Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı

Aşk Hayatımızı Ciddiye Alan Yaratıcı Projeler [Bigumigu’da 2016]

Aşk Hayatımızı Ciddiye Alan Yaratıcı Projeler [Bigumigu’da 2016]

Bigumigu’da geçtiğimiz yılı özetliyoruz: İlişki içinde ortaya çıkan sorunlara çözümler, Sevgililer Günü'nde yaratıcı hediyeler.

Geçen bir yılda yazdığımız tüm haberleri inceledik ve
ele aldığımız konular arasında bazılarının öne çıktığını gördük. 2016’nın Bigumigu’da öne çıkan konularını da tek tek derledik.

Aşk Hayatımızı Ciddiye Alan Yaratıcı Projeler

Aşk ilişkileri konusunda yapılan sosyal deneyler, konuyu mizahla harmanlayan zeki kampanyalar, Sevgililer Günü kampanyaları, sanat çalışmaları ve flört dönemindeki şiddete dair farkındalık yaratmayı amaçlayan sivil toplum kampanyaları ışığında 2016’da neler olup bittiğine göz atalım.


IKEA İlişkinizdeki Sorunları Çözüyor!

Evet aşk karmaşık bir his, bunu herkes bilir ama konu IKEA’ya gelince iş değişir. IKEA, günlük hayattaki küçük problemlere getirdiği yaratıcı çözümlerle hayatımıza girdi. Şimdi bu meşhur problem çözme yeteneğini bir de ilişkiler için kullanıyor.


IKEA’dan İlişki Sorunlarınıza Kalıcı Çözümler

Alışveriş terapisi olarak tanımlayabileceğimiz Retail Therapy kampanyasında, İsveç Google’ına en çok sorulan sorular ve sorunlar bulunmuş. Bu sorular, SEO yardımıyla IKEA ürünleriyle eşleştirilmiş, hatta o ürüne o sorunun adı verilmiş. Google’da sorununuzu yazdığınızda IKEA’nın ilgili ürünün reklamıyla karşılaşıyorsunuz. Yönlendirildiğiniz Retail Therapy sitesinde de ürünler yeni isimleriyle yer alıyor.Abuk Sabuk Konuşan Sevgiliyi Dürten Yeni Nesil Sevgili Bilekliği

Meyhanedeyiz.biz, Gidersin kampanyası, Kristal Elma Festivali’nde 1 büyük ödül, 8 kristal, 3 gümüş olmak üzere toplamda 12 ödül aldı. Kampanyanın projelerinden biri olan Yeni Nesil Sevgili Bilekliği masa altından dürtme ya da kaş göz yaparak derdini anlatmaya son veriyor. İhtiyaç anında bileklikteki ikaz düğmesine basılıyor, sevgili kendi bilekliğinden dürtülüyor ve hoop saçmalama anında bitiyor.Sevgiliden Ayrı Dizi İzletmeyen Akıllı Yüzük


Sevgilinizin, beraber izlemeyi sevdiğiniz -ya da öyle sandığınız- favori dizilerinizin yeni yayınlanan bölümlerini sizden önce seyretmesi ve size bu konuda ihanet etmesi canınızı mı sıkıyor? Kampanyaların çoğunda aşkı yücelten dondurma markası Cornetto’nun “Love Should Last Longer Than One Season” (Aşk Bir Sezondan Uzun Sürmeli) söylemini taşıyan “Commitment Rings” (Bağlılık Yüzükleri) kampanyası, bu ihanete dayanamayan çiftler için biçilmiş kaftan.Karaca’dan Sevgili Bulunca Değişenlere Tam Destek

Mutfak, sofra ve ev tekstil ürünleri markası Karaca, C-Section’la bir araya gelerek, sevgili bulduktan sonra bir takım davranışlarını değiştiren ve en yakın arkadaşlarıyla takılmaktansa sevgilisiyle vakit geçirmeyi tercih eden kadın ve erkeklerle ilgili keyifli bir kampanya hazırladı. Kampanya, “#sevgilibulunca arkadaşlarına elveda diyenler” başlığını taşıyor ve 3 reklam filminden oluşuyor.Sevgililer Günü’ne Leziz Hediye: Doritos’larla Gül Buketi

Sevgililer Günü’nde sevdiğiniz insana ne alacaksınız? Çikolata mı, kitap mı yoksa bedenini tutturamadığınız bir kıyafet mi? Hiç riske girmeyip çiçek mi alacaksanız? BBDO Toronto’ya göre sevdiğiniz insana ketçaplı Doritos’lardan yapılmış bir demet gül hediye etmelisiniz. Böylece birlikte film izlerken de afiyetle yiyebilirsiniz.


Sokak Sanatçısından GIF’le Erken Sevgililer Günü Armağanı

Hırvat sokak sanatçısı Lonac, erken Sevgililer Günü hediyesi olarak önce duvara kalp çizdi, sonra da onu canlandırdı. “Valentine’s GIF(T)” tanımlamasıyla tanıttığı işi GIF formatındaki bir Sevgililer Günü armağanı niteliğinde. Hiçbir aşamasında stencil (şablon) kullanmadan doğrudan duvar üzerine serbest stil çalışan sanatçı, bu anlamda da projesini tamamlamak için 12 kez aynı noktaya kalp çizmiş.


Converse’ten Bölünmüş Ekranla Anlatılan Etkileşimli Bir Sevgililer Günü Filmi

Converse’in “Lovesick: Converse Couples” (Mecnunlar: Converse Çiftleri) isimli Sevgililer Günü videosunda aynı işi yapan ve birlikte çalışan 5 sanatçı çiftin hikayesini, ilişkilerini, birlikte çalışma deneyimlerini kendi ağızlarından dinliyoruz. Anomaly imzalı video; graffiti sanatçısı, dansçı gibi farklı sanat dallarında birlikte yürüyen 5 çiftin hikayesini dinamik ve samimi bir dille aktarırken, bize de iki farklı perspektifin birleştirildiği ikiye bölünmüş ekranda interaktif video izleme deneyimi sunuyor.
Mor Çatı’nın Sevgililer Günü Mesajı

Kadınların flört döneminde fiziksel, cinsel ya da psikolojik şiddete maruz kalmasını “flört şiddeti” olarak tanımlayan Mor Çatı, son olarak Sevgililer Günü’nde aynı konuya dikkat çeken bir kampanya hazırladı. Vesaire reklam ajansının imzasını taşıyan görselde kadına şiddet, aşk tanrısı Eros ve bir kadının vücuduna saplanan “aşk” oklarıyla tasvir ediliyor.


Mor Çatı’dan “İlişkin Güvenli Mi?” Testi

Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı; hazırladığı 6 soruluk “İlişkin güvenli mi?” testi ile flörtün yeni yeni başladığı 13-23 yaş dönemindeki romantik ilişkilerde yaşanan şiddete dikkat çekerken; kadının, daha ilişkinin başında karşı taraftan alacağı şiddete dair ipuçlarını ve uyarıları yakalanabilmesinin öneminin de altını çiziyor.


Tatile Sevgilinizle mi Telefonunuzla mı Çıkmak İstersiniz?

Prezervatif markası Durex, TMW Unlimited’la birlikte, tatile çıkan çiftlerin birbirlerinin gözlerine mi yoksa akıllı telefon ekranlarına mı baktığını test eden #DoNotDisturb (Rahatsız Etmeyin) adında bir sosyal deney hazırladı ve baş başa vakit geçirmek, romantik bir kaçamak yaparak aşk hayatlarını canlandırmak isteyen çiftlerin çıktığı tatillerde aralarına giren teknoloji faktörünün etkisini ölçmek istedi.

Görsel: Lonac