Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı
Bigumigu Pazar Gazetesi[18 Aralık]

Bigumigu Pazar Gazetesi[18 Aralık]

Dijital nesil için haftanın gündemi.


Popüler-Kültür

Trump’ın kadınlar hakkındaki alıntılarıyla doğan fotoğraf projesi

ABD’nin Oregon eyaletindeki Clatsop Community College’da öğrenci olan Aria Watson, seçilmiş başkan Donald Trump’ın kadınlar hakkında söylediği sözlerle etkileyici bir fotoğraf projesine imza attı. Her biri Trump’ın ağzından çıkmış olan bu sözler kadın bedeninde yerini bulunca proje tumblr’da bir anda popüler oldu. Watson, The Outrage iş birliği yaparak seriyi kartpostala dönüştürdü. Sağlanan gelirin %15’i ise Trump adına ACLU’ya (Amerika İnsan Hakları Birliği) bağışlanacak.

Görsel: Aria Watson

Trump, teknoloji devleriyle toplantı yaptı

Seçilmiş başkan Donald Trump, 14 Aralık’ta düzenlediği özel bir toplantıyla aralarında Google, Facebook, Tesla, Cisco, Amazon, Intel, Microsoft gibi devlerin yöneticilerini ağırladı. Konuşmanın içeriğine dair net bir açıklama olmasa da, Trump “teknoloji geliştiricilerin işlerini iyi yapması için yardım edeceğiz” minvalinde bir açıklama yaptı. Qz’ın listelediği ve Business Insider’ın dikkat çektiği durum ise katılımcıların oturma planıydı. Çünkü Trump’ın en çok kullandığı ağlardan Twitter’ı temsil eden bir yönetici bulunmazken, masadaki 25 kişinin 5’i Trump ailesindendi.

Görsel: Drew Angerer

(Soldan sağa) Amazon CEO’su Jeff Bezos, Google’ın sahibi Alphabet’in CEO’Su Larry Page, Facebook’un COO’su Sheryl Sandberg, seçilmiş başkan yardımcısı Pence ve seçilmiş başkan Trump.)

Görsel: Skye Gould/Business Insider

Sosyal medya bir bardak için birlik oldu

İngiltere’de yaşayan 14 yaşındaki Ben Carter ağır derecede otizmli. Bebekliğinden beri sadece bir bardakla su içebiliyor: Tommee Tippee marka, iki kulplu, mavi bir bardak. Bu alışkanlık onun için o kadar vazgeçilmez ki, bardağı olmadığında su içmeyi reddettiği için birkaç defa dehidrasyon nedeniyle hastaneye kaldırıldığı olmuş.

Bardağın üretiminin durdurulmuş olması Ben’in babası Marc’ı endişelendirmeye başlıyor çünkü bardak giderek eskiyor. Daha önce birkaç defa Ben’e hissettirmeden bardağı yenilemeyi başarmışlar ama artık yenisi satın alınamayacak. Bunun üzerine Marc, sosyal medyada bir yardım çağrısı yayınlıyor. #CupForBen etiketiyle yayılan çağrıda Marc; Ben’in durumunu anlatıyor ve elinde bu bardaktan olanların ona ulaşmasını rica ediyor. Tommee Tippee bu kadarla durmuyor, üretimi durdurulmuş bardağın orijinal kalıbını dünyanın dört yanındaki fabrikalarında aradığını duyuruyor. Bu da Ben’e ömrü boyunca yetecek kadar mavi bardağın Tommee Tippee tarafından tekrar üretileceği anlamına geliyor.


Google’dan 2016 aramalarıyla yıl özeti


74. Altın Küre Ödülleri’nin adayları açıklandı

8 Ocak’ta düzenlenecek olan etkinlikle en iyi film ve Amerikan dizilerini ödüllendirecek olan Altın Küre Ödülleri’nin adayları açıklandı. En iyi drama dizisi kategorisinde HBO ve Netflix’in egemenliği görülürken en iyi drama filmi kategorisinde Hell Or High Water, Lion, Manchester By The Sea, Moonlight ve Hacksaw Ridge yer alıyor.

Ekran görüntüsü: Altın Küre

Aday olduğunu öğrenen Stranger Things çocuklarının tepkisi

Sempatik tavırları ve sosyal medyadaki varlıklarıyla dizinin etkisi geçtikten sonra bile takip edilen ve gündem yaratan Stranger Things çocukları, Altın Küre adaylıklarını öğrendiklerinde heyecanlarını gizleyemediler. Seride Lucas isimli karakteri canlandıran Caleb McLaughlin, Instagram hesabından heyecanlarını paylaştı.

WE GOT NOMINATED ??????????#GoldenGlobes#Strangerthings#blessing

A post shared by Caleb McLaughlin (@therealcalebmclaughlin) on


Netflix’in yeni dizisi The OA’yi es geçmeyin

Netflix, Pazartesi günü yeni yapımı The OA için bir fragman, Cuma günüyse dizinin tamamını yayınladı. Another Earth ve I Origins‘i izleyenlerin bir bakışta tanıyacağı Brit Marling‘in başrolünde olduğu ve Zal Batmanglij ile birlikte yarattıkları seri, kaliteli bilim kurgu arayanlar kendine çağırıyor. Pazar planlarınızı gözden geçirmenizi sağlayacak The OA’i izlemeye buradan başlayabilirsiniz.


Haftanın Fragmanları

Christopher Nolan’ın yeni filmi Dunkirk

Fast & Furious’un 8. filmi 14 Nisan’da!

Devam filmlerinin yeni neferi Despicable Me 3

Kedi belgeseli ABD’de festivalleri dolaşacak

Bu yılın başında duyurduğumuz Kedi isimli belgesel resmi ABD fragmanını yayınladı. Gösterimler ise 10 şubat’ta başlayacak.

Ocean Waves

Studio Ghibli’nin 1993’te yayınladığı Ocean Waves, 4K destekli yeniden hazırlandı ve Japon televizyonlarından Amerikan sinema salonlarına transfer oldu. 28 Aralık’ta sinemalarda.

Mary and The Witch’s Flower

2013’te Studio Ghibli bir bakıma yeni film yapmayı bırakma kararı aldıktan sonra, oradan ayrılan yapımcılar tarafından kurulan Studio Ponoc‘un ilk filmi Mary and The Witch’s Flower izleyicilerle buluşmaya hazırlanıyor. Ghibli felsefesinin izlerini bol bol görebildiğimiz film 2017 içinde yayınlanacak.


Amazon Prime Video Türkiye’de!

Amazon’un Netflix benzeri aboneliğe dayalı dizi ve film servisi Prime Video, 14 Aralık’ta yapılan duyuruyla birlikte 200 ülkede birden hizmete başladı. Prime Video içinde Amazon’un kendi yapımlarının yanı sıra güncel ve bilinen sinem yapımları da düzenli değişimlerle yer alıyor. Prime Video’nun ilk haftası ücretsiz, ilk 6 ayı ise 3 euro. Ondan sonra ise standart fiyatı olan 6 euro’ya çıkıyor.

Görsel: Prime Video

Pokémon Go’dan gelişmeler

2. Nesil Pokémon’lar geliyor!

Pokémon GO, Pazartesi günüyle birlikte Pokémon’da 2. nesile adım attı. Togepi ve Pichu ile başlayan seri Pichu, Cleffa, Igglybuff, Smoochum, Magby ve Elekid ile devam etti. Niantic 2. nesil Pokémon’ların oyuna ekleniş sürecini de yumurtalar üzerinden yönetmeni tercih ediyor. Çünkü bu eklenen pokémon’lar Pikachu, Clefairy, Jinx, Magmar, Electabuzz‘ın bir önceki formları.

Tabii bu eklemeler de oldukça geniş bir külliyatı olan Pokémon dünyası içinde niş kalmaya devam ediyor. Niantic’in yumurtadan yeni pokémon çıkarma mantığına göre dahi atladığı pokémon’lar var.

Hindistan’da sponsorlu Pokéstop’lar

Niantic, geçtiğimi haftalarda ABD’de Sprint ve Starbucks ile anlaşmıştı. Niantic, bu hafta da Hindistan’ın telekom şirketlerinden Reliance Jio Infocomm ile anlaştığını açıkladı. Böylece Hindistan çapında yaklaşık 3 bin Jio mağazası ve ilgili işletmeler Pokéstop’a dönüşecek.

Görsel: Pokémon Go


Tasarım-Sanat

Efsane Black Mirror bölümleri çizgi roman kapağına dönüştü

Daha önce ESPN, Billboard, Michael Jordan gibi isimlerle çalışan illüstratör Butcher Billy, Black Mirror bölümleri retro çizgi romanlardan esinlense nasıl oldurdu diyor ve süreci tersine çevirerek retro çizgi roman kapakları tasarlıyor. Bölümlerin ilhamı olarak tasarlanan çizgi roman kapaklarından şu anda 5 tane var.
Fakat Butcher Billy, projesine devam edeceğini ve 3 sezonun her bölümüne birer kapak tasarlayacağını söylüyor.

Görsel: Butcher Billy

Eskiz defterinde canlanan çizimler

Şebnem Kuş, gündelik çizimlerinde hayata dair minik detaylara yer veriyor. Adeta günden artakalan tek bir cümlenin biçim bulmuş halini yansıtıyor. Mehmet Demirel ise bu çizimleri kullanarak GIF’ler üretiyor. Yani bir anlamda bu çalışmaları GIF’e dönüştürerek kahramanlara yaşam veriyor. GIF Collection of My Sketches projesinde şu anda 4’er eskiz ve GIF bulunuyor.

Görsel: GIF Collection of My Sketches

10. Palto Film Günleri için 10 sanatçıdan her biri farklı temaya sahip posterler

İsmini Gogol’un Palto isimli hikayesinden alan Anadolu Üniversitesi Palto Film Günleri, 10. yılını kutlamaya hazırlanıyor. 19 – 24 Aralık tarihleri arasında gerçekleşecek etkinlik için 10 illüstratör kendi çizgileri ve temalarıyla posterler tasarladı.


Bilinçli olarak çaldırılan bir telefonun hikayesi: Find My Phone

Hollandalı sinema öğrencisi Anthony Van Der Meer, çalışanan iPhone’unun hikayesinden yola çıkarak bir kısa film çekiyor. Find My iPhone özelliğini, SIM kart çıkartıldığı anda çalışmadığını fark ederek iPhone’una elveda demiş. Bunun üzerine bir Android cihaz alıp modifiye ediyor ve hırsızların çalmasını sağlıyor. Maceranın devamı da kısa filme dönüşüyor.


Ouchhh’tan TEDxCERN’e merak dalgaları temalı jenerik filmi

Ouchhh, 4. kez düzenlenen TEDxCERN’ün jeneriğini de görsel-işitsel bir dille hazırladı. 100 üniversitede canlı TEDxCERN etkinliğinde yapay zeka, biyoteknoloji, kendin-yap, drone’lar gibi birçok farklı konuya değinildi ve katımcılarla deneyimler paylaşıldı.


Ünlü markalar zayıflasa nasıl olurdu?

Tasarımcı Tolga Gündoğdu ise logolarındaki kalın karakterlerden yola çıkarak zayıfladıklarında nasıl görüneceklerini ele alıyor. If Brands Lost Weight isimli projesinde McDonald’s, Wilson ve Volkswagen’in logolarındaki harfleri inceltiyor ve her zaman sahiplendikleri alanlarda artık daha az görünüyorlar.


Klasik eserlerdeki figürler İstanbul’u geziyor

Görsel iletişim tasarımı öğrencisi Yasin Arıbuğa’nın Paintings Travel the City (şehirde seyahat eden resimler) projesinde İstanbul’da çekilmiş fotoğrafları, onlara resim ve heykel sanatına ait figürler ekleyerek manipüle ediyor.

Görsel: Yasin Arıbuğa

Türkiye’nin sevimli anıtları

Landmarks of Turkey Türkiye’nin tarihi ve kültürel değerlerine, ikon niteliğindeki yapılarına minimalist bir bakış açısıyla yaklaşan illüstrasyonlardan oluşuyor. Vinyet tarzı illüstrasyonlarda sadelik ön planda. Modern çizgiler yumuşak renk dokunuşlarıyla birleşerek bu yapıların görkemine sevimlilik katıyor.

Görsel: Landmarks of Turkey

Kedilerin kedilere dövme yaptığı tebori illüstrasyonları

Kaliforniya’da yaşayan sanatçı Kazuaki Horitomo, kediler ve dövmeler olmak üzere iki ayrı tutkuya sahip. Bu tutkuları birleştiren sanatçı, bir Japon geleneği olan tebori (elle dövme yapma) tekniğinden faydalanıyor. İllüstrasyonlarında da bu tekniğin izleri açıkça görülüyor ve içlerinde en dikkat çekici olanları da kedilerin kedilere tebori yaptığı gerçeküstü ve mizahi çizimler.

Görsel: Kazuaki Horitomo

Şehirli farelerin bilinmeyen yaşamı

Haklarında açtıkları Instagram hesabı dışında pek de bir şey bilinmeyen AnonyMouse isimli kimliği meçhul sanatçı grubunun Malmö’nün Möllevången mahallesinde yarattığı 70×30 cm boyutlarındaki dükkanları görenler, gülümsemeden geçemiyor. Fransız fındık dükkanı “Noix de Vie” (Hayat Fındıkları) şehrin farelerine gurme fındıklar ve cevizler satıyor.

Görsel: AnonyMouse

Suyun üzerinde adeta süzülen elektrikli deniz taşıtı

Kişisel kullanım için geliştirilmiş iki koltuklu Quadrofoil Q2S Limited Edition‘ın suyla temas ettiği noktalar suyun doğal akışına uyum sağlayarak denge, verimlilik ve kararlılık gibi kalemlerde optimum sonucu veriyor. Hidro ve aerodinamikten beslenen Quadrofoil Q2S Limited Edition, tasarım dinamiklerinde üç farklı taşıttan ilham almış; yarış otomobilleri, jet uçakları ve üç teknenin bir araya gelmesiyle oluşan, yüksek hızlara çıkabilen trimaran.


Reklam-Pazarlama

Pizza yiyerek hisse sahibi olabilirsiniz

Domino’s Pizza’nın pizzaları hakkında ne düşünürsünüz bilemiyoruz ama pazarlama iletişimi alanında yenilikçi bir vizyona sahip oldukları muhakkak. Müşterilerden gelen olumsuz yorumları dinleyip pizzalarını baştan aşağı yenilemek gibi, drone’larla teslimat yapmak gibi cesur denemeler yapıyorlar. CP+B tarafında yaratılan son kampanya da müşteri sadakat programlarına farklı bir bakış açısı getiriyor ve sadık müşterilere Domino’s hissesi kazanma fırsatı veriyor.

https://www.youtube.com/watch?v=1Szw_uXdfoQ


Zaman ekran başında harcamak için çok değerli

Wieden+Kennedy Portland son Nike kampanyasında her zaman alıştığımız ilham veren, özendiren, spora teşvik eden şık görseller yerine bambaşka bir tarz deniyor. Bu defa spor yapan, yapmakta olan insanlar yok; sadece siyah fonda beyaz yazılar ve Siri benzeri bir dış sesin seslendirmesi var. Ve filmler bize “Haydi, yap, herkes yapabilir, çık dışarı hareket et, sen de yap” gibi şeyler söylemek yerine önemli olan tek şeyi hatırlatıyor: Zaman.


BuzzFeed ilk sponsorlu senaryolu yapımını yayınladı

Toyota Corolla sponsorluğunda hazırlanan senaryolu yapım, Unfortunatly Ashly, BuzzFeed Violet kanalından yayınlandı. 8 bölümlük serinin başrolünde Ashly Perez yer alırken, dizi genç nesli cesaretlendirmek üzerine kurulu.

https://www.youtube.com/watch?v=videoseries


Çocuklara yönelik abur cubur reklamları İngiltere’de yasaklandı

Çocuklara yönelik yüksek seviyede yağ, tuz ve şeker içeren yiyecekler ve içecekleri tanıtan internet reklamları, Committee of Advertising Practice (CAP / Reklamcılık Uygulama Komitesi) tarafından getirilen yeni ve güçlü bir yasakla darbe yedi. 1 Temmuz’da başlatılacak uygulama giderek internette daha fazla zaman geçirmeye başlayan çocukların sağlığını korumayı hedefliyor. Devlet onaylı rekabet ve düzenleme kurumu Ofcom’un araştırmasına göre 5-15 yaş arası çocuklar her hafta 15 saatini internette geçiriiyor ve bu süre ilk kez çocukların TV izleyerek geçirdikleri zamanı aşmış durumda.


One Show’dan yarışma katılımı cesaretlendirmek için sanal gerçeklik filmi

Saygın yaratıcılık yarışmalarından One Show, katılımcılara ilham vermek, yarışmaya iş göndermelerini sağlamak ve en iyi fikrin çıktığı yeri tekrar keşfetmek için One Shower isimli bir sanal gerçeklik videosu yayınladı. Çünkü en iyi fikirler duşta ortaya çıkar.


Meme kanserini anımsatan sabun

Ford sponsorluğundaki Warriors in Pink kuruluşu, meme kanseriyle savaşmak ve bu konuda farkındalık yaratmak için çalışıyor. Bu doğrultuda Zubi Advertising ile beraber ortaya çıkardıkları “Remind Me Soap” hem kuruluşa fon yaratıyor, hem de kendi kendine muayenenin önemini hatırlatıyor.


Teknoloji-Dijital

Nintendo, Super Mario Run ile mobile ayak bastı

Nintendo bir süredir mobildeki ağırlığını artırmak için yoğun bir çaba serfediyor. Nintendo Switch ile oyun konsollarında yenilikçi bir bakış yakalayan şirket, iPhone 7 lansmanında tanıttığı Super Mario Run’ı da bu hafta yayınladı. Dikey yapıda koşu oyunu olan Super Mario Run, tek elle oynanabiliyor. Oyun çıktığı gün 5 milyon kez indirilerek Pokémon Go’nun (900,000 kez) rekorunu kırdı. Ancak sorun şu ki, ilk 3 bölümden sonrasını oynamak için satın alma zorunluluğu olması, App Store üzerindeki değerlendirmelerin yarısının 1 yıldız olmasını sağladı. Bir anlamda Nintendo istediğini -toplam indirilme- aldı, fakat karşılığında büyük bir bedel ödedi.

Bu oyunun önemi ise Nintendo’nun mobil için yayınladığı ilk büyük markası olması. Ancak alınan yanlış kararlar, oyunu başarılı olarak tanımlamayı engelliyor. Oyun dinamikleri, Nintendo çıtasında olsa da ilk 3 bölümden sonrasını oynamak için 9.99 dolarak satın alma ve oyunun çalışabilmesi için internet bağlantısı koşulu konmuş. Android için yayınlanmamış olması ise cabası. Fakat bu iki büyük koşul -özellikle çevrim dışı çalışabilen veya reklam/uygulama içi satın alma ile oynanabilen rakipler dururken- başlı başına bir mobil oyunun antipati toplaması için yeterli.


Google’ın Motion Stills’ine sinemagraf ve metin desteği

Google, iPhone’daki Live Photos ile çekilmiş fotoğrafları kaliteli GIF’e dönüştüren Motion Stills isimli bir uygulama yayınlamıştı. Bu hafta da yapılan güncellemeyle Live Photos’ları sinemagrafa dönüştürme ve metin ekleme desteği geldi.

Görsel: Google

Snapchat’te grup mesajlaşma özelliği

Snapchat, Instagram’ın başarıyla uyguladığı grup mesajlaşma özelliğini bünyesine dahil ediyor. Böylece aynı anda azami 16 kişiye aynı snap’i gönderebiliyor. Böylece arkadaş çevrelerinin aynı başlık altında birbirine snap atabilecek.


Snapchat’te duyduğunuz parçaları Shazam’layın

Snapchat ve Shazam iş birliğiyle artık izlediğiniz Cumartesi gecesi snap’lerinde çalan parçaları Shazam’la bulabileceksiniz. 13 Aralık’ta yapılan açıklamayla birlikte Shazam doğrudan Snapchat içinde çalışan bir forma kavuştu.

Görsel: Shazam

Facebook Messenger’ın artık kendi kamerası var, Snapchat filtreleri de cabası

Facebook ve Snapchat arasındaki özellik uyarlama yarışı hiçbir zaman son düzlüğe çıkamayacakmış gibi devam ediyor. Facebook, Messenger’a özgün kamera yazılımını ekledi. Arayüz olarak Instagram Stories’i anımsatan tasarımıyla bu kameranın çektiği fotoğraflara çıkartma ve metin eklenebiliyor. Snapchat’in geofilter’larına benzeyen bu arayüz aynı zamanda 3B baskeler kullanmaya da olanak tanıyor.


Facebook’un sahte haberlerle savaşında ilk adım

Facebook, özellikle başkanlık seçimi döneminden sonra yalan haberlerin yayılması ve bilgi kirliliği yaratılması konusunda epey sorun yaşamıştı. Bununla başa çıkmak için doğruluk teyidi yapan Snopes, Politifact, ABC News ve FactCheck.org ile birlikte çalışarak yalan haberleri bildirme özelliği ekledi. Bu etiketle buluşan linkler afişe edilecek ve diğer kullanıcılar tıklamadan önce yalan olduğu bilgisine sahip olacak.


Büyük ekranda Tinder keyfi

Tinder, akıllı telefon ve saat uygulamalarından sonra şimdi de televizyona sıçradı. tvOS uygulamasıyla birlikte televizyon karşısında eşinizle dostunuzla birlikte sağa veya sola kaydırmanın keyfini sürebileceksiniz.


Google, sürücüsüz aracına bir isim vererek farklı şirket yarattı

Google altında geliştirilen sürücüsüz otomobil projesi, yıllardır isimsiz bir şekilde yoluna devam ediyordu. Bu hafta ise proje Google’dan ayrılarak Waymo isimli şirkete dönüştü. Böylece bu proje de artık Alphabet ismi altında çalışmalarını sürdürecek. Waymo’nun hedefi ise mobiliteyi ileri götürecek yeni yollar üretmek.


San Francisco da sürücüsüz Uber çağırabilirsiniz

Uber, Volvo ile yaptığı iş birliğiyle doğan sürücüsüz otomobil çalışmasını San Francisco da trafiğe çıkardı. San Francisco’daki Uber kullanıcıları diledikleri takdirde kendi kendine giden taşıt çağırabilecekler.


Mercedes’den araç paylaşım platformu

Mercedes, mobilitenin form değiştiren yapısına uyum sağlamak adına Croove isimli bir araç paylaşım ağı yayınladı. Araçların atıl geçirdikleri zamanı nakte çevirmeye odaklanan bu platform lüks araç sahibi olmayı kapitalist statü belirtisi olmaktan çıkaran bir adım.

Görsel: Daimler

Amazon drone ile teslimat yaptı

Amazon’un 2013’ten bu yana üzerinde çalıştığı projesi ilk meyvesini verdi. Amazon, drone’la teslimat yaptı. Prime Air isimli servisin ilk yolculuğu 13 dakika sürdü ve bir insanın yönetiminden bağımsız gerçekleşti.


Tek tuşla mükemmel çekim yapan kamera: Relonch

Palo Alto merkezli Relonch, dijital fotoğrafçılığın iki öğesini bir araya getiriyor. Fotoğraf çekmek ve rötuşlamak. Fotoğraf makinesi gövdesine sahip Relonch’un internete bağlanma ve çekilen fotoğrafları rötuşlama yeteneği de var. Yani siz ne enstantane ve diyafram değiştirebiliyorsunuz, sadece tuşa basıyorsunuz. Gerisini Relonch hallediyor. Bu servisin aylık ücreti ise 99 dolar.

Editör: Mert Serim
Katkıda bulunanlar: Aygül Pembecioğlu, Yalçın Pembecioğlu
Manşet görseli: Super Mario Run