Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı

Bigumigu Pazar Gazetesi[28 Ağustos]

Bigumigu Pazar Gazetesi[28 Ağustos]

Dijital nesil için haftanın gündemi.

Popüler-Kültür

Paris, otomobil kullanmaya bir gün ara verecek

Paris, Otomobilsiz Bir Gün projesi kapsamında yılın bir gününü tamamen bisikletlilere, kaykaycılara, yayalara bırakıyor. Bu yıl da 25 Eylül bu özel gün için seçilirken gün içerisin çıkacak olan kareler de görsel üretim yapan sanatçıların büyük işine yarayacak. Sabah 11’den akşam 6’ya kadar geçerli olacak bu motorlu araç yasağı ile şehir içinde farklı ulaşım yöntemlerinin olabileceği de bir nevi ispatlanıyor.

Görsel: Wikimedia

Maisie Williams’dan 7. sezon senaryosundan ipuçları

Game of Thrones’un Arya Stark’ı, Maisie Williams gelecek sezon televizyona gelecek olan 7. sezonun metnini okumaya başladığını ve hemen ardından hissettiklerini Twitter hesabından paylaştı. Görünüşe göre 7. sezon izlyiciler için hiç kolay geçmeyecek.

Görsel: Twitter, Maisie Williams

Pokémon GO Gündemi

Küçük şehirde yaşayarak Pokémon GO oynamak

AOK isimli üretken, yayınladığı parodi video ile küçük bir kasabada yaşayıp Pokémon GO oynamaya çalışanların derdine derman oldu. Büyük şehirlerde adım başı Pokéstop ve GYM’lerle dövüşebilecek Pokémon bulunurken, küçük kasabalarda en yakın Pokéstop 3 saat mesafede. Bu çalışma da tüm bu ikilem içinde oyuna tutunmaya çalışanların hikayesi.


Takım liderlerinden IV analizi

Geçtiğimiz Pazartesi yayınlanan güncellemeyle birlikte San Diego Comic-Con’da duyurulan takım liderleri ilk kez oyun içinde karşımıza çıktı. Pokémon inceleme sayfasına eklenen Appraisal bölümü ile takım liderleri seçtiğiniz Pokémon’un özgün potansiyelini, IV değerini yorumluyor. Pokémon’un IV’sine göre yapılan yorumlar ise şu şekilde:


Pokémon GO, kemik oyuncu ktilesine ulaştı mı?

Geçtiğimiz Pazartesi yeni güncelleme yayınlayan Pokémon GO, oyunun başlangıçta vadettiklerini kısa vadede sunamaması, belki de erken ve plansız bir piyasaya çıkış, hile yapan oyuncular gibi sebeplerle birçok üçüncü parti analiz servisi, mobil oyunun ilk dalga etkileşimini topladığını ve kendi zirvelerinden uzaklaştığını tahmin ediyor.

Görsel: SurveyMonkey Intelligence

Tayvan’ın göbeğinde çıkan Snorlax izdiham yarattı

Dünyanın en popüler parklarından New York’taki Central Park’ta çıkan Vaporeon’un peşinde ve Hindistan’daki bir parkta insanları bir anda etrafına toplayan Blastoise’ten sonra Tayvan’ın en işlek caddesinden birisinde de çıkan Snorlax’i yakalamak isteyen kalabalık adeta izdiham yarattı. Ortaya çıkan görüntü ise zombi istilasından farksız görünüyor.


Tek duvarda 151 Pokémon

Andaluz TheArtist isimli New York’lu bir sanatçı, stüdyosunun yan duvarını ilk jenerasyondaki 151 Pokémonu duvarına işledi. Ortaya çıkardığı mural da sanatçının kalemini ve artistik tarzını yansıtırken eski usül bir yapıyla geliştirilmiş.


Rio 2016 Yaz Olimpiyatları

Rio Olimpiyatların kapanışında Mario kostümlü Tokyo Başbakanı

21 Ağustos’ta Kapanış Seremonisiyle son bulan Rio 2016 Yaz Olipimyatlarında, gelecek ev sahibi Tokyo da davetkar bir video yayınladı. Ve tabii ki izleyicileri şok uğratan şey, başkbakanın Super Mario’ya dönüşmesi oldu.


ABD’li yüzücü Ryan Lochte’nin hısızlık olayı sponsor anlaşmasına mal oldu

ABD’nin yüzme takımında yer alan ve bu nedenle Rio’da bulunan sporcu Ryan Lochte hakkında çıkan bir market soyma girişiminin gerçekten yaşanmış olması Speedo ile bulunan sponsorluk anlaşmasının fesh edilmesine neden oldu.

Olimpiyatların günlük detaylı özetlerine ve panoramalarına ise buradan erişebilirsiniz.

Görsel: Twitter, Speedo

Haftanın Fragmanları

Morris from Americaa’dan ilk fragman


Netflix’den Narcos’un 12 dakikalık 2. sezon tanıtım videosu


Captain America: Civil War kamera arkası görüntüleri


Blair Witch’in özel fragmanı


Tasarım-Sanat

Sanatçı kolektifi Krüw, içindeki canavarı ortaya çıkarıyor

Villianz sergisiyle beraber kemikleşen ekibiyle kolektif yapıya kavuşan Krüw, bu sırada büyümeye ve yeni fikirler üretmeye de devam etmiş. Şu anda 21 kişilik bir ekip olan Krüw, 2 -3 Eylül’de üçüncü sergilerini açmaya hazırlanıyor. Canavarz isimli sergi, Kadıköy Kadife Sokak’taki KargART’ta gerçekleşecek.


Stranger Things’in ikinci sezonunu Stephen King yazacak

The Studio Exec‘in haberine göre, bu yazın en popüler dizisi olmayı başaran Stranger Things’in gelecek sezonunu Stephen King yazacak. 1980’lerde geçen ve dönemin korku yapımlarının mihenk taşlarını barındıran dizinin yapımcı ve yazarı olan Duffer Kardeşler de King’den büyük ilham aldığını belirtmişti.


Ahşap Atari

Bluetooth SNES ve NES kumandaları gelitşiren şirket 8Bitdo, Almanya’da düzenlenen Gamescom’da yeni ürünü ahşap arcade masalarını tanıttı. 8 ve 16 bit oyunları çalıştırabilen konsol şimdilik seri üretime geçmdi ancak birkaç ay içerisinde son kullanıcıya ulaşmayı planlıyor.

Görsel: 8bitdo

Her yere asılabilen Bluetooth hoparlör

Küçük boyutlu ve güçlü ses verebilen Bluetooth hoparlörler insan yaşamını bir anda daha kaliteli hale getirebiliyor. Magnetic Sound2 isimli ürünü Koreli yaratıcılar Cloudandco ve 11+ işbirliğiyle doğmuş. 95×95 mm ebatlarındaki minik hoparlör, üzerindeki mıknatıslarla buzdolabı gibi yüzeylere tutunabiliyor.

Görsel: Magnetic Sound2


Doğal çürümeyi hızlandıran mantar kefen

Coeio, MIT eğitimli tasarımcı ve sanatçı Jae Rhim Lee ile moda tasarımcı Daniel Silverstein tarafından kurulan, geleneksel cenaze töreni alışkanlıklarını ve kültürlerin ölüme bakış açısını değiştirmeyi amaçlayan radikal bir “yeşil cenaze töreni” şirketi. Şirketin cenaze için ürettiği özel giysi, kefen ve tabut örtüsü mantardan meydana geliyor.


Dünyanın en uzun cam köprüsü Çin’de açıldı

Dünyanın en uzun cam köprüsü olma unvanını kazanan Zhangjiajie Büyük Kanyon Köprüsü, 340 metre uzunluğunda ve tabanı camdan oluşuyor. Zhangjiajie Ulusal Orman Parkı içine yapılan körpünün mimarı ise Haim Dotan oldu.

Görsel: Haim Dotan

Apple’dan 5 yeni Emoji talebi

Apple, farklı profesyonel yetkinliklere sahip olan bireyleri emoji kütüphanesine eklemek için başvuruda bulundu. Mayıs ayında 13 yeni çalışan birey önerisinde bulunan Google’ın ardından, Apple da sanatçı, itfaiyeci, astronot, pilot ve yargıç emojilerinin eklenmesi için Unicode Konsensusuna sundu.

Görsel: Emojipedia


İhtiyacınız olan tüm veri parmak uçlarınızda

Nadjas Magnetic Nail Art Studio için yapılan projede Aram Bartholl, tırnak üzerine tutkalla yapıştırılan 5 micro SD karti ile makyaj ve güzellik kavramlarını dijitalleştirdi. Her parmağa farklı büyüklüklerde micro SD kart yapıştıran Bartholl, Post-Snowden Tırnakları isimini de vererek dijital verinin taşınması ve kişiselliği konusuna da bir yorum getirdi.

Reklam-Pazarlama

Çocuklara, doğaya, hayvanlara yardım edenlere Akbank Sanat’tan konser bileti

Şehrin İyi Hali internet sitesi üzerinden başvuran ilk 500 üniversite öğrencisi, bir aydan kısa bir süre boyunca seçtikleri sivil toplum kuruluşunda gönüllü yer alarak dünyayı güzelleştirecek, duyarlı oldukları konu üzerine fayda yaratacak. Ve hemen ardından da 26. Akbank Caz Festivali’yle Istanbul’a gelecek olan Imany konserine bilet ödüllendirilecek.


Tavuk kokulu güneş kremi

Yaratıcı ürün ve ambalaj konseptleri yaratan KFC‘den kızarmış tavuk kokulu güneş kremi yaptı. Kokusu ve hissiyle uzaktan bakınca pek iç açıcı görünmese de KFC esintisini plajlara taşımak yenilikçi bir yaklaşım.

https://www.youtube.com/watch?v=NVuNcDOZGlA


Amazon haftada 30 saat çalışmayı test ediyor

The Washington Post‘un haberine göre Amazon, belirli çalışanlardan oluşan takımların haftada 30 saat çalışmasını mümkün kılan bir model üzerinde çalışıyor. Geçtiğimiz Nisan ayında mutlu bir çalışma ortamı sunamamasıyla eleştirilen Amazon, birkaç düzine çalışanına bu fırsatı sunarken ücret veya hak olarak herhangi bir kesinti de yapmayacak.


IKEA katalogunun yeni yıldızları

DDB Brussels, IKEA için hazırladığı yeni reklam filminde ürünlerin yer aldığı katalogdaki fotoğraflarda yer almayı başaran modellerin duygularını aktarıyor. Her ne kadar ürün mobilya olsa da bu katalogda yer alıp IKEA’nın yüzü olma düşüncesi insanların aklını başından alıyor.


Vogue Brezilya, ünlü modelleri görsel manipülasyonla ampute atlete dönüştürdü

Rio’da sona eren 2016 Paralimpik Oyunları sonrasında Brezilyalı iki paralimpik atlet Renato Leite ve Bruna Alexandre, ülkenin ünlü modellerinden Cleo Pires ve Paulo Vilhena ile bir araya gelerek modellerin bedenleri sporculara aitmiş gibi göründü. Vogue da Photoshop’la paralimpik sporculara dönüşen modellerin de desteğiyle farkındalık etkisi büyüyen bir kampanyaya dönüştürdü.

Görsel: Instagram, Vogue

7-Eleven ticari amaçlı ilk drone teslimatını gerçekleştirdi

ABD merkezli süpermarket zinciri 7-Eleven, Federal Havacılık Kurulu tarafından onaylanan ilk ticari drone teslimatını gerçekleştirdi. Drone girişimi Flirtey ortaklığıyla mümkün olan bu teslimatta sipariş edilen ürünler ise tavuklu sandviç, donut, kahve, şekerleme ve Slurpees oldu.

Teknoloji-Dijital

PS Now ile PlayStation oyunları bilgisayara taşınıyor

Sony, bir süredir konuşulan rivayeti kendi blog’unda yayınladığı bir yazıyla doğruladı ve PlayStation’ı bilgisayara taşıdıklarını müjdeledi. Konsola özel olarak geliştirilen birçok oyunu PS Now ve PlayStation kumandasını bilgisayara bağlayan bir USB adaptör aracılığıyla oynayabileceğiz. Sony, ürünün Kuzey Amerika yayın tarihini yakın zamanda açıklayacağını ve detaylı bilginin PS Now‘dan alınabileceğini söyledi.

Görsel: Sony

Hyundai Genesis, Amazon Echo’yla kontrol edilebilecek

Hyundai’nin lüks araç segmenti Genesis, Amazon’un Alexa ses komutlarıyla kontrol edilebilecek ilk otomobil olacak. Otomobil üreticileri, akıllı telefon bağlantılı araçlar üretmeye son dönemde her ne kadar hız verse de Genesis’in kullandığı teknoloji otomotiv endüstrisinde bir ilke imza atacak çünkü Genesis’le 3. parti bir cihaz üzerinden bağlantı kurulabilecek.


Leap Motion’den sanal gerçeklik içinde etkileşim motoru

Elleri algılayan ve arayüz tasarımcı vizyoner bir yorum sunan Leap Motion, yeni geliştirdiği etkileşim motoru ile sanal gerçeklik içindeki objeleri kolayca taşımayı ve ellerimizi aktif şekilde kullanabilmemizi sağlıyor.

Görsel: Leap Motion

CellRobot: Kalbi olan modüler robot

Kickstarter’da fonlanan ve Keyi Tech tarafından geliştirilen CellRobot, kullanıcılara benzer bir özgürlüğü yaşatıyor. Robot; Heart (Kalp), Cell (Hücre), Vision (Görüş) ve Wheel (Tekerlek) adındaki yuvarlak parçalardan oluşuyor ve birbirine eklenen parçalarla farklı dizilimlerde robotlar oluşturulabiliyor. Her bir parçada, 360 derecelik açı sensörü, servo motor ve mikro kontrolörler yer alıyor. Parçalar, yuvarlak bağlantı sistemi sayesinde birbirine farklı açılardan bile olsa kolayca bağlanabiliyor.


YouTube, video odaklı sosyal ağ geliştiriyor

Google’ın en önemli ürünlerinden olan YouTube, içerik üreticilerinin izleyicileriyle doğrudan iletişime geçebileceği Backstage isimli bir ağ geliştiriyor. Metin, video ve anket tabanlı paylaşımların yapılabileceği ağ, PewDiePie gibi YouTube içinde büyümüş içerik üreticilere kucak açacak. Backstage’in sene sonunda tanıtılması ve yayınlanması bekleniyor.


National Geographic, Obama’nın başrolünde bir sanal gerçeklik filmi hazırlıyor

National Geographic, Oculus ve Felix & Paul işbirliğiyle geliştirilen projede Barack Obama eşliğinde ABD’nin ulusal parkları anlatılıyor. Through the Ages isimli film Facebook ve Oculus Store üzeirnden erişilip izlenebiliyor.


MIT, WiFi’dan %330 kat daha hızlı teknoloji geliştirdi

MIT çatısındaki Bilgisayar Teknolojileri ve Yapay Zeka Laboratuvarı’nda (CSAIL) geliştirilen teknoloji ile WiFi’ın geleneksel protokolü terk edilerek baştan bir teknoloji geliştirilmiş. MegaMIMO isimli bir projede sunulan protokol cihazlara bağlanma düzeneği ve önceliği konusunda farklı yöntemler kullanarak WiFi’dan %330 kat daha hızlı bağlantı kurabiliyor.


40 gün yıkanmasa bile kokmayan tişört

Kanadalı giyim markası Unbound Apparel, yalnızca bir sırt çantasına sığacak kadar eşyayla dünyayı dolaşabilmeyi sağlayan erkek giysileri tasarladı. Siyah ve gri renkli basic V-yaka tişört, siyah iç çamaşırı ve gri-siyah çoraptan oluşan paket, günlerce haftalarca giyilse de, uyurken ve hatta spor yaparken çıkarılmasa da rahatsız edici kokulara sebep olmuyor. Merinos yününden yapılan tasarımlar, vücut ısısını dengeliyor, kırışmıyor ve yıkandığı zaman çabucak kuruyor.


PayPal, Türkiye’ye geri dönüyor

PayPal ve BDDK arasında yaşanan lisans anlaşmazlığı sonucu dijital finans devi, 6 Haziran’da Türkiye’deki faaliyetlerini durdurmuştu. Sabah Gazetesi’nin haberine göre PayPal, Mart 2017’de Cross Border isimli sistemiyle Türkiye’de yeniden faaliyet göstermeye başlayacak. Bu sistemde Türkiye’deki kullanıcılar yurtdışından işlem yapamıyorken, yurtdışındaki kullanıcılar Türkiye’ye para gönderimi yapabilecek.


Stresi alıp götüren kafa bandı

ELF emmit; konsantrasyon, anti-stres, derin öğrenme, meditasyon ve uyku olmak üzere 5 farklı ruh hali arasında geçişi kolaylaştıran ve ekstra düşük frekanstaki elektromanyetik titreşimler yayan bir giyilebilir teknoloji. Başın arka kısmına yerleştirilen ve akıllı telefonun jak girişiyle enerji üreten yarım ay şeklindeki ELF emmit, zihnin ve vücudun ürettiği doğal elektromanyetik dalgaları düzenliyor ve arzu edilen ruh haline geçmeyi kolaylaştırıyor.

Editör: Mert Serim
Katkıda bulunanlar: Aygül Pembecioğlu, Yalçın Pembecioğlu
Manşet görseli: 8Bitdo