Pokémon GO’nun kamera, konum gibi izinlerin Vokswagen’a ait gizli bilgileri açığa çıkarabileceği yönünde.


Pokémon Go’da yeni seviyelerle gelen ödüllerin listesi

Polygon, Pokémon GO’daki her yeni seviyeyle birlikte gelen ödülleri 30. seviyeye kadar listeledi. Genelliklem bot tarafından geliştirilen bu hesaplar 30’dan sonrasını hesaplamadığı için devam ettirememiş. Listenın tamamı burada.

Görsel: Polygon

Alaska’daki Shishmaref kasabası taşınmak istiyor

ABD’nin en kuzeyindeki eyalet olan Alaska’daki Shishmaref kasabası, iklim değişikliğinden ötürü yerle bir olma tehlikesiyle karşı karşıya. Bunun için referanduma giden kasaba halkı taşınma talebini yetkililere sundu. Fakat bir kötü tamamen taşımanın 180 – 200 milyon dolar gibi bir maliyet de yaratıyor. Son 30 yıl içerisinde bölgedeki sıcaklık seviyesinin 4 derece artması da yerel halkı endişelendiren bir unsur.

Görsel: Flickr

Sadece bir kere kullanacağınız eşyaları satın almayın Bumerangla kiralayın

İTÜ Çekirdek bünyesinden çıkan Bumerangla, paylaşım ekonomisini kullanarak dönemsel ihtiyaçlarınızı karşılamanızı sağlıyor. Eşyalar için Airbnb gibi bir modele sahip olan servis, elinizdeki açık hava sporu, eğlence ve fotoğrafçılık gibi kategorilerdeki ürünlerin atıl kaldığı zamanı değerlendirmesi esasına dayanıyor.

Görsel: Bumerangla

Tasarım-Sanat

Tüm detaylarıyla Radiohead’in son videosu Daydreaming’in analizi

Film yapımcısı ve video analizcisi Rishi Kaneria, Radiohead Subreddit’indeki tartışmalardan ilham alarak 15 dakikalık bir video analiz çalışması yaptı. Daydreaming, grubun bir veda çalışması olduğunu düşünenlerin yanı sıra önceki albümlere referanslar içerdiği de tartışılıyordu. Öte yandan videonun Rachel Owens’a adanmış bir yönü ve Thom Yorke’un iç dünyasındaki tezatlar üzerine kurulu olduğunu düşünen görüşler de vardı.


Frank Ocean’ın uzun zamandır beklenen albümü yayınlandı

Odd Future ile birlikte başladığı müzik kariyerine kolektiften ayrılıp tek başına devam eden Frank Ocean’ın birkaç senedir beklenen ikinci stüdyo albümü Blond yayınlandı. Geçtiğimiz birkaç hafta içinde yayın tarihini erteleyen Ocean, ilk etapta Boys Don’t Cry olarak belirlediği albümün ismini değiştirerek Blonde yaptı. Aynı zamanda albümün fiziksel ve dijital kopyalarındaki parça sıralamasının farklılık göstermesi gibi çeşitli detayları da içinde barındırıyor.


Stranger Things fontlarıyla dilediğinizi yazın

Netflix’in yeni bombası Stranger Things’in yazı karakterleriyle dilediğiniz şeyi yazabilmeniz için yaratıcı stüdyo Nelson Cash bir araç geliştirdi. Make It Stranger isimli site üzerinden iki kelimelik dilediğiniz metni Stranger Things fontlarıyla yazabilirsiniz.

Görsel: Make It Stranger

Arrival’ın afişindeki dev Photoshop hatası

11 Kasım’da ABD’de vizyona girecek olan ve yılın bilimkurgu yapımı olarak görülen Arrival, yayınladığı afişindeki hatayla tepki çekti ve Twitter’da özür diledi. Hatalı yayınlanan görselin ön kısmındaki kule, Şangay’daki Doğu’nun İncisi Kulesi iken deniz ötesinde bulunan şehir ise IFC binasıyla da tanınabilen Hong Kong. Bu karışıklık da Hong Kong’un özel bir bölge olduğu ve Çin’in bir parçası olmadığını hatırlatan tepkiler aldı.

Görsel: PetaPixel

Hava kirliliğiyle üretilen mürekkep

MIT Media Lab’in de bir parçası olan Graviky Labs ekibi, 2013’teki INK konferansından bu yana zehirli gazları yararlı bir şeye dönüştürmenin bir yollarını arıyordu. Sonunda motorlu taşıtların açığa çıkardığı karbonu geri dönüştürerek ve damıtarak, zararsız, kullanılabilir bir mürekkep elde etmeyi başaran girişim, şu an piyasaya çıkması için onay almayı sabırsızlıkla bekledikleri Air Ink‘i tasarladı.


Pokémonlarla anatomi dersi

Sanatçı Christopher Stoll, PokeNatomy ismini verdiği çalışmasında Squitle, Bulbasaur, Pikachu ve Jigglypuff gibi Pokémonları birçok detayıyla ele aldı ve yaşam dinamiklerini anatomileriyle birlikte inceledi.

Görsel: PokeNatomy

Metro istasyonundaki bir günü anlatan sinemagraflar

Fransız bir fotoğrafçı François Sola, Lyon’daki metro istasyonunda sıradan bir günde yakaladığı rutin anların fotoğraflarını sinemagraflara dönüştürdü. Sola’nın çalışmasında metronun gelmesini beklerken bir banklara oturup gazete okuyan ya da bir yerlere yetişmek için koşuşturanlar, trenin içinde oynayan çocuklar ve oturan insanlar yer alıyor.

Görsel: François Sola

Akan suyla elektrik üreten taşınabilir jeneratör

Enomad tarafından tasarlanan Estream, taşınabilir su jeneratörü, ırmak ya da nehir gibi durağan olmayan her çeşit su kaynağını elektrik enerjisine çevirebiliyor ve medeniyetten uzak, akarsuya yakın yerlerde USB bağlantılı mobil cihazları şarj edebilecek gücü üretebiliyor. Arkasındaki tirbünün dönüşüyle 2.5W – 5W enerji üreten Estream, zayıf akıntılarda ya da kanonun arkasına bağlanarak da güç üretiyor.

Reklam-Pazarlama

Microsoft’tan iPad Pro’yu yeren reklam filmi

İki hafta önce Apple, iPad Pro için “What’s a Computer?” isimli bir reklam filmi yayınlayarak iPad Pro’yu klavye sayesinde bir bilgisayar gibi kullanabilecğeimizi anlatmıştı. Microsoft ise bu hafta yayınladığı filmle, iPad Pro’nun bilgisayar olmadığını sadece klavye bağlantısı olduğunu vurguladı.

https://www.youtube.com/watch?v=1zPYW6Ipgok

https://www.youtube.com/watch?v=o_QWuyX8U18


Nike’nin yeni süperstarı dört uzuvsuz ampute dağcı: Kyle Maynard

Kilimanjaro Dağı’na protez uzuv kullanmadan tırmanan ilk dört uzuvsuz ampute dağcı olma unvanını kazanan Kyle Maynard, Nike’nin yeni kampanyası Unlimited’ın yıldızları arasına eklendi. Sınır tanımayan ve hayatlarının sınırlarını kendileri belirleyen sporcuları ve spor tutkunlarını öne çıkarıyor.

https://www.youtube.com/watch?v=m7A3cBhvA0k


T-Mobile’dan sınırsız internet paketi

ABD’nin Verizon ve AT&T ile birlikte üç büyük telekomünikasyon şirketi arasında yer alan T-Mobile, CEO’ları John Legere’ın oynadığı bir reklam filmiyle yeni sınırsız intenet paketlerini duyurdu. Bu paketi kullananlar ilk ay 70, ikinci ay 50 ve devam eden aylarda 20 dolar ödeyerek paketi kullanabilecek. Öte yandan paketin sınırsız temsilinin altında 480p video izleme limiti, 26 GB tüketim limiti ve diğer cihazlarla internet paylaşırken de 2G hız limiti bulunuyor.


Ubisoft’tan giyilebilir osuruk makinesi

Ubisoft’un yakın dönemde yayınlanması beklenen yeni oyunu South Park: The Fractured But Whole için bir giyilebilir ürün geliştirildi. Sanal gerçeklik gözlüğü gibi kullanılan Nosulus Rift’i duyurdu. İçindeki mizah oranıyla birlikte oldukça eğlenceli bir ürün vadediyor.


Pinterest video reklam modeline geçiyor

Kendine özgü kullanıcı tabanı olan büyük ölçekli sosyal ağlardan Pinterest, ay başında video özelliğini bünyesine eklemiş ve kullanıcılarına video yükleme imkanı sunmuştu. Bu hafta ise ilk sponsorlu videolarını yayına soktu. Mecra üzerinde yer alan ilk reklamlar ise Universal Pictures ve General Mills’e ait.

Görsel: Pinterest

Teknoloji-Dijital

Akıllı cihazları kontrol edebilen geçici dövme

MIT Media Lab’den bir grup doktora öğrencisi Microsoft Research’den araştırma görevlileriyle bir araya gelerek altın yaprağından geçici dövme geliştirdi. DuoSkin adındaki dövme; dokunmatik iz sürücü olarak kullanılabiliyor, akıllı telefonu uzaktan kontrol edebilmeyi sağlıyor ve NFC üzerinden veri paylaşımı yapmaya fırsat veriyor.


Spotify’dan çocuklara ve oyunculara özel kanallar

Spotify’dan oyunculara ve çocuklara özel kanallarla çocuklar ve oyuncular için özel sayfalar sunmaya başladı. Spotify Gaming ve Spotify Kids olarak bölümlendirilen sayfalar altında editörler tarafından düzenlenen içerikler derlencek.

Görsel: Spotify Gaming

Kiraz büyüklüğünde 5 dolarlık bilgisayar: Onion Omega2

Onion tarafından geliştirilen ve Kickstarter’da fonlanan Omega2 da bu dünyanın yeni üyesi olarak karşılıyor bizi. Ekosistemin diğer üyelerinden farkı ise şu ana kadarki en minik bilgisayar olması ve 5 dolara satın alınabilir olması. Raspberry Pi Zero’dan temel farkı ise büyüklüğü. Genellikle kredi kartı büyüklüğünde olan bu bilgisayarlara nazaran Omega2 bir iki kiraz tanesi büyüklüğünde.

Audi’nin yeni modelleri yeşil ışığın ne zaman yanacağını söyleyecek

Audi, 2017 model Q7, A4 ve A4 Allroad araçlarında uygulamak üzere yeni bir araç geliştiriyor. Sürücülerin kırmızı ışık stresini azaltacak olan trafik ışığı bilgi sistemi, Audi’nin birçok şehirdeki trafik ışığı verisini toplaması ve ortaklıklarla alması sayesinde gerçekleşiyor.


Volvo ve Uber otonom araç geliştirmek için güçlerini birleştirdi

İsveçli otomotiv devi Volvo ile dünya devi araç paylaşım girişimi Uber bir araya gelerek otonom araç geliştirme anlaşması yaptı. Böylece ilk etapta geliştirilecek olan temel araç Volvo tarafından geliştirilecek ve ardından Uber tarafından satın alınarak kullanıma açılacak. Tek bir model üzerinden geliştirme yapacak olmaları da ileri aşamalarda iki taraf için de daha elverişli bir zemin yaratacak. Bunun yanı sıra Bloomberg’e göre ilk filonun bu ay içerisinde Pittsburgh’da trafiğe çıkması amaçlanıyor.

Görsel: Uber

En büyük hava taşıtı Airlander 10 deneme uçuşlarına başladı

Yarı uçak, yarı helikopter, yarı zeplin görünümlü dünyanın en büyük hava taşıtı unvanına sahip Airlander 10 dün ilk uçuşunu yaptı. 92 metre uzunluğuyla en büyük yolcu uçağından 15 metre uzun olan Airlander 10, ilk uçuşunu Bedfordshire’daki Cardington Havaalanında başarıyla tamamladı.


Instagram, Snapchat gibi canlı etkinlikleri yayınlamaya başladı

Birkaç hafta önce Snapchat’in Stories özelliğini kopyalayan Instagram, şimdi de canlı etkinlik yayını mekaniğini entegre ediyor. Son güncellemeyle birlikte Instagram üzerinden spor ve müzik gibi performansları takip etmek de mümkün. Bu özellik şu an için sadece ABD içinde kullanılabiliyor.

Görsel: Instagram


Facebook, Unity ortaklığıyla masaüstü oyun platformu geliştirecek

Facebook, oyun motoru geliştiricisi Unity ile iş birliği yaparak kendi masaüstü platformunu geliştirmeye başladı. Windows işletim sistemi üzerine indirilebilir bir uygulama olarak sunulması planlanan Facebook Games Arcade, sosyal ağ üzerindeki oyunları tarayıcı arayüzü olmadan oynamayı sağlayacak.


Ağır çekim videoları klasik müzikle buluşturan mobil uygulama

Yaş ortalaması 75 yerine 45 olan tek klasik müzik festivali B-Classic, klasik müziğin yarattığı yaşlı ve çağ dışı algısını değiştirmek için DDB Brussels ile birlikte bir kampanya hazırladı. Geliştirdikleri Epicgram isimli mobil uygulama ile ister önceden çekilmiş videoları ister o an canlı kaydedilmiş görüntüleri ağır çekime dönüştürebiliyor ve bu anlara tematik klasik müzik parçaları ekleyebiliyor.

Editör: Mert Serim
Katkıda bulunanlar: Aygül Pembecioğlu, Yalçın Pembecioğlu
Manşet görseli: Cameron Spencer