Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı

Bigumigu Pazar Gazetesi[11 Eylül]

Bigumigu Pazar Gazetesi[11 Eylül]

Dijital nesil için haftanın gündemi.

Popüler Kültür

Burning Man Festivali sona erdi

Bu yılki “Burn” de bitti. Videolar ve fotolar internete yüklenmeye başladı. Etkinliğin bu yılki en iyi özetlerinden biri Mark Day’in 3 dakika 19 saniyelik hyperlapse videosu oldu.


Bisiklet üzerinde Sia – Cheap Thrills uyarlaması

Müzisyen Kina Grannis ve YouTube’un içerik üreticilerinden Kurt Hugo Schneider, bir araya gelerek Sia’nın Cheap Thrills isimli parçasını yeniden uyarladılar. Ancak sıradan cover’lara göre bu performansın farkı, enstrüman olarak sadece standart bisiklet kullanmaları oldu. Bisikletin farklı noktalarından farklı sesler alarak parçayı uyarlamayı başardılar.


Dev Pandalar nesli tükenme tehlikesinden kurtuldu

Ayıgillerden nesli tükenmekte olan hayvanlar listesinde yer alan Dev Pandaların “nesli tehlikede” olan durumu güncellenerek “hassas” olarak değiştirildi. 2003’te doğada yaşadığı bilinen sadece 1600 panda varken bu oran şu anda %17 artış yaşadı. Böylece toplam nüfusları 2060’ya çıktı.


Goriller ise nesli tükenme tehlikesi altındaki hayvanlar arasına girdi

Pandaların tükenme tehlikesindeki olumlu gelişmeyle birlikte Gorilla beringei olarak bilinen goril türü International Union for Conservation of Nature tarafından yapılan açıklamayla kırmızı listeye alındı. Yaşayan en büyük primat olan Gorilla beringei’ler son 20 yılda yasadışı avlanmayla birlikte nüfusunun %70’ini kaybetti.


Fatih Akın’ın yeni filmi Elveda Berlin’in fragmanı yayınlandı

Filmde Anand Batbileg, Tristan Göbel ve Nicole Mercedes Müller oyuncu olarak yer alıyor. Filmin Almanya gösterim tarihi 15 Eylül, Türkiye gösterim tarihiyse 30 Eylül olarak açıklandı.


Lise son sınıf öğrencileri okuldaki park yerlerini kişiselleştirdi

ABD’deki kimi liselerde son sınıf öğrencilerinin kendi park yerlerini boyayarak kişiselleştirmesine izin veriliyor. Ortaya çıkan sonuçlar ise her öğrencinin rengarenk karakterini yansıtmaya yetiyor. Kimi zaman küçük espriler kimi zaman da desenler, bu park ceplerini süslüyor.

Görsel: @Matt_Harper11, @ayeitsmarthaaa

ABD’de antibakteriyel sabunlar yasaklandı

ABD’de gıda ve ilaç yönetmeliklerini düzenleyen FDA tarafından antibakteriyel sabunlar yasaklandı. İlk olarak 2013’te yasağa yönelik adım atılsa da bu hafta karar yürürlüğe girdi. Bu kararın altında yatan gerekçe ise antibakteriyel sabunların gerçekten işe yaradığına dair kesin bir kanıt olmaması ve vücudun bakterilere karşı direncini düşürmesi gösterildi.


Beyaz Saray’da fikir, sanat ve eylem festivali: South By South Lawn

Geçtiğimiz yıl SXSW’e konuşmacı olarak katılan Barack Obama’nın ardından bu yıl Beyaz Saray ve SXSW organizatörleri bir araya gelerek Beyaz Saray’da South By South Lawn isimli bir etkinlik düzenlemeye hazırlanıyor. SXSW formatına yakın olan içeriğiyle SXSL, 3 Ekim’de gerçekleşecek.


Elton John Antalya’daydı

EXPO 2016 Antalya’da 9 Eylül’de konser veren Elton John, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası konserlerini iptal eden yabancı sanatçılara sahneden mesaj gönderdi.


Yerel tohumları kurtarmak için tohum takas ağı kuruluyor

Buğday Derneği ve Adım Adım Oluşumu işbirliğiyle kurulan Tohum Takas Ağı, yerel üreticilerin elindeki tohumların ücretsiz olarak paylaşılıp daha geniş bir ağ kurulmasını hedefliyor. Herkese açık ve ücretsiz olan Tohum Takas Ağı, elinde atalık tohum bulunan ve bunları çoğaltmak isteyen kişilerin bir araya gelerek nesillerinin tükenmesini önlemeyi amaçlıyor. Tohum takasının yanı sıra atalık tohumların ekildiği coğrafya, toprak koşulları, yetiştirilirken dikkat edilmesi gereken noktalar gibi detaylarla en verimli üretimi yapmak için bilgi birikimi de sunuyor.


Corso Zundert geçit töreni 4-5 Eylül’de renkli görüntüler eşliğinde gerçekleşti

Vincent Van Gogh’un da doğduğu yer olan Hollanda’nın Zundert kentinde 1936’dan beri her yıl çiçeklerden yapılan heykellerin sergilendiği Corso Zundert geçit töreni yapılıyor. Çevre köylerdeki gönüllülerden oluşan 20 ekip bir araya geliyor ve geçit töreni sırasında sergilenen en iyi tasarımı yaratmaya çalışıyor. Bu yıl gerçekleşen törende önceki yıllarda da olduğu gibi canlı renklerdeki dalyalar (yıldız çiçeği) kullanıldı. Geçtiğimiz yılın teması Van Gogh’un resimleri ve hayal dünyasıyken, bu sene hayvan figürleri ön plana çıktı.


Reklam – Pazarlama

adidas’ın yeni kampanyası Under Armour’a sataşıyor

Adidas, 72andSunny işbirliğiyle hazırlanan “Sport Needs Creators” (Sporun Yaratıcılara İhtiyacı Var) reklam kampanyası ile bir spor dalında iyi olmanın, kariyer sahibi bir atlet olmanın, egzersiz programına sıkı sıkıya bağlı kalmanın tam olarak o sporda ustalaşmak anlamına gelmediği ve kendini göstermek için yaratıcı yollar aramak gerektiğini anlatıyor. Asker gibi aynı hizada dizilen, aynı adımı atıp aynı hareketleri aynı anda yapan, spora yaratıcılık ve bireysel farklılıklar katmak yerine kopyala yapıştır bir mantıkla çekile Under Armour – Rule Yourself kampanyasına gönderme yapıyor.

https://www.youtube.com/watch?v=ejDpAOyFnoE


Twitter’da ilk sponsorlu çıkartmalar ortaya çıktı

Twitter, fotoğraf çektikten sonra sunduğu görsel düzenleme ekranına eklediği çıkartma seçeneğine sponsorlu içerikler eklemeye başladığını 29 Ağustos’ta duyurmuştu. Warner Bros. da bu özelliğin ilk reklamverenlerinden oldu ve Harry Potter evreninde geçen Fantastic Beasts And Where To Find Them filmi için bir dizi çıkartma yayınladı.

Görsel: wersm

Facebook reklamlarında dikey video özelliği etkileşim sonuçlarını yükseltti

Snapchat’in popülerliği ile birlikte kullanıcılar mobilde dikey video tüketmeyi standart görüntü oranı olarak görmeye başladı. Facebook da bu trendi takip ederek reklam olarak dikey video yükleme özelliğini getirdi. Böylece sadece kare oranında değil dikey olarak da iletişim kurgusu yapılabiliyor. Sosyal medya ajansı Laundry Service‘in CEO’su da yaptığı açıklamada bin etkileşimin maliyetinin 3 kat oranında düştüğünü söyledi.


Maliye Bakanlığı e-ticaret üzerine 4 yeni vergi getiriyor

Maliye Bakanlığı aldığı karar ile elektronik para ve ödeme kuruluşlarının hizmet ve eylemlerini bankerlik kapsamına aldı. Böylece e-ticaret işlemlerine ve ödeme sistemlerine 4 yeni vergi koydu. Tebliğ kapsamında BSMV alınacak işlemler şunlar: sanal pos, elektronik para ihracı, para havalesi, mobil ödeme hizmeti.

Maliye Bakanlığı, elektronik para ve ödeme kuruluşlarının gerçekleştirdiği hizmetleri ‘bankerlik’ kapsamına aldı. Böylece dört yeni vergi kalemi açılmış oldu.


Fenerbahçe Hello Kitty ile anlaşma imzaladı

Fenerbahçe, Fenerium mağazalarında lisanslı ürünlerinin satışı için dünyaca ünlü Hello Kitty’nin sahibi Sanrio ile anlaştı.


Görsel: fenerbahce.org


McDonald’s YouTube kanalını kapattı

Geçtiğimiz yılın yaz aylarında büyük hedeflerle açılan McDonald’s YouTube kanalı Channel Us, yeterince tüketiciye ulaşılamadığı gerekçesiyle kapatıldı. Markanın İngiltere’deki CMO’su Alistair Macrow konuyu kısa bir açıklamayla doğruladı.


Beko Geleceğin Evi konseptini Berlin IFA’da tanıttı

R/GA Londra ve İstanbul ile birlikte hazırlanan reklam filmi, potansiyel kullanıcılarılarını şimdiden hayatı kolaylaştıran, mutluluğu artıran ürünlerle buluşmak için geleceği önceden sipariş etmeye davet ediyor.

Tasarım – Sanat

Tasarımcı elinden çıkan bant dispanseri

Tasarımcı Pascal Heiler, selofan bantları daha kolay kullanmak için hem bantın yönünü takip eden hem de kolay koparmayı sağlayan bir dispanser tasarladı. ZYP-ZYP Tape Dispenser isimli tasarım virgül şekliyle yalın bir kullanım sunuyor.


Dünyanın en büyük cam köprüsü yoğun ilgiden ötürü kapatıldı

İki hafta önce Çin’deki Zhangjiajie Ulusal Orman Parkı içinde açılan dünyanın en büyük cam köprüsü turistlerin gösterdiği yoğun ilgi üzerine yeniden açılış tarihi belirsiz olarak kapatıldı. Günde yaklaşık 10.000 ziyaretçi ağırlayan köprünün limitinin 8.000 olduğu ve bu nedenle geliştirmeler yapılması gerektiği söylendi.

Görsel: Shao Ying / Imaginechina

Hot Wheels’den Yapay Zekalı Akıllı Oyuncak Otomobil ve Yarış Pisti

Hot Wheels ile otomobil yarışı heyecanı konsollardan fırlayıp, salonunuza geliyor. Hot Wheels A.I. serisinde televizyon-cep telefonu gerekmeden salonun ortasına kurup, çocuğunuz normal araba yarış pistleri gibi oyunu oynayabiliyor.


Wallpaper dergisi 20. yılı için kinetik kapak tasarladı

20. yılını kutlayan Wallpaper dergisi, normalin dışına çıkan, ilginç bir kapak tasarımı hazırlamak istedi. 508 sayfadan oluşan ve 208 sayfası yalnızca reklamlara ayrılan son sayısı için İngiliz tasarımcı Thomas Heatherwick ile birlikte çalışmayı tercih eden Wallpaper, 20. yıla özel Ekim sayısının sınırlı sayıdaki bir kısmını “Friction Cover” adındaki kinetik kapak tasarımıyla çıkaracağını duyurdu.


Teknoloji – Dijital

Apple Yeni iPhone 7’yi Tanıttı

San Francisco’da düzenlenen etkinlikte yeni iPhone’la birlikte yeni Apple Watch Series 2 modeli de tanıtıldı. Etkinliğin detaylı özetini haberimizden okuyabilirsiniz.


360 derece fotoğraf çekebilen telefon eklentisi

IFA 2016’da tanıtılan Çin menşeli girişim Insta360’ın yeni ürünü Insta360 Nano, iPhone’a Lightning ile bağlanarak 360 derece fotoğraf ve video çekebiliyor. Profesyonel amaçlardan ziyade son kullanıcıya hitap eden ürün bir arkadaş buluşmasında kimsenin fotoğrafın dışında kalmamasını sağlıyor.


App Store’da temizlik vakti

Apple, iPhone 7’yi tanıttığı 7 Eylül günü yaptığı bir açıklamayla App Store’daki içerik rehberine uymayan veya artık çalışmayan uygulamaları temizlemeye başlayacak. Böylece iOS 10 ile uyumlu çalışmayan, yıllardır güncelleme yayınlamamış, indirildikten sonra sorun çıkarıp açılmayan, uzun isimlerle arama moturunu yanlış yönlendiren uygulamalar silinecek. Bu sayede de fonksiyonunu yitirmiş uygulamalara veda ederek daha rafine sonuçlar verecek.


Domino’s Pizza Drone’la Pizza Teslimatı Yaptı

Bir süredir drone ile teslimatı test etmek için çalışmalar sürdüren Domino’s, 25 Ağustos’ta Yeni Zelanda’da bu denemeyi gerçekleştirdi. Reuters’da yer alan habere göre Domino’s Pizza drone teslimatını Avustralya, Belçika, Fransa, Hollanda, Japonya ve Almanya gibi ülkelerde de test edecek.

Katkıda bulunanlar: Aygül Pembecioğlu, Yalçın Pembecioğlu, Mert Serim
Manşet görseli: Apple